Najbezpieczniejsza dzielnica Łodzi to Retkinia
Ranking Dzielnic Otodom 2020
19 maja 2020
Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy, która dzielnica Łodzi jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.
Czy mieszkańcy Łodzi czują się bezpiecznie na ulicach swojego miasta? Gdzie można bez obaw spacerować po zmroku, a których okolic lepiej unikać? W której dzielnicy dzieci mogą bezpiecznie bawić się poza domem? Poprosiliśmy mieszkańców Łodzi o wskazanie najbezpieczniejszych i najmniej bezpiecznych dzielnic w tym mieście. Sprawdź wyniki naszego raportu!
Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zbadaliśmy, które dzielnice Łodzi są uważane za najbezpieczniejsze przez mieszkańców tego miasta. Dowiedzieliśmy się też, których okolic lepiej unikać. Zapraszamy do lektury!
Retkinia na pierwszym miejscu
Zwycięzcą rankingu dzielnic Łodzi została bezapelacyjnie Retkinia. Dzielnica ta zyskała najwyższą notę zarówno w kategorii spokojnego poruszania się po okolicy, także po zmroku, jak i braku zagrożeń dla dzieci. Kolejne miejsca na liście, z niewielką stratą do lidera, zajęły Radogoszcz i Widzew. Warto zauważyć, że dla Radogoszcza to spory awans – w pierwszej edycji rankingu Otodom dzielnica ta zajęła dopiero piątą lokatę. Na czwartej pozycji uplasował się zwycięzca pierwszej edycji naszego zestawienia, Teofilów. Ocena bezpieczeństwa w tej dzielnicy w ciągu ostatnich dwóch lat wyraźnie się pogorszyła, choć nie jest to największy spadek w naszym zestawieniu.
Pięć najbezpieczniejszych dzielnic Łodzi zdaniem mieszkańców to:
- Retkinia
- Radogoszcz
- Widzew
- Teofilów-Wielkopolska
- Górna
– Na Retkini mieszkają w większości rodziny i osoby starsze. Jest tu wielu mieszkańców z dużym stażem, przez co ludzie są mniej anonimowi. Relacje między sąsiadami są dosyć silne. Pozwala to łatwiej zdiagnozować zagrożenie czy też obecność osób niepożądanych. Zadbana okolica również buduje pozytywne wrażenie u lokalnej społeczności. To wszystko wpływa na wysokie poczucie bezpieczeństwa w tej części miasta – informuje Adrian Truchta z biura Trust Nieruchomości, które jest laureatem tytułu Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie łódzkim.
Niebezpieczne dzielnice Łodzi – Śródmieście na czele rankingu
W pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Łodzi w kategorii najbezpieczniejszych lokalizacji na drugim miejscu uplasowało się Śródmieście. Dziś dzielnica ta jest na czele naszego zestawienia – tyle że w kategorii okolic najbardziej niebezpiecznych. Tak słaba ocena jest w dużej mierze efektem obaw łodzian o dzieci poza domem w centrum miasta.
Warto przy tym zaznaczyć, że różnica dzieląca lidera od ostatniej na liście dzielnicy wynosi niespełna jeden punkt w pięciopunktowej skali. Poziom bezpieczeństwa w tych okolicach zdaniem respondentów jest zróżnicowany, jednak różnice te nie są kolosalne.
– Śródmieście cechuje duże zagęszczenie ruchu samochodowego, pieszego, większy hałas. Ludzie są bardziej anonimowi. Niebezpieczne zdarzenia są szczególnie nagłaśniane i budują negatywny obraz Śródmieścia. W wielu miejscach można zobaczyć zaniedbane budynki. Czynniki te potrafią wzbudzić poczucie niepokoju u osób bardziej wrażliwych. Sądzę, iż niska pozycja jest trochę krzywdząca dla tej dzielnicy. Po wnikliwszej analizie ankietowanych mogłoby się okazać, iż ilość niebezpiecznych sytuacji z jakimi mieli do czynienia w Śródmieściu nie jest większa niż w innych częściach miasta, a niska ocena wynika ze stereotypowego negatywnego postrzegania tej dzielnicy – informuje Adrian Truchta, Trust Nieruchomości.
Łodzianie oceniają bezpieczeństwo w swoim mieście na cztery z minusem lub mocną trójkę – zależnie od dzielnicy. Ankietowani najpewniej czują się w Retkinii i Radogoszczu, zaś najmniej komfortowo w Śródmieściu, które w ich oczach mocno straciło w ostatnich dwóch latach.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Wkrótce będziemy przekazywać informacje o wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.