Która dzielnica Katowic jest idealnym miejscem dla dzieci?

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - dzielnica przyjazna dzieciom - Katowice

Z okazji ​ Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 1600 osób z Katowic. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 620 Kb

 

Katowice to miasto aspirujące do miana nowoczesnego i prężnie rozwijającego się ośrodka, i to nie tylko ekonomicznego, ale także kulturalnego i naukowego. Każdy mieszkaniec, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie. Stolica Górnego Śląska może pochwalić się w szczególności bogatą rozrywką dla dzieci. W Rankingu Dzielnic Otodom sprawdziliśmy, która dzielnica Katowic jest numerem jeden spośród miejsc najbardziej przyjaznych dzieciom. 

 

Dzielnica najbardziej przyjazna dzieciom

Przyszłość najmłodszych ma niemałe znaczenie dla rozwoju każdego miasta. Dlatego też zapytaliśmy ponad 1600 mieszkańców Katowic, jak oceniają swoją dzielnicę pod względem infrastruktury dla dzieci. Katowiczanie weryfikowali prawdziwość dwóch sformułowań: “W mojej okolicy jest dużo miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne)”. Drugie twierdzenie natomiast brzmiało “W mojej okolicy znajduje się wszystko, co jest niezbędne dla dzieci edukacja (przedszkola, szkoły)”. 

Maksymalna ocena 5 oznaczała – „zgadzam się w pełni”, natomiast 1 była równoznaczna z opinią „zupełnie się nie zgadzam”. Która dzielnica Katowic okazała się najlepsza pod tymi względami?

Osiedle Tysiąclecia, czyli raj dla maluchów

Osiedle Tysiąclecia to bezkonkurencyjny numer 1. Dzielnica ta została najwyżej oceniona przez mieszkańców (4,46) i obroniła tytuł zwycięzcy w kategorii Infrastruktura dla dzieci Rankingu Dzielnic Katowic. Wyprzedziła takie dzielnice, jak Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (4,39), Giszowiec (4,27) oraz Dąb (4,26).

Rodzice z dziećmi w tej części miasta mają duży wybór, jeśli chodzi o różnorodność miejsc do spędzania wolnego czasu ze swoimi pociechami. Co więcej, nie powinni martwić się także o edukację najmłodszych, bo Osiedle Tysiąclecia wypadło najlepiej pod względem dostępu do szkół i przedszkoli.

Atrakcje dla dzieci i prawdziwi zwycięzcy rankingu 

Zdobycie pierwszego miejsca to niewątpliwie spore osiągnięcie, jednak wśród katowickich dzielnic warto wyróżnić również te, które poczyniły największy progres od ostatniej edycji rankingu. 

Największym awansem pod względem edukacji i rozrywki dla dzieci w Katowicach może pochwalić się Brynów-Osiedle Zgrzebnioka. Jeszcze 3 lata temu dzielnica widniała na 14 miejscu, a dziś triumfuje na mocnym 2 miejscu. Powodów do radości nie brakuje również w przypadku dzielnic Dąb i Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (4,16), które wskoczyły kolejno z 10 na 4 miejsce i 13 na 5. Na wysoką ocenę zwycięskiej dzielnicy bez wątpienia wpłynęło sąsiedztwo parków i liczne place zabaw. To nie przypadek, że Brynów-Osiedle Zgrzebionka wygrywa Ranking Dzielnic w tej kategorii już drugi raz z rzędu - komentuje Michał Marcinak, MMC Nieruchomości Sp. z o.o. 

Które dzielnice najmniej przyjazne dzielnice dzieciom?

Nie w każdej dzielnicy Katowic miejsca przyjazne dzieciom są na wyciągnięcie ręki. Place zabaw dla dzieci, parki rozrywki i obiekty edukacyjne w niektórych częściach miasta okazały się mniej dostępne. 

Najsłabsze wyniki w kategorii atrakcji dla dzieci i ich nauki odnotowały Szopienice-Burowiec (3,59) i Zarzecze (3,12). Jednocześnie dwie z dzielnic Katowic zajmujących w poprzednim rankingu miejsca na podium, obecnie zajęły ex aequo dopiero 11. pozycję. Mowa tu o dzielnicach Załęska Hałda-Brynów i Bogucice z wynikiem 3,89. Do grona dzielnic Katowic, którym nie udało się uzyskać ocenę powyżej “czwórki” dołączyły także dzielnice Bogucice (3,86) i Śródmieście (3,67).

Katowice wypadły najlepiej ze wszystkich 12 miast, dla których Otodom opracował Ranking Dzielnic 2020. Średnia ocena w mieście to 3,96, a stolica województwa śląskiego wyprzedziła Poznań (3,89) i Białystok (3,87). Najmniej zadowoleni z infrastruktury dla dzieci są mieszkańcy ocenionej na 3,65 Bydgoszczy.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt