Najbardziej zadowoleni z komunikacji są mieszkańcy Terenów Nadwiślańskich

Ranking Dzielnic Bydgoszczy 2020 - komunikacja

Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że dwie rzeczy są w życiu pewne – śmierć i podatki. My dodalibyśmy do tej listy trzecią – korki w mieście. Ręka w górę, kto nigdy nie miał ochoty porzucić swego auta i iść pieszo pędząc rano do pracy. Postanowiliśmy więc sprawdzić, po której dzielnicy Bydgoszczy jeździ się najlepiej, nie tylko samochodem. Sprawdź wyniki naszego raportu, zanim zdecydujesz, gdzie kupić dom bądź mieszkanie! 

 

Największe wyzwania: korki i transport alternatywny 

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy mieszkańców Bydgoszczy o odpowiedź na kilka pytań związanych z przemieszczaniem się po mieście. Interesowało nas między innymi, w której części miasta są najmniejsze problemy z korkami i znalezieniem miejsca do parkowania oraz gdzie najlepiej działa transport alternatywny. 

Okazało się, że właśnie dostęp do wynajmowanych na minuty hulajnóg, skuterów czy rowerów w opinii respondentów jest jedną ze słabszych stron miasta. Ankietowani chcieliby korzystać z nich częściej, niestety ograniczona liczba tych urządzeń na to nie pozwala. Sporo zastrzeżeń budziły też korki w Bydgoszczy – mieszkańcy skarżyli się na nie zwłaszcza na Osowej Górze, Bydgoszczy Wschodniej-Siernieczku i Miedzyniu-Prądach. 

Najlepiej jeździ się po Terenach Nadwiślańskich 

W zgodnej opinii ankietowanych Tereny Nadwiślańskie zdecydowanie wyróżniają się na tle innych dzielnic. Transport alternatywny jest tu łatwo dostępny, komunikacja miejska działa na medal, korki zdarzają się sporadycznie, a miejsc do parkowania jest w bród. Zaowocowało to najwyższą notą w rankingu dzielnic Bydgoszczy – Tereny Nadwiślańskie uzyskały 4,03 punktu na pięć możliwych, jako jedyne przekraczając granicę czterech punktów. 

Miejsca na podium wywalczyło również Osiedle Tatrzańskie ocenione przez mieszkańców na 3,94 punktu oraz Fordon z notą na poziomie 3,81 punktu. 

Tereny Nadwiślańskie, dzielnica najlepsza pod względem komunikacji, zostały wyżej ocenione przez rodziców – zwłaszcza w aspekcie sprawnej komunikacji miejskiej i łatwości parkowania. Osiedle Tatrzańskie oferuje łatwy dojazd w różne miejsca zdaniem szczególnie osób po czterdziestce i rodziców, a zdaniem kobiet – sprawną komunikację miejską. Na Fordonie osoby między 26. a 40. rokiem życia doceniają zwłaszcza brak korków, rodzice łatwe dojazdy, i alternatywny transport – komentuje Olga Wagner, Research Manager IQS. 

Zimne Wody-Czersko Polskie w ogonie zestawienia 

Na drugim biegunie Rankingu Dzielnic Otodom w Bydgoszczy uplasowały się Zimne Wody-Czersko Polskie. Ankietowani ocenili tę dzielnicę na zaledwie 2,50 punktu. Niewiele lepiej wypadły Łęgnowo-Łęgnowo Wieś oraz Glinki-Rupienica – żadnej z tych dzielnic nie udało się przekroczyć 3 punktów. 

W zgodnej opinii ankietowanych po Bydgoszczy jeździ się całkiem nieźle – zarówno autem, jak i rowerem, hulajnogą czy komunikacją miejską. Mieszkańcy co prawda nieco narzekają na korki i ograniczony dostęp do transportu alternatywnego, ale nie wpływa to w znaczący sposób na ocenę poszczególnych dzielnic. 

Na tle całej dwunastki miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Bydgoszcz wypada przeciętnie. Średnia ocena w mieście to 3,49 co daje siódme miejsce w zestawieniu. Najwyższa ocena - 3,75 padła w Białymstoku, a najniższa – 3,32 – w Łodzi i Krakowie. 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.2 Mb

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt