Nowe mieszkania i domy podrożały 3 razy bardziej niż rok wcześniej

PODSUMOWANIE 2019 ROKU NA RYNKU PIERWOTNYM

Z jednej strony rosną koszty pracy, drożeją działki i materiały budowlane. Z drugiej – wciąż nie ubywa chętnych na zakup nieruchomości. Podwyżki cen na rynku pierwotnym w tych okolicznościach były więc tylko kwestią czasu. I choć nowe mieszkania drożały już dwa lata temu, rok 2019 przyniósł trzykrotnie większe wzrosty.

W Otodom, najpopularniejszym serwisie nieruchomości, metr kwadratowy mieszkania od dewelopera kosztował w minionym roku średnio 7114 zł, a domu – 3906 zł. To odpowiednio o 11,4% i o 8,7% więcej, niż w roku 2018. Wiele wskazuje na to, że podwyżki dopiero nabierają tempa – rok wcześniej były trzykrotnie mniejsze (3,7% w przypadku mieszkań i 2,5% w przypadku domów).

– Pod koniec 2018 roku nie brakowało prognoz zapowiadających zatrzymanie wzrostowych trendów na rynku nieruchomości. Nic takiego się nie wydarzyło – ceny nie tylko nie przestały szybować w górę, ale ich wzrosty wręcz przyśpieszyły. Ta tendencja widoczna jest szczególnie w przypadku rynku pierwotnego. Za mieszkanie prosto od dewelopera trzeba było w ubiegłym roku zapłacić średnio o 729 zł więcej niż jeszcze rok wcześniej. Ta różnica robi wrażenie – zauważa Michał Szczudlak, Head of Data & Analytics Otodom.

Jak dodaje, rynek nieruchomości jest bardzo lokalny, a ceny i trendy potrafią się bardzo różnić w zależności od miasta. Sprawdźmy więc jak kształtowały się ceny nowych mieszkań i domów w największych polskich metropoliach.

 

Mieszkania: różna dynamika wzrostów w Gdańsku i Gdyni

Najdroższym miastem jest oczywiście Warszawa, gdzie nowe mieszkania kosztowały w 2019 średnio 8844 zł. Niewiele mniej trzeba zapłacić w Gdyni (8322 zł), Krakowie (8178 zł) i Gdańsku (8155 zł). Najniższe ceny spotkamy na rynku pierwotnym w Łodzi, gdzie mieszkania kosztują przeciętnie 5905 zł.

Co ciekawe, miasta, w których nowe mieszkania drożały najbardziej i najmniej leżą tuż obok siebie. Największą podwyżkę cen mieszkań zanotowaliśmy w Gdańsku, gdzie w porównaniu z rokiem 2018 ceny wzrosły o 21%. Najmniejszą – w Gdyni, w której deweloperzy w ubiegłym roku żądali o 7% więcej niż rok wcześniej.

 

Domy: Poznań drożeje najwolniej

 

Ceny nowych domów w 2019 roku rosły nieco wolniej. Największą podwyżkę zanotowaliśmy w Gdańsku, gdzie średnio trzeba było zapłacić o 18% więcej niż rok wcześniej. Najmniej podrożały nowe mieszkania w Poznaniu – zaledwie o 4%.

Najtańszym z omawianych miast są obecnie Katowice, gdzie średnia cena mkw. w nowym domu wyniosła w 2019 roku 4305 zł. Poniżej 5000 zł trzeba było zapłacić średnio także w Łodzi, Szczecinie i Poznaniu. Najdroższa jest Warszawa, w której przeciętna cena metra kwadratowego w nowym domu to 5849 zł.

Choć podwyżki na rynku pierwotnym były w 2019 roku bardziej dynamiczne niż na wtórnym, warto pamiętać, że w ostatnich latach to używane mieszkania drożały znacznie mocniej. Rynek pierwotny goni więc wtórny i niewykluczone, że passa ta potrwa także w 2020 roku.

Nowe mieszkania i domy podrożały 3x bardziej.docx

DOCX - 559 Kb

 

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt