Łódź: W której dzielnicy mieszka się najlepiej?

Zapytaliśmy mieszkańców Łodzi o to, jak żyje im się w poszczególnych dzielnicach

W której dzielnicy Łodzi mieszka się najlepiej? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Pewną wskazówką mogą być jednak wyniki Rankingu Dzielnic Otodom. Zapytaliśmy w nim łodzian, czy poleciliby swoją dzielnicę znajomym. Która część miasta wypadła najlepiej?

 

Najchętniej rekomendowaną dzielnicą okazało się Polesie. Uzyskało ono współczynnik NPS (Net Promoter Score) na poziomie 20 w skali od -100 do 100. Drugie miejsce zajął Widzew z wynikiem 12, a trzecie - ocenione na 7 Bałuty. Wynik 0 zanotowało Śródmieście, a jedyny w Łodzi wynik ujemny padł w dzielnicy Górna (-11).

Dzielnica, która wygrała Ranking Dzielnic Otodom w kategorii “polecane dzielnice” najlepiej wypadła także pod względem czystości, bliskości terenów zielonych, infrastruktury dla dzieci oraz w kategorii “zadbana okolica”. Drugi Widzew wygrał Ranking pod względem bezpieczeństwa oraz sąsiedztwa.

Z kolei Górna, która otrzymała najniższy współczynnik rekomendacji, nie wypadła najgorzej w żadnej z pozostałych kategorii. Często ostatnie miejsce zajmowało Śródmieście (infrastruktura dla dzieci, sąsiedztwo, zadbana okolica, ceny towarów i usług, czystość, tereny zielone i bezpieczeństwo), które jednak wygrywało w kategoriach związanych z komunikacją i możliwości spędzania czasu wolnego.

W porównaniu ze średnią ogólnopolską, która wyniosła -4,3, Łódź ma wyższy współczynnik NPS, dokładnie 2. Jest to zarazem najniższy wynik wśród 10 największych miast Polski. Najbardziej skłonni do polecania swojej miejscowości są mieszkańcy stolicy kraju, która osiągnęła rezultat 18,3. Drugie miejsce w tym gronie zajął Gdańsk (16,6), a trzecie - Lublin (12,5).

- Miasto zmaga się z wyzwaniami, które są jeszcze skutkiem transformacji ustrojowej. Intensywnie inwestujemy w rozwój infrastruktury transportowej, rewitalizację, podnoszenie jakości życia. Zmiany zauważają mieszkańcy. Od kilku lat Urząd Miasta Łodzi realizuje własne badania mierzące opinię mieszkańców o jakości życia w mieście. Od 2014 roku udział osób pozytywnie oceniających Łódź jako miejsce do życia wzrósł z 27% do 55% - przekonuje Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydenta Łodzi. Jeśli sytuacja będzie się poprawiać w takim tempie, być może wkrótce współczynnik NPS także dorówna innym dużym miastom w naszym kraju.

Ranking rekomendowanych dzielnic powstał na podstawie odpowiedzi 3327 mieszkańców Łodzi na pytanie “Na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy, gdzie skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). Na ich podstawie powstał Wskaźnik NPS, obliczany jako różnica odsetka promotorów i krytyków. Może on przyjmować wartości od -100 do 100. Dane prezentowane są dla dzielnic, w których uzyskano wymaganą próbę respondentów.

 

Najchętniej polecane dzielnice Łodzi

1

Polesie

20

2

Widzew

12

3

Bałuty

7

4

Śródmieście

0

5

Górna

-11

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

Ranking dzielnic: Więcej tutaj -> http://rankingdzielnic.otodom.pl/

OTODOM_Ranking_Łódź.pdf

PDF 873 KB

Share

Najnowsze historie

Website preview
Dlaczego nowe mieszkanie bez balkonu jest droższe?
Na polskim rynku mieszkaniowym balkon od lat postrzegany jest jako jedno z najbardziej pożądanych udogodnień. Wydawać by się mogło, że podwyższa ono cenę nieruchomości. Pod prąd idzie rynek deweloperski, gdzie za metr kwadratowy mieszkania bez balkonu czy ogrodu zapłacimy średnio 16% więcej niż za lokal z takim udogodnieniem. Z czego to wynika?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek mieszkaniowy na hamulcu. Po majowym odbiciu – chłodny czerwiec
Po majowym odbiciu rynek deweloperski znów zwolnił. W czerwcu na siedmiu największych rynkach sprzedano niespełna 3,1 tys. mieszkań, co pokazuje, że efekt obniżki stóp procentowych był jedynie chwilowy. Uwagę zwraca też wyraźna przewaga popytu nad nową podażą – takiej dysproporcji nie widziano od września 2023 roku, kiedy rynek napędzał program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Spadki nie ominęły również rynku wtórnego, gdzie maleje zarówno liczba ofert, jak i aktywność kupujących.
media.otodom.pl
Website preview
Co kształtuje dziś rynek mieszkaniowy w Polsce?
Ceny, podaż i zmiany prawa. Komentarz rynkowy Katarzyny Kuniewicz, dyrektorki działu badań w Otodom
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl