Najatrakcyjniejsza dzielnica Katowic to...

Ranking Dzielnic Otodom uwzględnia nie tylko poszczególne aspekty życia w miastach i ich dzielnicach, lecz także NPS (Net Promoter Score) - współczynnik często używany w biznesie. Polega on w uproszczeniu na mierzeniu, na ile bylibyśmy skłonni polecać dany produkt lub usługę (w tym wypadku: dzielnicę) znajomym. Jak wypadły Katowice w porównaniu z innymi miastami? I które z katowickich dzielnic okazały się najatrakcyjniejsze?

Biorąc pod uwagę wyniki 10 największych miast Polski, Katowice pod względem współczynnika NPS mieszczą się mniej więcej w połowie stawki, zajmując 6. miejsce z oceną 11,2. Najlepiej oceniona Warszawa otrzymała ocenę 18,3, a najgorzej wypadła Łódź z wynikiem 2,00 w skali od -100 do 100.

Najchętniej polecaną dzielnicą stolicy województwa śląskiego byłoby Osiedle Tysiąclecia. Otrzymało ono 48 punktów w skali od -100 do 100. Niewiele gorzej w Rankingu Dzielnic Otodom wypadło Osiedle Witosa, z 45 punktami. Trzecie miejsce (z 30 punktami) przypadło Kostuchnie. Śródmieście Katowic otrzymało 0 punktów, a ujemne wyniki zanotowano na Dąbrówce Małej (-15), Dąbiu (-19), Janowie-Nikiszowcu (-35) i Szopieńcu-Burowcu (-45).

 

Wskaźnik NPS w poszczególnych dzielnicach Katowic

Dzielnica NPS
Osiedle Tysiąclecia 48
Osiedle Witosa 45
Kostuchna 30
Wełnowiec-Józefowiec 29
Ligota-Panewniki 26
Brynów-cz. Wsch.-Osiedle Zgrzebioka 25
Piotrowice-Ochojec 25
Koszutka 23
Zawodzie 22
Giszowiec 21
Załęska Hałda-Brynów cz. Zach. 20
Osiedle Paderewskiego-Muchowiec 9
Załęże 9
Bogucice 6
Murcki 5
Zarzecze 0
Śródmieście 0
Dąbrówka Mała -15
Dąb -19
Janów-Nikiszowiec -35
Szopienice-Burowiec -45

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Co ciekawe, wśród szczegółowych kategorii Rankingu Dzielnic Katowic, najchętniej polecane Osiedle Tysiąclecia pierwsze miejsce zajęło tylko pod względem infrastruktury dla dzieci. Na drugiej pozycji uplasowało się w takich kategoriach jak “zadbana okolica” i “wygodne zakupy”. Osiedle Tysiąclecia jest trzecie w Katowicach pod względem możliwości spędzania wolnego czasu i poziomu cen towarów i usług.

Aż w trzech kategoriach prym wiedzie Osiedle Witosa. Wygrało ono w kategoriach “zadbana okolica” i “przyjaźni sąsiedzi”. Jego mieszkańcy najwyżej spośród katowiczan ocenili również wygodę zakupów. W kategorii “czysta okolica” Osiedle Witosa ustąpiło tylko Zarzeczu.

Zdaniem ankietowanych najbezpieczniejszą dzielnicą Katowic jest Kostuchna, a najwięcej terenów zielonych znaleźć można na Murckach. Najlepiej skomunikowaną dzielnicą w Rankingu Dzielnic Otodom okazało się Zawodzie, a z cen produktów i usług najbardziej zadowoleni są mieszkańcy dzielnicy Załęska Hałda-Brynów część zachodnia. Co ciekawe, w kategorii, w której badaliśmy możliwości spędzania wolnego czasu, w tym ofertę kawiarnii, restauracji czy kin, najwyżej oceniono Koszutkę, a Śródmieście znalazło się dopiero na drugim miejscu.

Aż w 3 kategoriach najgorzej wypadła dzielnica Szopienice-Burowiec. Najniżej w całych Katowicach oceniono tam bezpieczeństwo, infrastrukturę dla dzieci i stosunki z sąsiadami. Wygoda zakupów, poziom cen i możliwości spędzania wolnego czasu najsłabiej wypadły z kolei na Murckach. Janów-Niszkowiec jest - zdaniem mieszkańców - najmniej czystą i zadbaną dzielnicą Katowic. Najgorzej skomunikowane okazało się Zarzecze, a pod względem dostępności terenów zielonych najsłabiej wypadło Śródmieście.

Więcej o badaniu: http://rankingdzielnic.otodom.pl

OTODOM_Ranking_Katowice.pdf

PDF - 1.8 Mb

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt