Miasteczka droższe niż większość miast – ile kosztują nieruchomości w „willowych” miejscowościach?

Konstancin-Jeziorna, Podkowa Leśna, Michałowice i Lesznowola to podwarszawskie gminy z najwyższymi przychodami z podatku PIT, wynika z danych Ministerstwa Finansów. Najbardziej majętni Polacy coraz chętniej uciekają z wielkich miast i na stałe osiadają w mniejszych miejscowościach położonych niedaleko metropolii. Ile kosztują nieruchomości w tych miejscowościach i co przyciąga do nich najbogatszych?

Trend ucieczki z miasta przez najbogatszych najlepiej widać na przykładzie podwarszawskich miejscowości. Te od lat wybierają osoby, które preferują życie w otoczeniu przyrody i z dala od zgiełku miasta. Podkowa Leśna, Lesznowola i Konstancin-Jeziorna już ponad 100 lat temu były celem letnich wycieczek za miasto. Z danych Otodom za czwarty kwartał wynika, że osoby, które marzą o domu w tych miejscach muszą wydać średnio od 838 tysięcy złotych w przypadku domu z rynku pierwotnego w Lesznowoli, do nawet 2,1 milinów złotych w Konstancinie-Jeziornie. W Michałowicach pod Warszawą dom od dewelopera kosztuje średnio 1,5 miliona złotych, a w Podkowie Leśnej 1,09 miliona złotych.

Konstancin – Jeziorna, enklawa dla najbogatszych

W zestawieniu cen domów z rynku wtórnego Konstancin-Jeziorna wyprzedza pozostałe analizowane miejscowości - według danych Otodom w czwartym kwartale br. w serwisie aktywnych było 312 ogłoszeń domów w tej lokalizacji, a ich średnia cena wynosiła 4,7 miliony złotych. Na drugim miejscu znalazła się Podkowa Leśna, gdzie za dom od poprzedniego właściciela trzeba zapłacić średnio 1,95 miliona złotych.

- Należy zwrócić uwagę, że to właśnie w Konstancinie-Jeziornie można znaleźć jedne z najbardziej luksusowych domów dostępnych w serwisie. Jako przykład takiej nieruchomości może służyć rezydencja o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych z basenem, salą kinową i siłownią, którą wystawiono na sprzedaż za 19,5 miliona złotych – mówi Jarosław Krawczyk, PR Lead w Otodom.

Najbogatszych do Konstancina-Jeziorny oprócz zielonych terenów oraz uzdrowiskowego charakteru miejscowości, może przyciągać duża oferta usługowa, gastronomiczna, oraz placówki edukacyjne –mieszczą się tu jedne z najbardziej elitarnych prywatnych szkół dla dzieci i młodzieży w okolicach Warszawy. Konstancin cieszy się mianem miejsca, w którym swoje domy mają jedni z najbardziej zamożnych Polaków oraz osoby ze świata mediów i kultury.

Mieszkanie za miastem nadal w modzie

Według danych Otodom największą popularnością, spośród analizowanych miejscowości, cieszą się domy zlokalizowane w Konstancinie-Jeziornie – średnio ponad 8 tysięcy wyszukiwań w ciągu miesiąca. Na drugim miejscu jest Podkowa Leśna (średnio ponad 3,6 tysiące wyszukiwań) oraz Lesznowola (prawie 2,7 tysięcy). Pomimo dużego zainteresowania, należy podkreślić, że w porównaniu z rokiem 2020 popularność ofert domów w Konstancinie-Jeziornie zmniejszyła się o ponad 12%, a w przypadku Lesznowoli spadek wyniósł 7%. Co ciekawe, zainteresowanie domami w Michałowicach wzrosło o prawie 28%, a w Podkowie Leśnej o 11,5%.

Domy w podwarszawskich miejscowościach od lat cieszą się zainteresowaniem, również z powodu powstających dróg szybkiego ruchu, które skrają czas dojazdu do stolicy, tym samym zwiększając atrakcyjność miejscowości poza miastem. Analizując zainteresowanie takimi nieruchomościami warto przytoczyć dane z raportu „Szczęśliwy Dom” przygotowany przez Uniwersytet SWPS na zlecenie Otodom. Według badań aż 32% Polaków chciałoby mieszkać blisko terenów zielonych jak lasy i parki, a 30% deklaruje, że ich wymarzone miejsce zamieszkania to dom lub mieszkanie z ogródkiem.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt