Mieszkanie na wynajem? W Katowicach o 1/3 drożej niż rok temu!

Podsumowanie roku 2018 na katowickim rynku nieruchomości

Z niecałych 4600 zł za metr w styczniu do prawie 5300 zł pod koniec roku. Tak wzrosła cena mieszkań na katowickim rynku wtórnym – wynika z danych najpopularniejszego serwisu nieruchomościowego – Otodom. 15-procentowa podwyżka blednie przy porównaniu cen najmu, które skoczyły aż o 33%!

 

Rynek wtórny w Katowicach drożeje szybciej niż pierwotny 

Choć ceny mieszkań w Otodom rosły w ubiegłym roku we wszystkich największych miastach, zmiany w Katowicach należały do najbardziej spektakularnych. Na rynku wtórnym to w tym mieście różnica między ceną ze stycznia i listopada okazała się największa. W Gdańsku mieszkania podrożały „tylko” o 12%, w Łodzi – o 11%, a w Krakowie o jedną dziesiątą. 

– Choć 15% to naprawdę spora podwyżka, pamiętać należy, że Katowice, w porównaniu z innymi największymi ośrodkami, pozostają relatywnie tanie: w najdroższej Warszawie trzeba zapłacić średnio 9989 zł za metr, w Gdańsku – 9529 zł, a w Krakowie – 8746 zł – zwraca uwagę Michał Szczudlak, analityk Otodom.

 

Wzrosty cen nie ominęły też katowickiego rynku pierwotnego. Metr kwadratowy nowego mieszkania w listopadzie był tu droższy o 6% niż w styczniu. – Podczas, gdy na rynku wtórnym w ubiegłym roku ceny rosły z miesiąca na miesiąc, ceny nowych mieszkań ulegały pewnym wahaniom. Ostatecznie w listopadzie deweloperzy żądali średnio 5825 zł za metr, dokładnie tyle samo ile w sierpniu. Jeszcze w styczniu przeciętna cena ofertowa wynosiła 5475 zł – opisuje ekspert Otodom. 

 

Wynajem droższy przez COP24?

Dane Otodom na jeszcze drastyczniejszy skok wskazują w przypadku mieszkań do wynajęcia. W styczniu przeciętna miesięczna cena wynosiła 2083 zł, a w listopadzie – aż 2777 zł. To wzrost aż o 33%! Michał Szczudlak, analityk Otodom, przestrzega jednak przed wyciąganiem z tej statystyki zbyt pochopnych wniosków.

- Wystarczy rzut oka na wyniki z poszczególnych miesięcy. Po pierwszym kwartale 2018 ceny w Katowicach spadły poniżej progu 2000 zł, by gwałtownie wzrosnąć pod koniec roku. 33-procentowa podwyżka miała miejsce tylko w listopadzie, co mogło być spowodowane chwilowymi trendami. Niewykluczone, że w tym przypadku wpływ na ceny miała odbywająca się w tym mieście Konferencja Klimatyczna ONZ– podsumowuje ekspert.

 

Jeśli ceny z listopada utrzymają się dłużej, będziemy mogli mówić o tym, że mieszkania do wynajęcia są droższe tylko w Warszawie. W stolicy kraju przeciętna cena to aż 4409 zł, lecz w żadnym innym mieście średnia nie przekracza kwoty 2500 zł miesięcznie.

 Jarosław Krawczyk, Otodom

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt