Otodom: w styczniu duży ruch w segmencie wynajmu lokali użytkowych. Skok o 40% w stosunku do grudnia

Według danych Otodom w styczniu 2022 roku użytkownicy portalu wyszukiwali lokale użytkowe do wynajmu aż 40% częściej niż miało to miejsce w grudniu. Wśród przyczyn mogą znajdować się m.in. plany otwierania nowych biznesów, jednak w obliczu dużych podwyżek cen energii niewykluczone, że znaczny odsetek wyszukujących to już działający przedsiębiorcy, poszukujący tańszych w eksploatacji pomieszczeń. W styczniu 2022 roku na portalu Otodom aktywnych było 13,8 tys. ogłoszeń lokali użytkowych na sprzedaż i 28 tys. lokali użytkowych na wynajem.

Mali inwestorzy szukają nowych lokali, jednak liczba dostępnych ofert nie rośnie

Polscy mali przedsiębiorcy coraz intensywniej szukają nowych lokali użytkowych, w których mogliby otworzyć lub kontynuować swoją działalność – pokazują analizy Otodom. Odzwierciedla to ogromny wzrost liczby wyświetlonych ofert w kategorii lokali użytkowych, czyli np. usługowych czy handlowych. W styczniu 2022 roku w porównaniu do grudnia 2021 roku analitycy Otodom zaobserwowali 40-procentowy wzrost zainteresowania dla najmu i 15-procentowy dla sprzedaży. Mimo dynamicznego wzrostu liczby poszukiwanych ofert lokali użytkowych, liczba ogłoszeń pozostaje w ostatnich miesiącach na podobnym poziomie, a w perspektywie rocznej jest nawet nieznacznie mniejsza (kolejno o 3,9% w przypadku wynajmu i 6,2%, jeśli chodzi o sprzedaż).

Mali przedsiębiorcy chętniej szukają lokali na wynajem, szczególnie ci z dużych miast, powyżej 100 tys. mieszkańców. W mniejszych miastach obserwowany jest wzrost zainteresowania w skali miesiąca, ale w porównaniu do stycznia 2021 roku wyświetlono 10% mniej ogłoszeń. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że w mniejszych miejscowościach przedsiębiorcy mogą mieć mniej opcji zmiany lokalu. 

Rynek ciągle nie powrócił do wyników sprzed pandemii

Niedługo miną dokładnie 2 lata, odkąd nastała pandemia koronawirusa, która szczególnie mocno odbiła swoje piętno na rynku nieruchomości. Jak odnotował Otodom, ciągle pojawia się znacznie mniej nowych ofert niż przed kwietniem 2020 roku, a liczba aktywnych ofert najmu w większych miastach ma tendencję spadkową. Szybkie odbicie w maju 2020 roku wiązało się prawdopodobnie z niepewną sytuacją społeczno-gospodarczą, która skutkowała tym, że wiele umów najmu lokali użytkowych zostało wymówionych i oferty trafiły z powrotem na rynek. Ta tendencja jednak nie utrzymała się w czasie.

Rosnące koszty użytkowania lokali a popyt

Nowe regulacje fiskalne związane z wprowadzeniem Nowego Ładu, rosnące koszty działalności spowodowane m.in. zwyżkami szczególnie cen energii elektrycznej i gazu skłaniają małych przedsiębiorców do zmiany lokali na takie, które będą generować mniejsze koszty użytkowania.

Odnotowaliśmy dynamiczny, 40-procentowy wzrost wyszukiwań ofert najmu i 15-procentowy, jeśli chodzi o zakup. W obliczu dużych podwyżek cen energii i wysokiej inflacji niewykluczone, że, aby optymalizować swoje biznesy, znaczny odsetek wyszukujących, to już działający przedsiębiorcy, poszukujący tańszych w eksploatacji, tańszych pomieszczeń na wynajem – stwierdził Jarosław Krawczyk, PR Lead w Otodom. Prawdopodobne jest, że, z jednej strony, mali inwestorzy planują otwarcia swoich biznesów, a z drugiej – nie wszystkim dotychczasowym przedsiębiorcom może opłacać się utrzymywanie już wynajmowanej powierzchni – dodaje.

Coraz mniejsza podaż lokali na wynajem w dużych miastach

Otodom obserwuje, że w średnich, a przede wszystkim największych miastach widoczny jest spadek liczby nowo dodawanych ofert w kategorii lokali użytkowych na wynajem. Oznacza to, że trend, który nastał w pandemii z powodu niepewnej sytuacji społeczno-gospodarczej, związany z tym, że wiele lokali pozostawało pustych, powoli się zmienia. W dużych miastach jest dostępnych coraz więcej ofert lokali użytkowych na sprzedaż, ale w miastach do 100 tys. mieszkańców trendy w kategoriach wynajmu i sprzedaży utrzymują się w skali roku wciąż na podobnym poziomie. W przypadku średnich i dużych miast, porównując sytuację rok do roku, delikatnie zwiększa się podaż w kategorii sprzedaży, ale widoczna jest lekka tendencja spadkowa liczbie ogłoszeń na najem lokali.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt