Mistrzejowice i Podgórze Duchackie z najlepszą ofertą handlową

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Zakupy w Krakowie

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sam Kraków na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.2 Mb

 

Kraków to miasto pełne nie tylko stałych mieszkańców, ale i turystów, studentów. Naturalną koleją rzeczy jest rozwój handlu oraz rosnąca dostępność sklepów. Która dzielnica jest rajem dla osób uwielbiających zakupy? Badania przeprowadzone przez agencję IQS dla Otodom dają odpowiedź na to pytanie

 

Mistrzejowice przodują pod względem wygody zakupów

Najlepiej ocenioną dzielnicą w tej kategorii są Mistrzejowice. W pięciostopniowej skali mieszkańcy tej dzielnicy ocenili ją na 4,34. Nic dziwnego – znajdują się tam galerie handlowe, liczne sklepy oraz kino, czyli wszystko, czego potrzeba, żeby komfortowo zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty. Na drugim miejscu jest Podgórze Duchackie z podobnymi udogodnieniami i zbliżoną oceną (4,31). 

Osoby, które często odwiedzają sklepy w nagłych potrzebach, dobrze się będą czuły w takich dzielnicach jak Bieńczyce, Czyżyny, czy Prądnik Czerwony, gdzie według Rankingu Dzielnic ich dostępność jest bardzo dobra. Zdecydowanie najgorzej pod tym względem wypadają Zwierzyniec i Wzgórza Krzesławickie. 

– Mistrzejowice i Podgórze Duchackie to dzielnice z dużą ilością bloków i wieżowców. Mieszkania są tam stosunkowo tanie, więc nie brakuje ludzi, a co za tym idzie usług, które mają ułatwiać im codzienne życie. Natomiast Zwierzyniec został oceniony nisko ze względu na rezydencjalny charakter i to, że jest dużą dzielnicą. Mała gęstość zaludnienia powoduje, że sklepów jest zdecydowanie mniej i nie są dostępne na wyciągnięcie ręki - komentuje Adrianna Werłos, Brand&Sell.

Mistrzejowice drugi raz na szczycie

W poprzednim Rankingu Dzielnic Otodom, opublikowanym w 2017 roku również w kategorii badającej wygodę zakupów wygrały Mistrzejowice. Czyżyny, wówczas drugie zajęły tym razem 5. miejsce, a trzecie Bieńczyce, które obecnie plasują się na miejscu 4. Awanse na podium zaliczyły Podgórze Duchackie (z miejsca 5.) Grzegórzki, które w poprzednim rankingu piastowały miejsce 13. Na dole rankingowej tabeli za to bez większych zmian. Wzgórza Krzesławickie i Zwierzyniec nadal okupują ostatnie 2 miejsca, zamieniły się jedynie kolejnością. W poprzednim rankingu to Zwierzyniec był ostatni.

Kraków w środku stawki

Po porównaniu odpowiedzi mieszkańców 12 miast okazuje się, że Kraków znajduje się pod względem zadowolenia z dostępności sklepów w środku stawki. Średnia ocena w mieście to 3,89, identycznie jak w Gdańsku. Pierwsze miejsce zajmują ex aequo Poznań i Katowice (po 4,03), a ostatnie – Bydgoszcz (3,70).

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt