Łodzianie lubią swoich sąsiadów, ale coraz mniej ich znają
Ranking Dzielnic Otodom 2020. Łódź / relacje sąsiedzkie
23 maja 2020
Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Łodzi.
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 445 Kb
W czasach, gdy samotność coraz częściej jest uznawana za chorobę cywilizacyjną, dobry sąsiad to skarb. Dotyczy to zresztą nie tylko osób żyjących w pojedynkę – miło jest zamienić kilka słów z sąsiadami, a gdy potrzeba – móc poprosić ich o odebranie paczki od kuriera czy podlewanie kwiatów podczas dłuższej nieobecności. Zbadaliśmy, w której dzielnicy Łodzi relacje sąsiedzkie są najbardziej satysfakcjonujące. Oto, czego się dowiedzieliśmy.
Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy prawie 5 tysięcy łodzian o odpowiedź na trzy pytania dotyczące ich sąsiadów. Przede wszystkim sprawdzaliśmy, czy mieszkańcy Łodzi dobrze znają osoby mieszkające obok, jak oceniają ich styl bycia oraz czy postrzegają swoich sąsiadów jako miłych i uprzejmych. Sprawdź wyniki naszego raportu!
W Łodzi coraz słabsze relacje między sąsiadami
Spośród trzech kryteriów: osobiste relacje z sąsiadami, ich kultura osobista oraz styl życia uwagę zwracają przede wszystkim wyniki w tej pierwszej. Podczas gdy uważamy osoby mieszkające nieopodal za kulturalne i życzliwe, nie przeszkadza nam też w żadnej mierze ich styl bycia, to właściwie ich nie znamy.
Relacje sąsiedzkie są coraz luźniejsze. Skądinąd nie dotyczy to wyłącznie Łodzi, ale to trend wyraźny w całej Polsce, a nawet na świecie.
Najlepsi sąsiedzi mieszkają w Radogoszczu
Najbardziej satysfakcjonujące relacje między sąsiadami panują w Radogoszczu. Łodzianie zgodnie uznali, że właśnie tu mieszkają najmilsi ludzie, z którymi łatwo się zaprzyjaźnić. To spektakularny awans – w pierwszej edycji rankingu dzielnic Łodzi z 2017 roku dzielnica ta zajmowała ostatnie miejsce.
Trzy dzielnice Łodzi z najlepszymi sąsiadami to:
- Radogoszcz
- Widzew
- Retkinia
– Radogoszcz to jedno z większych osiedli mieszkaniowych w Łodzi. Duża część mieszkańców żyje tu od wielu lat. Dzięki temu udało się zbudować wzajemne, silne relacje. Sąsiedzi doskonale się znają, a nowi lokatorzy niejako chłoną tę atmosferę i dostosowują się do mieszkańców z dłuższym stażem - komentuje Maciej Roman z biura Trust Nieruchomości, które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie łódzkim.
Najmniej lubimy się w Śródmieściu
Żeby ktoś wygrał, przegrać musi ktoś. Zanim jednak przejdziemy do łódzkich dzielnic, które uzyskały najniższe noty, musimy zwrócić uwagę, ich ocena nie odbiega znacząco od liderów naszego zestawienia. Różnica między pierwszą, a ostatnią dzielnicą na liście to zaledwie nieco ponad pół punktu w pięciopunktowej skali.
Otóż łodzianie najniższą notę wystawili Śródmieściu. Co ciekawe w pierwszej edycji rankingu ta dzielnica zajmowała zaszczytne drugie miejsce. Wygląda na to, że w ciągu ostatnich trzech lat sporo się zmieniło w centrum miasta.
Trzy dzielnice Łodzi, w których relacje sąsiedzkie są najmniej satysfakcjonujące, to:
- Śródmieście
- Teofilów-Wielkopolska
- Polesie
– Najsłabsze relacje sąsiedzkie na Śródmieściu z pewnością wynikają z tego, iż wiele lokali jest tu wynajmowanych. Występuje tu duża rotacja mieszkańców. Ponadto lokalizację tę wybierają młodzi ludzie, którzy są zabiegani, mają mnóstwo dodatkowych zajęć, a wolny czas spędzają ze znajomymi o podobnych zainteresowaniach czy problemach. Osoby te niekoniecznie wiążą się z miejscem zamieszkania, co powoduje że życie sąsiedzkie ograniczają poprawnych, neutralnych relacji – informuje Maciej Roman.
Łodzianie dobrze oceniają swoich sąsiadów. Mieszkańcy każdej z dzielnic zostali uznani za kulturalnych, miłych i nieuciążliwych. Jedyne, co budzi zastrzeżenia, to relacje międzyludzkie – w zgodnej opinii łodzian więzi łączące sąsiadów są coraz luźniejsze.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.