Które dzielnice Warszawy, Krakowa i Poznania są najbardziej zielone? Sprawdził to Otodom wraz ze specjalistami z Heksagonu

Czy istnieje przepis na szczęście? Może to obecność… zielonych terenów? Podczas pandemii zmieniła się wartość, jaką ma dla nas zieleń – ważne stało się posiadanie własnego ogrodu, drzew przed domem czy parków w pobliżu. Dlatego Otodom wraz z Heksagonem postanowili sprawdzić stopień zazielenienia trzech dużych polskich miast: Warszawy, Krakowa i Poznania, publikując wyniki w „Rankingu zielonych dzielnic”.

Chcesz mieszkać szczęśliwie? Szukaj zieleni!

Rola zieleni w miejscu w którym żyjemy jest nieoceniona – to wniosek z raportu Otodom „Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków”[1]. Dla ponad połowy badanych obecność terenów zielonych w najbliższej okolicy stanowiła znaczące wsparcie w radzeniu sobie ze stresem w czasie pandemii.

Nasze ostatnie badania po pandemii wyraźnie pokazały, że zieleń ma coraz większe znaczenie w naszym życiu. Potrzeba kontaktu z przyrodą jest dla nas naturalna. Wpływa choćby na nasze samopoczucie czy zdrowie. Tereny zielone w miastach to także miejsca ważne dla lokalnych społeczności: to właśnie w nich możemy spotykać się z innymi i zacieśniać więzi społeczne. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się polskim miastom i przekonać się, w których z nich żyje się najlepiej dzięki otaczającej zieleni, dostępności terenów zielonych, w których można odpoczywać, chodzić na spacery z bliskimi czy uprawiać sport – mówi Marta Buzalska, ekspertka Otodom.

Gdzie są najbardziej zielone trawniki?

Otodom wraz z Heksagonem postanowili sprawdzić, co jest wyznacznikiem zielonej okolicy. W „Rankingu zielonych dzielnic” specjaliści ocenili zieleń Warszawy, Krakowa i Poznania według takich kryteriów, jak obecność dużych drzew, parków czy lasów, kondycja roślinności i dostępność terenów zielonych dla mieszkańców.

Dostępność dużych parków, lasów i innych terenów zieleni jest jednym z najważniejszych czynników jakości życia mieszkańców miast. Oprócz dużych lasów i parków, korzystne dla jakości życia są także mniejsze parki i skwery – dobrze mieć blisko domu choćby najmniejszy “park kieszonkowy” i móc usiąść w nim nawet na krótką chwilę – podkreśla jeden z autorów raportu, Michał Czepkiewicz z Heksagonu.

Wesoła i najbardziej zielona

Jak pokazało badanie, najbardziej zielone są obrzeża Warszawy, czyli takie dzielnice jak Wesoła, Rembertów i Wawer, których mieszkańcy mogą cieszyć się największą liczbą drzew i ogólnie dużą ilością roślinności w swoim najbliższym otoczeniu. W dwóch pierwszych dzielnicach jest też największa dostępność terenów zielonych sprzyjających rekreacji. Najmniej zielonymi częściami stolicy są Praga-Północ, Włochy i Ursus.

Centrum Poznania potrzebuje więcej drzew

Najmniej zielona jest najbardziej centralna część Poznania z okolicami Dworca Głównego i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Drzew brakuje w podmiejskich osiedlach, a ogólnie roślinności jest za mało w samym centrum. Z kolei dostępność rekreacyjnych terenów zieleni jest najlepsza na obrzeżach miasta.

Kraków – najmniej zielone jest Stare Miasto

Najbardziej zielonymi dzielnicami Krakowa są Zwierzyniec, Swoszowice i Dębniki. Najmniej drzew w otoczeniu miejsc zamieszkania mają mieszkańcy Wzgórzy Krzesławickich czy Nowej Huty. Najmniej zielone jest Stare Miasto, którego znaczna część jest w ogóle pozbawiona roślinności. Niską dostępność terenów zieleni mają osiedla domków jednorodzinnych na obrzeżach miasta, w których brakuje parków.

Nasze badanie pokazuje, że nawet w centrach miast można mieć poczucie, że zieleń jest na wyciągnięcie ręki, np. dzięki parkom kieszonkowym. Brakuje tam jednak drzew, co szczególnie możemy odczuć w czasie upalnych letnich dni. Na obrzeżach miast problemem jest brak infrastruktury, który utrudnia korzystanie z lasów czy łąk. Z kolei oddalone od starówek osiedla wymagają stworzenia przestrzeni rekreacyjnych, które sprzyjałyby relaksowi i integracji społeczności. Mamy nadzieję, że wyniki rankingu zachęcą samorządy, władze miast i deweloperów do działań, dzięki którym nasze miasta staną się przyjaźniejsze naturze i nam – ich mieszkańcom – podsumowuje Marta Buzalska.

Całość raportu można znaleźć pod linkiem: Ranking zielonych dzielnic Otodom i Heksagonu.

1 Badanie przeprowadzone przez SWPS Innowacje na zlecenie Otodom

Share

Latest News

Website preview
Portret polskiego kredytobiorcy. Jak kredyt hipoteczny wpływa na styl życia? 
Dla Polaków mieszkanie na własność to wciąż symbol sukcesu – ale w praktyce najczęściej oznacza wieloletni kredyt hipoteczny. Według raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” dla 87% osób w wieku 26-35 lat to jedyny sposób, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Co się zmienia, gdy rata kredytu staje się najważniejszą pozycją w domowym budżecie?
media.otodom.pl
Website preview
Mieszkaniówka na rozdrożu. Kupować czy nie – oto jest pytanie
W kwietniu sprzedano najmniej mieszkań deweloperskich od początku roku – zaledwie 3,15 tys., podczas gdy oferta na siedmiu głównych rynkach wzrosła aż o 40% w porównaniu do ubiegłego roku. Stabilizacja cen i spadek aktywności na rynku wtórnym oraz najmie wskazują na niepewność, którą potęgują zapowiedziane programy wsparcia i oczekiwania na decyzje dotyczące stóp procentowych. Czy będzie przełom w kolejnych miesiącach?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek nieruchomości oczami klientów: mniejsze obawy i duże nadzieje
Nastroje klientów na rynku nieruchomości wyraźnie się zmieniają. Obawy przed dalszymi wzrostami cen słabną – w marcu odsetek osób spodziewających się podwyżek spadł do 52%. Jednak mimo stabilizacji i rekordowej liczby dostępnych mieszkań, ponad 1/3 kupujących wciąż odczuwa presję czasu. Połowa badanych dostrzega potrzebę wprowadzenia nowego programu wsparcia kredytobiorców, szczególnie sprzedający i najemcy. Z kolei największym zainteresowaniem nadal cieszy się rynek wtórny - wynika z „Monitora Nastrojów Klientów Nieruchomości” Otodom.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl