Mieszkańcy Łaciny mają zakupy pod ręką
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - zakupy w Poznaniu
16 lipca 2020
Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sam Poznań na tle pozostałych 11 miast?
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 1.4 Mb
Miłośnicy zakupów mogą czuć się zaspokojeni mieszkając w Poznaniu. Stolica Wielkopolski sytuuje się na drugim miejscu pod względem liczby centrów handlowych, oferując mieszkańcom 20 takich obiektów. Pod względem powierzchni handlowej w przeliczeniu na mieszkańca przoduje w całym kraju. Znajduje to przełożenie na wyniki Rankingu Dzielnic Otodom 2020. To mieszkańcy Poznania, ex aequo z mieszkaniami Katowic najlepiej ocenili dostępność sklepów. W pięciostopniowej skali średnia nota to aż 4,03.
Poznań targowy i… handlowy
Znamiennym wydaje się być fakt, że na podróżnych wybierających się do Poznania pociągiem centrum handlowe czeka tuż po opuszczeniu peronu. W stolicy Wielkopolski znajduje się również jedno największych centrów handlowych w Polsce – Posnania, które powstało w 2016 roku i zajmuje 100 tys. m2 powierzchni. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie Poznania jest z kolei Stary Browar, który funkcjonuje jako obiekt handlowy i galeria sztuki, stał się obiektem docenionym za walory architektoniczne – nosi miano jednej z 20 ikon architektury, które powstały po 1989. Kolejnym elementem poznańskiego handlu jest prawdziwe zagęszczenie dyskontów i sieci sklepów spożywczych, ponadto w obrębie Poznania, w wielu lokalizacjach i przez cały rok, funkcjonują ryneczki i targowiska. W której z poznańskich dzielnic dostęp do sklepów jest najprostszy?
Dwie galerie handlowe w obrębie jednej dzielnicy
Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom zapytaliśmy ponad 4500 poznaniaków o to, czy mogą w pobliżu swojego miejsca zamieszkania zrobić wszystkie potrzebne zakupy. Ankietowani mogli ocenić prawdziwość tego twierdzenia ocenami w skali od 1 do 5. Po podsumowaniu wyników okazało się, że najlepsze zaplecze handlowe dla swoich mieszkańców ma Łacina, która została oceniona na 4,55 punktu. W obrębie Łaciny znajduje się wspomniane centrum handlowe Posnania, największy obiekt tego typu w mieście. W Posnani występuje cały wachlarz lokali: 220 butików, 40 kawiarni i restauracji oraz 40 sklepów, funkcjonuje również kino. Warto zaznaczyć, że to nie jedyny taki obiekt na terenie Łaciny, w tej dzielnicy znajduje się ponadto Galeria Malta, umiejscowiona nieopodal Posnani, mająca w swojej ofercie sklepy, kawiarnie, restauracje, kino, klub fitness i plac zabaw dla dzieci. Obecność dwóch potężnych galerii handlowych, wpisanych w jedno osiedle i leżących blisko siebie, powoduje, że Łacina jest najbardziej zagęszczonym handlowo miejscem w Poznaniu.
Na podium aż... 5 dzielnic
Jeśli chodzi o infrastrukturę handlową podium Rankingu Dzielnic Otodom 2020 pomieścić musi aż 5 dzielnic! Na drugim miejscu, za zwycięską Łaciną znalazły się Winiary, ocenione na 4,41. Na trzecim miejscu natomiast znajdują się aż 3 dzielnice, które uzyskały identyczny wynik: 4,35. Są to Chartowo, Piątkowo i Rataje. W porównaniu z rokiem 2017, najbardziej spektakularny awans zaliczyła Łacina, która wówczas zajmowała 10. miejsce oraz Chartowo, które awansowało z miejsca 14. na 3.
Strzeszyn wciąż czeka na sklepy
Nie wszystkie dzielnice otrzymały tak wysokie wyniki. Ostatnie miejsce w rankingu zajął Strzeszyn, oceniony na 3,14. Dzielnica ta bardzo szybko się rozrasta, lecz w ślad za zwiększającą się liczbą mieszkańców nie idzie dynamiczny rozwój handlu. W ostatnich latach wprawdzie powstał tam dyskont znanej sieci, jednak wciąż na Strzeszynie można zrobić wyłącznie podstawowe zakupy.
Infrastruktura handlowa jest na Strzeszynie minimalna. Nie ma tam żadnego centrum handlowego, a do najbliższego trzeba pofatygować się na Piątkowo lub na Ławicę. To mogło mieć znaczący wpływ na ocenę - komentuje Daria Dziwisz, Real Estate 24.
Poznań na czele
Jak wspomnieliśmy na początku, Poznań obok Katowic jest miastem, w którym najlepiej oceniono dostępność sklepów (na 4,03). Stolica Wielkopolski wyprzedza nawet Warszawę (3,94), a na trzecim miejscu uplasował się Białystok (3,91). Najmniej zadowoleni z infrastruktury handlowej są mieszkańcy Bydgoszczy (3,7). Trzeba jednak przyznać, że w żadnym z 12 miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020 nie ma powodów do narzekania, a różnice w ocenach nie są wielkie.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.
Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.