Mieszkanie na wynajem? W Katowicach o 1/3 drożej niż rok temu!

Mieszkanie na wynajem? W Katowicach o 1/3 drożej niż rok temu!

Podsumowanie roku 2018 na katowickim rynku nieruchomości

Z niecałych 4600 zł za metr w styczniu do prawie 5300 zł pod koniec roku. Tak wzrosła cena mieszkań na katowickim rynku wtórnym – wynika z danych najpopularniejszego serwisu nieruchomościowego – Otodom. 15-procentowa podwyżka blednie przy porównaniu cen najmu, które skoczyły aż o 33%!

 

Rynek wtórny w Katowicach drożeje szybciej niż pierwotny 

Choć ceny mieszkań w Otodom rosły w ubiegłym roku we wszystkich największych miastach, zmiany w Katowicach należały do najbardziej spektakularnych. Na rynku wtórnym to w tym mieście różnica między ceną ze stycznia i listopada okazała się największa. W Gdańsku mieszkania podrożały „tylko” o 12%, w Łodzi – o 11%, a w Krakowie o jedną dziesiątą. 

– Choć 15% to naprawdę spora podwyżka, pamiętać należy, że Katowice, w porównaniu z innymi największymi ośrodkami, pozostają relatywnie tanie: w najdroższej Warszawie trzeba zapłacić średnio 9989 zł za metr, w Gdańsku – 9529 zł, a w Krakowie – 8746 zł – zwraca uwagę Michał Szczudlak, analityk Otodom.

Story image

 

Wzrosty cen nie ominęły też katowickiego rynku pierwotnego. Metr kwadratowy nowego mieszkania w listopadzie był tu droższy o 6% niż w styczniu. – Podczas, gdy na rynku wtórnym w ubiegłym roku ceny rosły z miesiąca na miesiąc, ceny nowych mieszkań ulegały pewnym wahaniom. Ostatecznie w listopadzie deweloperzy żądali średnio 5825 zł za metr, dokładnie tyle samo ile w sierpniu. Jeszcze w styczniu przeciętna cena ofertowa wynosiła 5475 zł – opisuje ekspert Otodom. 

Story image

 

Wynajem droższy przez COP24?

Dane Otodom na jeszcze drastyczniejszy skok wskazują w przypadku mieszkań do wynajęcia. W styczniu przeciętna miesięczna cena wynosiła 2083 zł, a w listopadzie – aż 2777 zł. To wzrost aż o 33%! Michał Szczudlak, analityk Otodom, przestrzega jednak przed wyciąganiem z tej statystyki zbyt pochopnych wniosków.

- Wystarczy rzut oka na wyniki z poszczególnych miesięcy. Po pierwszym kwartale 2018 ceny w Katowicach spadły poniżej progu 2000 zł, by gwałtownie wzrosnąć pod koniec roku. 33-procentowa podwyżka miała miejsce tylko w listopadzie, co mogło być spowodowane chwilowymi trendami. Niewykluczone, że w tym przypadku wpływ na ceny miała odbywająca się w tym mieście Konferencja Klimatyczna ONZ– podsumowuje ekspert.

Story image

 

Jeśli ceny z listopada utrzymają się dłużej, będziemy mogli mówić o tym, że mieszkania do wynajęcia są droższe tylko w Warszawie. W stolicy kraju przeciętna cena to aż 4409 zł, lecz w żadnym innym mieście średnia nie przekracza kwoty 2500 zł miesięcznie.

 Jarosław Krawczyk, Otodom

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.