Polacy wolą wynajmować w nowym budownictwie

Nie spada popyt na wynajem mieszkań, chociaż ceny cały czas rosną. Tempo wzrostów czynszu jest różne w zależności od wielkości miasta. Najszybciej rosną one w metropoliach. Istnieje jednak szereg czynników, które bezpośrednio wpływają na decyzje Polaków o wyborze danego lokalu, jak również determinują cenę jego wynajmu. Wykorzystując autorski model analityczny Cenoskop, eksperci Otodom sprawdzili, jakie mieszkania cieszą się największym powodzeniem. Okazuje się, że oprócz ceny i metrażu, bardzo istotnym elementem jest wiek budynku, w jakim znajduje się dana nieruchomość.

Sytuacja na rynku najmu

W IV kwartale 2022 r. średnia ofertowa cena najmu była wyższa o 28,8 proc. niż w tym samym okresie w 2021 r. Jednocześnie, patrząc na najnowsze dane z pierwszego kwartału br., można zaobserwować, że wraz ze wzrostem cen, Polacy coraz bardziej liczą na dochód z wynajmu, wystawiając coraz więcej ogłoszeń na serwisy nieruchomościowe. W lutym br. liczba aktywnych ofert w całym kraju była wyższa o 8% w porównaniu do stycznia br. Największy przyrost odnotowano w Poznaniu, gdzie pojawiło się o 20% więcej ogłoszeń. Także mieszkańcy Wrocławia i Łodzi wystawiają swoje mieszkania na wynajem coraz chętniej. Rynek najmu z miesiąca na miesiąc w całej Polsce się odbudowuje po spektakularnym spadku liczby dostępnych ofert wiosną ubiegłego roku. Widać to zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miastach.

Jak szukać wymarzonego M?

Dzięki narzędziu Cenoskop - modelowi analitycznemu stworzonemu przez ekspertów Otodom, w łatwy sposób można sprawdzić, jak cena, której życzy sobie wynajmujący wygląda na tle innych ofert ​ o podobnych parametrach. Algorytm bierze pod uwagę ​ paramety danego mieszkania – metraż, liczbę pokoi, wyposażenie, a także jego lokalizację, w tym na przykład odległość od terenów zielonych, miejsc kultury i rozrywki oraz sprawdza, jak te cechy wpływają na wysokość ceny najmu. Dzięki temu wiemy, co winduje, a co obniża czynsz w ogłoszeniu. Bardzo ciekawie prezentują się dane dotyczące wieku budynków, który jak się okazuje ma duży wpływ na wysokość ofertowego czynszu mieszkania na wynajem.

W cenie nowe budownictwo

Na podstawie analizy czynszów ofertowych w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Trójmieście, a także z graniczących z miastami powiatów można stwierdzić, że wiek budynku zdecydowanie wpływa na stawki najmu. Nie jest zaskoczeniem, że im nowsze budownictwo, tym ​ większa wysokość kwoty najmu. W Warszawie nowoczesne mieszkania są najdroższe i zwiększają wycenę najmu nawet o 6 zł za metr kwadratowy, co przy lokalu 50 metrowym zwiększy całkowity koszt najmu o 300 zł. W niektórych miastach wyższą niż mediana wycenę mają również mieszkania w zabytkowych budynkach, zwłaszcza przedwojennych kamienicach – są to np. ponad 100-letnie budynki w Łodzi oraz w Warszawie.

Źródło: Dane Otodom
Źródło: Dane Otodom

Wiek budynku ma duży wpływ na wybory mieszkaniowe Polaków. W Warszawie najchętniej wprowadzamy się do lokali w budynkach nie starszych niż 10 letnie. We Wrocławiu chcemy mieszkać w jeszcze nowszym budownictwie, bo najczęściej szukamy bloków, których wiek nie przekracza 6 lat.

– W związku z rosnącą podażą ofert na wynajem we Wrocławiu najemcy mogą być skłonni zapłacić za najem więcej w nowocześniejszych budynkach niż w stolicy. Według danych Otodom Analytics przedstawiona zależność może się utrzymać w przyszłości jako że w listopadzie 2022 r. we Wrocławiu do oferty mieszkań deweloperskich wprowadzono 745 mieszkań. 13% mniej niż przed rokiem, za to w Warszawie 2 176 - 8% więcej r/r. – tłumaczy Karolina Klimaszewska, ekspertka Otodom Analytics.

Miasto

Max wiek budynku dla SHAP>0

Wrocław

6

Trójmiasto

7

Kraków

8

Łódź

8

Poznań

9

Warszawa

10

Źródło: Dane Otodom

Jakie mieszkanie na wynajem będzie najdroższe?

Analizując wyniki modelu Cenoskop, mieszkanie, które najprawdopodobniej osiągnie wyższą cenę najmu za metr kwadratowy to lokal co najmniej 3-pokojowy lub maksymalnie do 40 mkw z aneksem kuchennym w nowym budownictwie zawierający takie udogodnienia, jak: zmywarka, monitoring i klimatyzacja. Kluczowe jest także zlokalizowane w niedalekiej odległości od ośrodków kultury (kino, muzeum, biblioteka), rozrywki (restauracje) i zieleni (park miejski).

Cenoskop – unikalne narzędzie Otodom

Do interpretacji danych w ramach modelu Cenoskop wykorzystano wartość SHAP, która umożliwia interpretację wyników modelu i pozwala oszacować wpływ danego parametru na cenę za metr kwadratowy. Punkt Shap=0 jest medianą cen, a więc najbardziej prawdopodobną ceną. Dodatnie wartości oznaczają tylko, że relatywnie ceny o danym parametrze są wyższe niż mediana, a ujemne wartości - że cena jest niższa niż mediana. Sam Cenoskop jest narzędziem Otodom , któreszacuje wartość oferowanej nieruchomości i przedstawia ją w formie widełekcenowych. Dzięki temu sprzedający wie, czy jego oczekiwania mają odzwierciedlenie w sytuacji na rynku. Aby oszacować zakres wartości nieruchomości, analitycy biorą pod lupę około 140 różnych czynników, nie tylko wiek budynków.

 

Share

Latest News

Website preview
Portret polskiego kredytobiorcy. Jak kredyt hipoteczny wpływa na styl życia? 
Dla Polaków mieszkanie na własność to wciąż symbol sukcesu – ale w praktyce najczęściej oznacza wieloletni kredyt hipoteczny. Według raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” dla 87% osób w wieku 26-35 lat to jedyny sposób, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Co się zmienia, gdy rata kredytu staje się najważniejszą pozycją w domowym budżecie?
media.otodom.pl
Website preview
Mieszkaniówka na rozdrożu. Kupować czy nie – oto jest pytanie
W kwietniu sprzedano najmniej mieszkań deweloperskich od początku roku – zaledwie 3,15 tys., podczas gdy oferta na siedmiu głównych rynkach wzrosła aż o 40% w porównaniu do ubiegłego roku. Stabilizacja cen i spadek aktywności na rynku wtórnym oraz najmie wskazują na niepewność, którą potęgują zapowiedziane programy wsparcia i oczekiwania na decyzje dotyczące stóp procentowych. Czy będzie przełom w kolejnych miesiącach?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek nieruchomości oczami klientów: mniejsze obawy i duże nadzieje
Nastroje klientów na rynku nieruchomości wyraźnie się zmieniają. Obawy przed dalszymi wzrostami cen słabną – w marcu odsetek osób spodziewających się podwyżek spadł do 52%. Jednak mimo stabilizacji i rekordowej liczby dostępnych mieszkań, ponad 1/3 kupujących wciąż odczuwa presję czasu. Połowa badanych dostrzega potrzebę wprowadzenia nowego programu wsparcia kredytobiorców, szczególnie sprzedający i najemcy. Z kolei największym zainteresowaniem nadal cieszy się rynek wtórny - wynika z „Monitora Nastrojów Klientów Nieruchomości” Otodom.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl