Przyjazna architektura – Otodom.LIVE

Przyjazna architektura – Otodom.LIVE

Kolejna odsłona nowego formatu Otodom.LIVE już 12 stycznia o 10! Czy w Polsce istnieje architektura przyjazna ludziom? Jak znaleźć mieszkanie i osiedle marzeń? Na te i inne pytania odpowiemy podczas styczniowego spotkania z ekspertami. Zapraszamy!

Do Otodom.LIVE „Przyjazna architektura. Jak wybrać osiedle i mieszkanie, które poprawią jakość Twojego życia”? zaprosiliśmy najlepszych specjalistów:

 • Jakuba Głaza – Krytyka architektury i publicystę,
 • Katarzynę Kajdanek – Socjolożkę miasta, prof. nadzwyczajną w Zakładzie Socjologii Miasta i Wsi Uniwersytetu Wrocławskiego,
 • Macieja Stera – Współzałożyciela Miastologii,
 • Katarzynę Unold – General Manager ACCIONA Nieruchomości.

Transmisja odbędzie się na Facebooku, YouTube i LinkedIn Otodom.

Zapytamy ich m. in. o to:

 • Czy istnieje osiedle i mieszkanie idealne dla każdego?
 • Jakie oczekiwania wobec mieszkań mają różne grupy społeczne i jak architektura może je spełniać?
 • Czym jest przyjazna przestrzeń do życia? Jakie są wspólne cechy funkcjonalnego i przyjaznego budownictwa?
 • Czy zmienia się kanon przyjaznego budownictwa na przestrzeni lat? Czy coś zmieniła pandemia?
 • Czy architektura przyjazna dla człowieka może być jednocześnie przyjazna środowisku?
 • Jak bliskość terenów zielonych wpływa na nasze samopoczucie?
 • Jakie przykłady przyjaznego budownictwa znajdziemy w Polsce?
 • Czego możemy nauczyć się od wzorcowych osiedli z innych krajów?
 • Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając miejsce zamieszkania oraz samą nieruchomość?
 • A na co rzeczywiście zwracają uwagę klienci?
 • Na jakie cechy oferty dewelopera warto zwracać uwagę aby po przeprowadzce być naprawdę zadowoloną/zadowolonym z nowego miejsca zamieszkania?
 • Czemu przyglądać się na rynku wtórnym?
 • Jaka jest, a jaka powinna być rola państwa i samorządu w kształtowaniu przyjaznej zabudowy i kształtowania polityki mieszkaniowej?

 

Obawiasz się dyskusji opartej wyłącznie na opiniach ekspertów? Nic bardziej mylnego!

Podczas całego spotkania można zadawać pytania na żywo – Otodom.LIVE to nie tylko wypowiedzi specjalistów, ale również interakcja z widzami, którzy będą mieli okazję do wyrażenia swojego zdania w komentarzach i ankietach.

 

Czym właściwie jest przyjazna architektura, która zapewni nam komfortowe funkcjonowanie? Każdy z nas rozumie ją nieco inaczej. Może być

 • … przyjazna dla seniorów. Według danych GUS do 2050 roku aż 40% społeczeństwa będą tworzyć seniorzy w wieku 60+,
 • … przyjazna środowisku. Funkcjonowanie w otoczeniu zieleni dobrze wpływa na psychikę człowieka i zwiększa komfort życia. Badanie duńskich naukowców z Uniwersytetu Aarhus wykazało, że takie warunki życia zmniejszają ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych o 55%.
 • … przyjazna osobom z niepełnosprawnościami. Oznacza to ułatwienie poruszania się na wózkach inwalidzkich, czyli specjalną konstrukcję budynku, dostępność wind, udogodnienia w samych mieszkaniach.
 • … przyjazna powstawaniu kontaktów społecznych – jak osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu, gdzie funkcjonowanie spółdzielni i wspólnoty osiedlowej jest rdzeniem życia mieszkańców.

Architektura to złożony temat. Musi być odpowiednio dopasowana do potrzeb różnych osób. Istotne są również detale jej wykonania – każdy z nas z pewnością odczuł, jak zmienia się samopoczucie, kiedy nie mamy dostępu do światła. Właśnie takie aspekty są znaczące przy tworzeniu funkcjonalnej architektury: oświetlenie, układ przestrzeni czy kolory.

Niezwykle istotne jest także wykorzystanie nowoczesnych technologii. Ścierają się tutaj dwa wiodące stanowiska: jedno zakłada, że technologia pozwoli zwiększyć funkcjonalność architektury, drugie przyjmuje założenie, że należy powrócić do naturalnych materiałów, ponieważ odpady po urządzeniach technologicznych są trudne w utylizacji, a musimy dbać o zmniejszanie śladu węglowego.

Obecnie projektowanie przyjaznej architektury musi uwzględniać kwestię walki z kryzysem klimatycznym. Oznacza to nie tylko dbanie o tereny zielone dla korzyści estetycznej i psychicznej mieszkańców, ale też walkę z suszą, zapobieganie powstawaniom „wysp ciepła” i zmniejszanie emisji CO2.

Kluczowe są konsultacje przyszłych mieszkańców z deweloperami, architektami, ale także ze specjalistami różnych dziedzin: ekologii, urbanistyki czy właśnie nowoczesnych technologii.

A to tylko kilka z wielu ciekawych aspektów, które można omówić podczas debaty na styczniowy temat Otodom.LIVE.

Chcesz wiedzieć jeszcze więcej? Poznaj opinie ekspertów i zadaj im pytania w trakcie transmisji na żywo.

Zapraszamy 12 stycznia o godzinie 10:00 na Facebook, YouTube i LinkedIn Otodom.

 

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.