Najlepsi sąsiedzi w Warszawie mieszkają w Wesołej

Ranking Dzielnic Otodom 2020. Warszawa, relacje sąsiedzkie.

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Warszawy. 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 752 Kb

 

Dojazd do centrum, dostęp do szkół, bliskość terenów zielonych – przed zakupem mieszkania czy domu wszystko to można łatwo sprawdzić. Inaczej jest z sąsiadami. Na kogo trafimy? Czy uda nam się z nimi zaprzyjaźnić? Czy nie będą uciążliwi? To zawsze wielka niewiadoma. Postanowiliśmy temu zaradzić. Zapytaliśmy tysiące warszawiaków o relacje sąsiedzkie. Sprawdź, jak mieszkańcy poszczególnych dzielnic Warszawy oceniają swoich sąsiadów.

Mieszkańcy stolicy odpowiadali, czy udało im się nawiązać osobistą więź z sąsiadami, oceniali ich uprzejmość oraz sposób bycia. Jak relacje sąsiedzkie różnią się w zależności od dzielnicy Warszawy? Zapraszamy do lektury.

Sąsiedzi na cztery minus lub trójkę z małym plusem

Jakimi jesteśmy sąsiadami? Okazuje się, że całkiem niezłymi – i to niezależnie od dzielnicy. Różnice między poszczególnymi rejonami Warszawy są niewielkie. Najlepsza pod względem relacji z sąsiadami dzielnica została oceniona na 3,68, a najsłabsza – na 3,16

Wesoła z najlepszymi sąsiadami

Najlepiej o swoich sąsiadach myślą mieszkańcy dzielnicy Wesoła. Co warte podkreślenia, wygrywa ona drugi raz z rzędu! Trzy lata temu, w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom ten region Warszawy również triumfował. Na kolejnych miejscach zaszło za to sporo zmian. I tak czołowe lokaty zajęły:

  1. Wesoła
  2. Wilanów
  3. Wawer
  4. Żoliborz
  5. Ursynów

Warto zauważyć, że Wawer zanotował imponujący skok w rankingu – z 8. na 3. lokatę. Z kolei Ursynów spadł o trzy pozycje. Znacznie słabiej oceniane jest też Bemowo, które spadło aż o sześć miejsc, na 12. lokatę.

– Wesoła, Wilanów czy Wawer to dzielnice o rezydencjalnej, kameralnej zabudowie, która sprzyja budowaniu relacji sąsiedzkich. Większość mieszańców jest w zbliżonym wieku i sytuacji życiowej – ich dzieci uczą się w tych samych szkołach i przedszkolach, jadają w tych samych restauracjach. To sprzyja nawiązywaniu znajomości – komentuje Małgorzata Podbielska z firmy En Casa Premium Real Estate, która jest laureatem tytułu Lider Nieruchomości Otodom 2019.

Najmniej lubimy sąsiadów ze Śródmieścia

Co prawda, jak zaznaczyliśmy wyżej, różnice między najlepiej i najsłabiej ocenianą dzielnicą pod względem jakości relacji sąsiedzkich są niewielkie, lecz nie sposób nie zauważyć znacznego spadku pozycji Śródmieścia. Jeszcze trzy lata temu dzielnica ta zajmowała 8. miejsce rankingu dzielnic Warszawy, dziś jest ostatnia. 

Niespodzianek jest więcej. Nisko ocenione zostały także Ochota i Mokotów. Za to bez zmian jest w przypadku Pragi-Północ i Woli. Podobnie jak w przypadku pierwszej edycji naszego raportu lokalizacje te są w ogonie.

Reasumując, dzielnice w Warszawie, w których relacje sąsiedzkie są najmniej satysfakcjonujące, to:

  1. Śródmieście
  2. Wola
  3. Praga-Północ
  4. Ochota
  5. Mokotów

– Śródmieście jest dla wielu osób idealnym miejscem do życia – ale jedynie na chwilę. Stąd też duża rotacja mieszkańców, coraz to nowe twarze, co zdecydowanie nie sprzyja nawiązywaniu długotrwałych znajomości – dodaje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.

Warszawiacy pozytywnie oceniają swoje relacje z sąsiadami. Poziom satysfakcji w każdej z dzielnic jest zbliżony, a różnice niemal niezauważalne. Uwagę zwraca przede wszystkim duży awans dzielnicy Wawer oraz dotkliwy spadek Śródmieścia.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt