Łódź: W której dzielnicy mieszka się najlepiej?

Zapytaliśmy mieszkańców Łodzi o to, jak żyje im się w poszczególnych dzielnicach

W której dzielnicy Łodzi mieszka się najlepiej? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Pewną wskazówką mogą być jednak wyniki Rankingu Dzielnic Otodom. Zapytaliśmy w nim łodzian, czy poleciliby swoją dzielnicę znajomym. Która część miasta wypadła najlepiej?

 

Najchętniej rekomendowaną dzielnicą okazało się Polesie. Uzyskało ono współczynnik NPS (Net Promoter Score) na poziomie 20 w skali od -100 do 100. Drugie miejsce zajął Widzew z wynikiem 12, a trzecie - ocenione na 7 Bałuty. Wynik 0 zanotowało Śródmieście, a jedyny w Łodzi wynik ujemny padł w dzielnicy Górna (-11).

Dzielnica, która wygrała Ranking Dzielnic Otodom w kategorii “polecane dzielnice” najlepiej wypadła także pod względem czystości, bliskości terenów zielonych, infrastruktury dla dzieci oraz w kategorii “zadbana okolica”. Drugi Widzew wygrał Ranking pod względem bezpieczeństwa oraz sąsiedztwa.

Z kolei Górna, która otrzymała najniższy współczynnik rekomendacji, nie wypadła najgorzej w żadnej z pozostałych kategorii. Często ostatnie miejsce zajmowało Śródmieście (infrastruktura dla dzieci, sąsiedztwo, zadbana okolica, ceny towarów i usług, czystość, tereny zielone i bezpieczeństwo), które jednak wygrywało w kategoriach związanych z komunikacją i możliwości spędzania czasu wolnego.

W porównaniu ze średnią ogólnopolską, która wyniosła -4,3, Łódź ma wyższy współczynnik NPS, dokładnie 2. Jest to zarazem najniższy wynik wśród 10 największych miast Polski. Najbardziej skłonni do polecania swojej miejscowości są mieszkańcy stolicy kraju, która osiągnęła rezultat 18,3. Drugie miejsce w tym gronie zajął Gdańsk (16,6), a trzecie - Lublin (12,5).

- Miasto zmaga się z wyzwaniami, które są jeszcze skutkiem transformacji ustrojowej. Intensywnie inwestujemy w rozwój infrastruktury transportowej, rewitalizację, podnoszenie jakości życia. Zmiany zauważają mieszkańcy. Od kilku lat Urząd Miasta Łodzi realizuje własne badania mierzące opinię mieszkańców o jakości życia w mieście. Od 2014 roku udział osób pozytywnie oceniających Łódź jako miejsce do życia wzrósł z 27% do 55% - przekonuje Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. Jeśli sytuacja będzie się poprawiać w takim tempie, być może wkrótce współczynnik NPS także dorówna innym dużym miastom w naszym kraju.

Ranking rekomendowanych dzielnic powstał na podstawie odpowiedzi 3327 mieszkańców Łodzi na pytanie “Na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy, gdzie skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). Na ich podstawie powstał Wskaźnik NPS, obliczany jako różnica odsetka promotorów i krytyków. Może on przyjmować wartości od -100 do 100. Dane prezentowane są dla dzielnic, w których uzyskano wymaganą próbę respondentów.

 

Najchętniej polecane dzielnice Łodzi

1

Polesie

20

2

Widzew

12

3

Bałuty

7

4

Śródmieście

0

5

Górna

-11

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

Ranking dzielnic: Więcej tutaj -> http://rankingdzielnic.otodom.pl/

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.