Które dzielnice Warszawy, Krakowa i Poznania są najbardziej zielone? Sprawdził to Otodom wraz ze specjalistami z Heksagonu

Czy istnieje przepis na szczęście? Może to obecność… zielonych terenów? Podczas pandemii zmieniła się wartość, jaką ma dla nas zieleń – ważne stało się posiadanie własnego ogrodu, drzew przed domem czy parków w pobliżu. Dlatego Otodom wraz z Heksagonem postanowili sprawdzić stopień zazielenienia trzech dużych polskich miast: Warszawy, Krakowa i Poznania, publikując wyniki w „Rankingu zielonych dzielnic”.

Chcesz mieszkać szczęśliwie? Szukaj zieleni!

Rola zieleni w miejscu w którym żyjemy jest nieoceniona – to wniosek z raportu Otodom „Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków”[1]. Dla ponad połowy badanych obecność terenów zielonych w najbliższej okolicy stanowiła znaczące wsparcie w radzeniu sobie ze stresem w czasie pandemii.

Nasze ostatnie badania po pandemii wyraźnie pokazały, że zieleń ma coraz większe znaczenie w naszym życiu. Potrzeba kontaktu z przyrodą jest dla nas naturalna. Wpływa choćby na nasze samopoczucie czy zdrowie. Tereny zielone w miastach to także miejsca ważne dla lokalnych społeczności: to właśnie w nich możemy spotykać się z innymi i zacieśniać więzi społeczne. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się polskim miastom i przekonać się, w których z nich żyje się najlepiej dzięki otaczającej zieleni, dostępności terenów zielonych, w których można odpoczywać, chodzić na spacery z bliskimi czy uprawiać sport – mówi Marta Buzalska, ekspertka Otodom.

Gdzie są najbardziej zielone trawniki?

Otodom wraz z Heksagonem postanowili sprawdzić, co jest wyznacznikiem zielonej okolicy. W „Rankingu zielonych dzielnic” specjaliści ocenili zieleń Warszawy, Krakowa i Poznania według takich kryteriów, jak obecność dużych drzew, parków czy lasów, kondycja roślinności i dostępność terenów zielonych dla mieszkańców.

Dostępność dużych parków, lasów i innych terenów zieleni jest jednym z najważniejszych czynników jakości życia mieszkańców miast. Oprócz dużych lasów i parków, korzystne dla jakości życia są także mniejsze parki i skwery – dobrze mieć blisko domu choćby najmniejszy “park kieszonkowy” i móc usiąść w nim nawet na krótką chwilę – podkreśla jeden z autorów raportu, Michał Czepkiewicz z Heksagonu.

Wesoła i najbardziej zielona

Jak pokazało badanie, najbardziej zielone są obrzeża Warszawy, czyli takie dzielnice jak Wesoła, Rembertów i Wawer, których mieszkańcy mogą cieszyć się największą liczbą drzew i ogólnie dużą ilością roślinności w swoim najbliższym otoczeniu. W dwóch pierwszych dzielnicach jest też największa dostępność terenów zielonych sprzyjających rekreacji. Najmniej zielonymi częściami stolicy są Praga-Północ, Włochy i Ursus.

Centrum Poznania potrzebuje więcej drzew

Najmniej zielona jest najbardziej centralna część Poznania z okolicami Dworca Głównego i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Drzew brakuje w podmiejskich osiedlach, a ogólnie roślinności jest za mało w samym centrum. Z kolei dostępność rekreacyjnych terenów zieleni jest najlepsza na obrzeżach miasta.

Kraków – najmniej zielone jest Stare Miasto

Najbardziej zielonymi dzielnicami Krakowa są Zwierzyniec, Swoszowice i Dębniki. Najmniej drzew w otoczeniu miejsc zamieszkania mają mieszkańcy Wzgórzy Krzesławickich czy Nowej Huty. Najmniej zielone jest Stare Miasto, którego znaczna część jest w ogóle pozbawiona roślinności. Niską dostępność terenów zieleni mają osiedla domków jednorodzinnych na obrzeżach miasta, w których brakuje parków.

Nasze badanie pokazuje, że nawet w centrach miast można mieć poczucie, że zieleń jest na wyciągnięcie ręki, np. dzięki parkom kieszonkowym. Brakuje tam jednak drzew, co szczególnie możemy odczuć w czasie upalnych letnich dni. Na obrzeżach miast problemem jest brak infrastruktury, który utrudnia korzystanie z lasów czy łąk. Z kolei oddalone od starówek osiedla wymagają stworzenia przestrzeni rekreacyjnych, które sprzyjałyby relaksowi i integracji społeczności. Mamy nadzieję, że wyniki rankingu zachęcą samorządy, władze miast i deweloperów do działań, dzięki którym nasze miasta staną się przyjaźniejsze naturze i nam – ich mieszkańcom – podsumowuje Marta Buzalska.

Całość raportu można znaleźć pod linkiem: Ranking zielonych dzielnic Otodom i Heksagonu.

1 Badanie przeprowadzone przez SWPS Innowacje na zlecenie Otodom

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt