Ocena komunikacji zależy od tramwajów i autobusów

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - komunikacja w Krakowie

W której dzielnicy Krakowa łatwo się poruszać? Gdzie są największe korki, a gdzie można bez problemu znaleźć alternatywny transport? Na te pytania szukają odpowiedzi osoby, które na co dzień poruszają się po tym mieście albo planują wybrać je jako miejsce do życia. Poniżej kilka cennych wskazówek, które wynikają z wypowiedzi mieszkańców poszczególnych dzielnic.

 

Najlepiej skomunikowana dzielnica Krakowa

Zdaniem ponad 3000 przepytanych mieszkańców Krakowa, najlepiej skomunikowaną dzielnicą tego miasta są Grzegórzki. Na drugim miejscu są Mistrzejowice. Obie dzielnice cechuje łatwy dojazd w wybrane miejsca oraz sprawna komunikacja miejska. Co prawda często można trafić tutaj na korki, jak w każdej dzielnicy Krakowa, ale cechą wyróżniającą jest łatwo dostępny alternatywny transport. Warto z niego korzystać, ponieważ nie jest tutaj łatwo o miejsce do parkowania. Na trzecim miejscu rankingu znalazły się Bieńczyce, które tylko minimalnie ustępują Mistrzejowicom. Na drugim biegunie natomiast, z najniższą oceną, znalazły się Wzgórza Krzesławickie.

Komunikacja miejska w Krakowie

O kolejności w rankingu w dużej mierze zdecydowała jakość komunikacji publicznej. To ​ Grzegórzki okazały się dzielnicą z najsprawniej działającą komunikacją miejską. Na drugim miejscu – podobnie jak w całym komunikacyjnym rankingu – znajdują się Mistrzejowice. Wysoką oceną cieszą się również Bieńczyce, Podgórze Duchackie, Prądnik Czerwony oraz Stare Miasto. Najgorzej komunikacja publiczna oceniona została natomiast na zamykających komunikacyjne zestawienie Wzgórzach Krzesławickich. 

To nie przypadek, że jakość połączeń tramwajowych i autobusowych ma kluczowe znaczenie dla ogólnej oceny komunikacji w okolicy.

Co ciekawe, komunikacja publiczna w Krakowie nie pomaga wyłącznie przenieść się z punktu A do punktu B. W ​ okresie wakacyjnym, święta i weekendy w Krakowie można się przejechać zabytkowym tramwajem, co jest szczególnie atrakcyjne dla odwiedzających miasto turystów.

Alternatywa dla krakowskich korków 

Czy w Krakowie są dzielnice, w których nie ma korków? Najlepiej pod tym względem ocenione zostały Bieńczyce i Nowa Huta. Niestety, nawet te dzielnice zasługują na ocenę dostateczną. W pozostałych rejonach sytuacja jest jeszcze gorsza. Najbardziej zakorkowane dzielnice, to Łagiewniki-Borek Fałęcki oraz Prądnik Biały. 

Na szczęście miasto rozwija się pod kątem alternatywnych rozwiązań. Powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych oraz stanowisk z rowerami miejskimi, rośnie też dostępność modnych ostatnio hulajnóg. 

Dzielnice dla domatorów oraz miłośników zieleni

Grzegórzki, Mistrzejowice czy Bieńczyce to miejsca gdzie mieszka sporo młodych ludzi, którzy często nie poruszają się samochodem, a komunikacją miejską, rowerem czy hulajnogą, więc miasto przystosowało się do ich potrzeb. O ile w Swoszowicach nie brakuje terenów zielonych, to nie zadbano tu np. o ścieżki rowerowe. Komunikacja wyłącznie autobusowymi liniami podmiejskimi to zdecydowany minus - ocenia Adrianna Werłos, Brand&sell.

Obserwacje te potwierdza Olga Wagner, ekspertka agencji badawczej IQS, która opracowywała ranking Mężczyźni doceniają szczególnie Grzegórzki i Prądnik Czerwony za brak korków. Sprawna komunikacja miejska Czyżyn ceniona jest natomiast zwłaszcza przez kobiety, osoby z dziećmi. W Zwierzyńcu łatwość dojazdu doceniają zwłaszcza pracujący (którzy podkreślają łatwość parkowania w tej dzielnicy).

A jak Kraków wypadł w porównaniu z innymi miastami? Delikatnie mówiąc – nienajlepiej. W zestawieniu 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic, Kraków zajmuje, ex aequo z Łodzią ostatnie miejsce. W obu miastach komunikacja została oceniona na 3,32. Tymczasem w najlepszym Białymstoku średnia ocena to 3,75. Kolejne miejsca w zestawieniu miast zajęły Gdynia i Lublin.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.4 Mb

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt