Miejsca dla dzieci w Krakowie – która dzielnica najlepsza?

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - dzielnic przyjazne dzieciom - Kraków

Z okazji ​ Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 3000 osób z Krakowa. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 801 Kb

 

Edukacja dzieci to sprawa o dużej wadze dla każdego rodzica. Najmłodsi, zwani często wulkanami energii, poza miejscem do nauki, potrzebują również okazji do zabawy i aktywnego spędzania czasu. Która dzielnica Krakowa może pochwalić się najlepszymi atrakcjami dla dzieci? W Rankingu Dzielnic Krakowa przygotowanym przez ​ Otodom sprawdziliśmy, które części miasta są najbardziej przyjazne dzieciom. 

 

Dzielnica przyjazna dzieciom

Mieszkańcy Krakowa zostali poproszeni o ocenę prawidłowości dwóch stwierdzeń. Pierwsze z nich brzmiało: “W mojej okolicy jest dużo miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne)”. Drugie odnosiło się do możliwości kształcenia swoich pociech i dostępu do szkół oraz przedszkoli. Ankietowani mogli wystawić oceny z przedziału od 1 do 5. ​ Która dzielnica Krakowa okazała się być najlepsza pod tymi względami?

Okazało się, że Nowa Huta nie ma sobie równych. Infrastruktura dla dzieci to kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Krakowa, w którym dzielnica ta zdobyła najwięcej pozytywnych ocen (4,01). Jeszcze 3 lata temu zajmowała ostatnie miejsce w tej klasyfikacji, a dziś może cieszyć się mianem lidera. Bardzo dobrymi ocenami mogą pochwalić się ponadto Mistrzejowice (3,96) i Zwierzyniec (3,98), który z 13 pozycji w 2017 r. awansował na drugie miejsce. W zwycięskiej dzielnicy widać też bardzo dużą ilość liczbę inwestycji dla dzieci i rewitalizację starych. Place zabaw, parki – ​ na każdym kroku powstają nowe miejsca, które dostosowane są do potrzeb najmłodszych mieszkańców miasta. To właśnie w tym upatrywałabym tak radykalnej zmiany oceny dzielnicy przez mieszkańców. ​ Nowa Huta to dziś wiele placów zabaw, parków czy miejsc na spędzanie czasu, takich jak parki nauki, park trampolin, basen czy kino. Natomiast do podstawowych zalet Zwierzyńca zaliczyłabym Błonia Krakowskie – informuje Natasza Guzowska, Brand&Sell.

Bieżanów-Prokocim, czyli szkoły i przedszkola pod ręką

Za podium, lecz również z wysoką notą uplasował się Bieżanów-Prokocim (3,95). ​ Analizując poszczególne podkategorie, to właśnie ta dzielnica jest numerem jeden pod względem edukacji dla dzieci. Rodzice dzieci południowej części Krakowa nie mają powodów do zmartwień, jeśli chodzi o dostęp do szkół i przedszkoli. Aspekt edukacyjny dzieci został najgorzej oceniony w dzielnicy Wzgórza Krzesławickie (3,37) i na Podgórzu (3,44). 

Atrakcje dla dzieci w Krakowie – gdzie najwięcej?

Place zabaw dla dzieci, parki i obiekty kulturalne, czyli w skrócie miejsca przyjazne dzieciom. Kraków, jak na duże miasto przystało, może pochwalić się sporą ofertą rozrywki dla najmłodszych. Zapytaliśmy mieszkańców, jak oceniają możliwość spędzenia czasu wolnego ze swoimi pociechami. Zwycięzcą w tej dziedzinie okazał się Zwierzyniec (4,02), a tuż za nim takie dzielnice jak Nowa Huta (3,93) i Mistrzejowice (3,89). 

Najsłabsze wyniki w podkategorii atrakcji dla dzieci w Krakowie odnotowały Swoszowice (3,21) oraz Stare Miasto (3,29). Jak się okazuje, dzielnica najbardziej doceniana przez dorosłych pod względem rozrywki, niekoniecznie spełnia te same funkcje dla najmłodszych. O ile na Starym Mieście możliwości do imprezowania jest ponad miarę, tak miejsc przyjaznych dzieciom – niekoniecznie. 

Kraków w drugiej połowie stawki

Te same pytania, co w Krakowie zadaliśmy także w 11 innych miastach. Na ich tle krakowska infrastruktura dla dzieci plasuje się w drugiej połowie stawki. Średnia dla miasta to 3,74 i jest wyższa niż w Łodzi (3,73), Wrocławiu (3,71) i ostatniej Bydgoszczy (3,65). Najbardziej zadowoleni z atrakcji dla dzieci są mieszkańcy Katowic (3,96), Poznania (3,89) i Białegostoku (3,87).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt