Osiedle Mickiewicza to dzielnica z najlepszą dostępnością sklepów

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - zakupy w Białymstoku

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sam Białystok na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.6 Mb

Choć Polacy coraz częściej robią zakupy przez internet, to ulubiona cukiernia, dobrze zaopatrzony warzywniak, a do tego poczta, apteka i kiosk z gazetami nieopodal domu wciąż są na wagę złota. Dlatego na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy ponad 1500 mieszkańców Białegostoku czy mogą w swojej okolicy wygodnie zrobić zakupy. Sprawdź wyniki naszego raportu! 

 

Sporo zmian w czołówce zestawienia 

W pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Białegostoku z 2017 roku na podium znalazły się pod tym względem Osiedle Młodych, Osiedle Piasta I oraz Nowe Miasto. W ciągu trzech lat jednak sporo się zmieniło i tym razem kolejność, zresztą nie tylko w czołówce, wygląda zupełnie inaczej. Wiele dzielnic wyraźnie awansowało, mogliśmy też obserwować kilka spektakularnych spadków. 

Nie zmieniło się za to jedno – zdaniem ankietowanych Białystok ma wiele do zaoferowania wielbicielom zakupów. Wszystkie dzielnice otrzymały wysokie oceny – aż dziesięciu lokalizacjom udało się przekroczyć barierę czterech punktów na pięć możliwych do zdobycia. 

Osiedle Mickiewicza bezkonkurencyjne 

W drugiej odsłonie Rankingu Dzielnic Otodom pierwsze miejsce po imponującym awansie z szesnastej lokaty zajęło Osiedle Mickiewicza. Ankietowani ocenili je aż na 4,30 punktu w pięciostopniowej skali. Kolejne miejsca zajęły Antoniuk z notą na poziomie 4,28 punktu i Zielone Wzgórze, które otrzymało 4,26 punktu. 

Na osiedlach najlepiej ocenionych znajdują się galerie handlowe oraz wiele dyskontów i małych sklepików osiedlowych, przez co mieszkańcy mają dobry dostęp zarówno do podstawowych produktów, jak i bardziej specjalistycznych towarów – komentuje Marek Szubzda, Express House Nieruchomości.

Co ciekawe, zwycięzcy z pierwszej edycji tym razem wypadli wyraźnie słabiej – i tak Osiedle Młodych spadło na dziewiąte miejsce, Osiedle Piasta tym razem było dziesiąte, a na jedenastej pozycji uplasował się brązowy medalista z 2017 roku, czyli Nowe Miasto. 

Dojlidy Górne na końcu, ale z przyzwoitą notą 

Jak wspomnieliśmy wyżej ankietowani wysoko ocenili dostępność sklepów w każdej dzielnicy Białegostoku. Żelazne prawa wszelkich rankingów stanowią jednak, że ktoś musi przegrać, aby wygrać mógł ktoś. Tym sposobem mimo całkiem przyzwoitej oceny na poziomie 3,33 punktu na końcu zestawienia po raz drugi z rzędu znalazły się Dojlidy Górne.

Dojlidy Górne mieszczą się na skraju miasta, a zabudowa jednorodzinna powoduje, że na dużym obszarze jest stosunkowo niewielu mieszkańców. Dlatego duża ilość sklepów nie miałaby tu racji bytu. Mieszkańcy robią zakupy często bliżej centrum, gdzie pracują – dodaje Marek Szubzda, Express House Nieruchomości.

Mieszkańcy są wyraźnie usatysfakcjonowani ofertą zakupową w Białymstoku. W zgodnej opinii ankietowanych w każdym zakątku miasta można bez problemu kupić wszystkie niezbędne rzeczy. 

Białystok na tle innych miast

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, stolica Podlasia pod względem dostępu do handlu znajduje się w ścisłej czołówce. Najlepiej wypadły Katowice i Poznań, ocenione na 4,03, drugie miejsce zajmuje Warszawa (3,94), a Białystok z wynikiem 3,91 znalazł się na najniższym stopniu podium. Najmniej zadowoleni z możliwości robienia zakupów w swojej okolicy są mieszkańcy Bydgoszczy, gdzie średnia ocena to 3,7.

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt