GettyImages-586051694.jpg
Udostępnij:

Najbardziej zadowoleni z komunikacji w Szczecinie są mieszkańcy Bukowe-Klęskowo

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Komunikacja w Szczecinie

Szukanie alternatywnych form przemieszczania się oraz korzystanie ze środków transportu publicznego, ma ogromny wpływ na poprawę środowiska. Dominującym środkiem transportu zbiorowego w Szczecinie jest sieć tramwajowa, łącząca wszystkie części miasta. Funkcjonuje tu również Szczeciński Szybki Tramwaj (SST), który spaja w sobie cechy metra i tramwaju, oprócz tego działają autobusy, obsługujące także okoliczne gminy. Dla miłośników przemieszczania się na rowerze są dostępne rowery miejskie. Jak mieszkańcy Szczecina oceniają poziom komunikacji publicznej? Czy we wszystkich dzielnicach szczecinianie mogą bez problemu przemieszczać się po mieście? Odpowiedzi kryją się w Rankingu Dzielnic Otodom, który jest zbiorem ocen 2350 mieszkańców Szczecina.Gdzie bez korków, a gdzie dojedziesz szybko komunikacją miejską.

 
 

 

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Szczecina punktacji w skali od 1 do 5 szczecińskim dzielnicom, oceniając aspekty związane ze sprawnością komunikacyjną, np. łatwy dojazd w różne miejsca, brak korków, łatwy dostęp do alternatywnych form transportu. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”. 

Okazało się, że w Szczecinie najlepiej skomunikowanym obszarem jest Bukowe-Klęskowo, które w ogólnej ocenie uzyskało 4,05 punktów. Respondenci docenili przede wszystkim brak korków oraz sprawność sieci komunikacyjnej. Niemal wszystkie komponenty uzyskały ponad 4 punkty, jedynie miejsca parkingowe wyłamały się z wynikiem 3,68. Na drugim miejscu sytuuje się osiedle Zdroje, ocenione na poziomie 3,97 punktów. Zdroje uzyskało większe uznanie od Bukowe-Klęskowo w kwestii sprawności komunikacji i dostępności miejsc parkingowych, ale ogólna ocena została nadszarpnięta przez znacznie większe zakorkowane. Natomiast Golęcino-Gocław, znajdujące się na trzecim miejscu w rankingu, zapewnia najłatwiejszy dojazd w różne miejsca ze wszystkich osiedli Szczecina, lecz mieszkańcy punktują brak alternatywnych form komunikacji (np. rowerów miejskich). ​ 

Podjuchy zakorkowane

Na ostatnim miejscu znajduje się osiedle Podjuchy, które odznaczają się wysokim poziomem zakorkowania i brakiem miejsc parkingowych. Przedostatnie miejsce obejmuje osiedle Skolwin, które posiada najniższą w zestawieniu notę za dostępność alternatywnych form przemieszczania się. Mieszkańcy dostrzegają również problem w sprawności sieci komunikacyjnej. Oba osiedla jako jedyne nie przekroczyły trzech punktów. 

Szczecin na tle pozostałych miast 

W ogólnopolskim zestawieniu, uwzględniającym dwanaście polskich miast, Szczecin wpisuje się w środku stawki, obejmując piąte miejsce (3,53). Najlepiej skomunikowanym miastem w Polsce okazał się Białystok (3,75), na antypodach do Białegostoku znajdują się Łódź i Kraków (3,32). 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.2 Mb

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia zamieszczanie i przeglądanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, biur czy lokali z rynku pierwotnego i wtórnego. Serwis obok podstawowych funkcjonalności rozwija rozmaite formy wspierania wszystkich stron transakcji. W lipcu 2021 roku Otodom odwiedziło 3,5 miliona realnych użytkowników. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi także serwisy OLX, Otomoto i Fixly.

www.otodom.pl