Najbezpieczniejsza dzielnica Warszawy - od lat ta sama
Ranking Dzielnic Otodom 2020
19 maja 2020
Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy, która dzielnica Warszawy jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.
Z domem zazwyczaj kojarzy nam się poczucie bezpieczeństwa. To także jeden z kluczowych czynników przy wyborze nieruchomości. Możemy mieć nieco dalej do centrum czy na basen, ale we własnej, najbliższej okolicy chcemy czuć się pewnie. Jeśli więc planujesz zakup domu lub mieszkania i nie wiesz, którą dzielnicę Warszawy wybrać, sprawdź wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “bezpieczeństwo”.
Niebezpieczne dzielnice Warszawy – listę otwiera Praga-Północ
Na potrzeby Rankingu Dzielnic Warszawy zapytaliśmy tysiące mieszkańców miasta, która dzielnica stolicy ich zdaniem jest najbardziej bezpieczna, a w której nie czują się zbyt pewnie. Okazuje się, że w Warszawie z bezpieczeństwem nie jest najgorzej. Różnica między dzielnicami wskazywanymi jako najlepsze a tymi z najgorszym wynikiem wynosi niespełna jeden punkt w pięciopunktowej skali.
Ktoś jednak musi przegrać, aby wygrać mógł ktoś. I tak w opinii warszawiaków najmniej bezpiecznymi dzielnicami stolicy są:
- Praga-Północ (3,45)
- Śródmieście (3,53)
- Ochota (3,66)
- Targówek (3,69)
- Włochy (3,69)
Uwagę przykuwa szczególnie obecność wśród niepewnych lokalizacji Śródmieścia. W poprzedniej edycji rankingu Otodom z 2017 roku dzielnica ta była postrzegana jako bezpieczna lokalizacja, dziś – jako druga od końca pod tym względem.
Król od lat jest ten sam – Wilanów!
O tym, która dzielnica Warszawy zostanie uznana za najbardziej bezpieczną, decydowały odpowiedzi na dwa pytania. Mieszkańcy stolicy musieli po pierwsze ocenić, w której dzielnicy czują się bezpiecznie po zmroku, a po drugie, w której lokalizacji dzieci mogą bez ryzyka bawić się poza domem. Najwyższą ocenę otrzymał Wilanów (4,28).
Tym samym Wilanów powtórzył swój wynik z pierwszego rankingu dzielnic Otodom sprzed trzech lat. Stanowi to jasny sygnał dla osób szukających spokoju, że wybór tej lokalizacji na miejsce do życia jest doskonałym pomysłem.
Bezpieczeństwo w pozostałych dzielnicach Warszawy
Pięć najbardziej bezpiecznych dzielnic Warszawy to:
- Wilanów (4,28)
- Ursynów (4,26)
- Wesoła (4,21)
- Żoliborz (4,11)
- Ursus (4,08)
Największy skok zanotowała Wesoła – w pierwszej edycji rankingu zajmowała 10. miejsce. Pozycję poprawiły też Bielany – awansowały z 9. na 6. miejsce oraz Wawer – z 14. na 8. miejsce. Największy spadek z kolei zanotowało wspomniane już Śródmieście – z 4. na 15. miejsce oraz Ochota – z 7. na 14.
– Wilanów i Ursynów to jedne z najmłodszych dzielnic Warszawy. Mieszkają tu ludzie w zbliżonym wieku i sytuacji rodzinnej. Podobnie rzecz ma się z Wesołą. Przeważa tu jednorodzinna, rezydencjonalna zabudowa, co sprzyja budowaniu sąsiedzkich więzi. Wszystko to przekłada się na wysokie poczucie bezpieczeństwa – powiedziała Małgorzata Podbielska z biura En Casa Premium Real Estate, które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie mazowieckim.
Warszawiacy wysoko oceniają bezpieczeństwo w swoim mieście. W pięciopunktowej skali ostatnia w rankingu dzielnica zyskała powyżej 3 punktów. Zdecydowanym zwycięzcą – i to drugi raz z rzędu – okazał się Wilanów. Największy spadek z kolei zanotowało Śródmieście, które jest przedostanie, wyprzedzając jedynie Pragę-Północ.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Wkrótce będziemy przekazywać informacje o wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.