Najlepsi sąsiedzi w Giszowcu

Ranking Dzielnic Otodom 2020. Katowice / sąsiedzi

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Katowic. 

Mili i życzliwi sąsiedzi to niewątpliwie duży atut zamieszkiwanej okolicy. W końcu każdy poszukujący nowego mieszkania w danej lokalizacji chciałby żyć wśród przyjaznych ludzi. Jak pod względem relacji z sąsiadami wypadają poszczególne dzielnice Katowic? W Rankingu Dzielnic Otodom sprawdziliśmy, w której części miasta więzi sąsiedzkie są najsilniejsze, a mieszkańcy uprzejmi i zawsze skorzy do pomocy. 

 

Najbardziej sąsiedzka dzielnica Katowic

Czy w dobie tak bardzo popularnego wynajmu mieszkań, zjawiska towarzyszącego zwłaszcza dużym miastom, jest jeszcze miejsce na trwałe i dobre relacje sąsiedzkie? Zapytaliśmy ponad 1600 mieszkańców poszczególnych dzielnic Katowic, jak postrzegają swoją dzielnicę pod względem więzi z sąsiadami. 

Ocenie poddane zostały trzy stwierdzenia, a ankietowani oceniali ich prawidłowość w skali od 1 do 5: “Znam część sąsiadów osobiście, zdarza się nam też odwiedzać sąsiadów”, “Ludzie, którzy mieszkają w mojej okolicy są przyjaźni i uprzejmi” oraz “Nie przeszkadza mi sposób życia sąsiadów”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, z kolei 5 – „zgadzam się w pełni”. 

Sąsiedzi godni naśladowania

Sąsiad sąsiadowi wilkiem? Nie w przypadku najbardziej sąsiedzkiej dzielnicy Katowic, jaką okazał się Giszowiec. Leżąca we wschodniej części miasta dzielnica zdobyła najwyższą całościową ocenę 4,03 i tym samym zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Dzielnic Otodom. Minimalnie powyżej “czwórki” wyniosła średnia także Brynów-Osiedle Zgrzebnioka. Tuż za nimi na 3 miejscu znalazła się Kostuchna (3,96), która jako jedyna dzielnica z poprzedniej edycji rankingu utrzymała się na podium. 

Co sprawia, że mieszkańcy Giszowca uważani są za sąsiadów idealnych i jak żyje się w dzielnicy o najlepszych relacjach sąsiedzkich? – Giszowiec to zabudowa jednorodzinna i osiedle z lat 70. I 80., gdzie nie następowała bardzo duża migracja mieszkańców. Brynów to z kolei okolica, w której wszyscy się znają. Tu także przeważa zabudowa jednorodzinna, jest to też najdroższa część miasta, która przyciąga osoby o wysokim statusie materialnym i społecznym - informuje Michał Marciniak, z biura MMC Nieruchomości.

Relacje z sąsiadami do udoskonalenia 

Utrzymywanie dobrych relacji z sąsiadami to bez wątpienia niemałe wyzwanie. Wiedzą o tym mieszkańcy dzielnic, które wypadły najlepiej pod względem sąsiedzkości. Jednak nie wszystkie części miasta mogą pochwalić się tak dobrymi wynikami w omawianej kategorii. 

Nieco więcej pracy czeka na mieszkańców takich dzielnic jak Bogucice (3,34), Dąbrówka Mała (3,24) i Śródmieście (3,17) zajmujących ostatnie pozycje w Rankingu Dzielnic Katowic. Wśród uwzględnionych w badaniu podkategorii najwięcej uwagi wymaga temat osobistych więzi z sąsiadami, który w przypadku wszystkich tych dzielnic został oceniony poniżej “trójki”. Co ciekawe, największy spadek w rankingu przypadł na Osiedle Witosa, które w porównaniu do pierwszego miejsca zajmowanego w 2017 r. widnieje dziś na 13 miejscu z oceną znacząco niższą (3,41). 

W porównaniu z innymi miastami, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Katowice nie wyróżniają się szczególnie pod względem oceny sąsiadów. Różnice między poszczególnymi miejscowościami z czołówki są minimalne - wygrywa Szczecin ze średnią 3,57, a Katowice ocenione na 3,53 niewiele ustępują Gdyni, Bydgoszczy, Gdańskowi, Lublinowi i Białemustokowi. Gorzej, niż mieszkańcy stolicy Śląska oceniają swoich sąsiadów poznaniacy, warszawianie, krakowianie, łodzianie i wrocławianie, wśród których przeciętna ocena to zaledwie 3,32.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt