Które dzielnice Krakowa są bezpieczne?

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i ​ atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy, która dzielnica Krakowa jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.

Kraków jest miastem rokrocznie odwiedzanym przez setki tysięcy turystów, jednocześnie jedną z największych polskich aglomeracji. Ze względu na swoją specyfikę wielokrotnie weryfikowano tam stan bezpieczeństwa. Najnowszy Ranking Dzielnic Krakowa rzuca nowe światło na tę kwestię. Niektóre zebrane przez nas dane mogą zaskoczyć.

Bezpieczeństwo Krakusów wielokrotnie pod lupą. 

Dzielnice Krakowa w których przestępczość jest niska, oraz te które po zmroku raczej się omija opisywano także szeroko w mediach lokalnych jak i ogólnopolskich. Ranking Dzielnic Otodom wykazuje, iż sytuacja w wielu dzielnicach miasta uległa poprawie. Niektóre jednak znalazły się w niechlubnym ogonie.

 

Bezpiecznie na zachodnie miasta

Nie jest to regułą, ale generalnie bezpieczniej jest na zachodzie miasta. Najbezpieczniejsza dzielnica Krakowa to Bronowice, które zdaniem mieszkańców zasługują na 4,05 na 5 możliwych punktów. Zaraz za nimi są Zwierzyniec i Grzegórzki z podobnym wynikiem. 

Ciekawe, iż w najbezpieczniejszych zdaniem respondentów Bronowicach ocena bezpieczeństwa po zmroku wyniosła 4,16, a w Zwierzyńcu 4,04, natomiast jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci poza domem, sytuacja jest odwrotna. To mieszkańcy Zwierzyńca czują się bezpiecznej (3,91), w porównaniu z ankietowanymi z Bronowic (3,76). 

– W Bronowicach znajduje się wiele osiedli strzeżonych i monitorowanych. Powstają tam nowoczesne osiedla, w których chętnie mieszkają rodziny z dziećmi, za to rzadziej spotyka się turystów, czy studentów. Z kolei Zwierzyniec ma rezydencjonalny charakter i od lat jest jedną z najbardziej prestiżowych dzielnic Krakowa – informuje Adrianna Werłos, z biura Brand&Sell, które jest małopolskim laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom.

Kolejnymi z wysoko ocenianych ze względu na bezpieczeństwo w krakowskim Rankingu Dzielnic Otodom są Dębniki, Łagiewniki, Borek Fałęcki i Swoszowice. Tutaj bezpieczeństwo poruszania się po zmroku, tyczące osób dorosłych oceniono na 3,99, więcej obaw występuje gdy w grę wchodzą przebywające poza domem dzieci (od 3,5 do 3,6).

Gorzej, lecz nie alarmująco

Poza Swoszowicami, które na zachodzie miasta są w tej kategorii wyżej oceniane, dzielnice takie jak Czyżyny (3,73), Prądnik Biały (3,70), Prądnik Czerwony (3,68) także nie wypadają źle, choć ocena bywa już bardziej krytyczna. Tendencja ta ma swoją kontynuację jeśli chodzi o Podgórze (3,64). Widocznie spada tutaj także zaufanie jeśli chodzi o przebywanie dorosłych poza domem po zmroku (średnio 3,7), rośnie też obawa co do bezpieczeństwa dzieci. Widoczne jest to zwłaszcza na Podgórzu, gdzie zaufanie wynosi już tylko 3,44, podobnie w na Prądniku Czerwonym (3,45). Jeśli chodzi jednak o te obszary miasta, wymienione dzielnice uważa się ​ za stosunkowo bezpieczne. ​ ​ ​ ​ 

Nowa Huta już nie tak dobrze

Jeszcze w 2017 w Rankingu Dzielnic Otodom Nowa Huta zajmowała pierwsze miejsce. Najnowszy ranking podważa jednak ten stan rzeczy. Jako jeden z powodów dla których uważano Nową Hutę za dzielnicę bezpieczna do zamieszkania podano fakt, iż zamieszkiwało ją bardzo dużo ludzi w podeszłym wieku. Czy ten wskaźnik demograficzny uległ zmianie? Prawdopodobnie, ale w grę wchodzą także inne czynniki. Według naszych badań mieszkańcy oceniają bezpieczeństwo Nowej Huty na 3,64 w pięciostopniowej skali. Także odpowiedzi na pytanie tyczące bezpieczeństwa dzieci poza domem w tej konkretnej lokalizacji nie napawają optymizmem, plasując się wynikiem 3,50 wśród badanych. Są jednak w Krakowie dzielnice gdzie jest… o wiele gorzej. 

Stare Miasto wciąż niebezpieczne

Stare Miasto to wciąż jedna z mniej bezpiecznych dzielnic Krakowa. W 2017 roku „Gazeta Wyborcza” podała, iż zgłoszono tu największa w skali miasta liczbę przestępstw. Sami mieszkańcy Starego Miasta w badaniu IQS dla Otodom bezpieczeństwo ocenili na 3,61, a tutejsi rodzice niechętnie widzą swoje pociechy poza domem (3,26). W tradycyjnym miejscu spotkań turystów, w tym imprezowiczów, sami mieszkańcy bezpieczeństwo poruszania się po zmroku oceniają na 3,74, lepiej niż w wielu innych dzielnicach. Centrum nie jest zresztą na szarym końcu rankingu.

Najniebezpieczniejsze dzielnice Krakowa

Najgorzej w rankingu wypadły Bieżanów Prokocim (3,48), Bieńczyce (3,32) oraz niechlubnie zamykające zestawienie Wzgórza Krzesławickie, gdzie bezpieczeństwo oceniono na zaledwie 3,20. W przypadku tych ostatnich poziom zaufania do otoczenia jest na tyle mały, iż bezpieczeństwo dzieci bez opieki dorosłych poza domem oszacowano na 2,74 punktu w pięciopunktowej skali. Niewiele wyższy jest tu wskaźnik bezpieczeństwa jakie odczuwają dorośli, udający się po zmroku na spacer po swojej dzielnicy – 3,20, co jest najniższym wynikiem zaufania do otoczenia w krakowskim rankingu niebezpiecznych dzielnic.

Kraków pod koniec stawki

Wśród 12 miast analizowanych w Rankingu Dzielnic Otodom 2020, Kraków pod względem bezpieczeństwa zajmuje trzecie miejsce od końca, ze średnim wynikiem 3,7. Gorzej jest tylko we Wrocławiu (3,63) i Łodzi (3,43). Dawnej stolicy brakuje całkiem sporo do czołówki, którą stanowią Lublin (3,92), Białystok (3,91) i Gdańsk (3,91).

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Wkrótce będziemy przekazywać informacje o ​ wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt