Która dzielnica Katowic jest idealnym miejscem dla dzieci?

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - dzielnica przyjazna dzieciom - Katowice

Z okazji ​ Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 1600 osób z Katowic. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 620 KB

 

Katowice to miasto aspirujące do miana nowoczesnego i prężnie rozwijającego się ośrodka, i to nie tylko ekonomicznego, ale także kulturalnego i naukowego. Każdy mieszkaniec, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie. Stolica Górnego Śląska może pochwalić się w szczególności bogatą rozrywką dla dzieci. W Rankingu Dzielnic Otodom sprawdziliśmy, która dzielnica Katowic jest numerem jeden spośród miejsc najbardziej przyjaznych dzieciom. 

 

Dzielnica najbardziej przyjazna dzieciom

Przyszłość najmłodszych ma niemałe znaczenie dla rozwoju każdego miasta. Dlatego też zapytaliśmy ponad 1600 mieszkańców Katowic, jak oceniają swoją dzielnicę pod względem infrastruktury dla dzieci. Katowiczanie weryfikowali prawdziwość dwóch sformułowań: “W mojej okolicy jest dużo miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne)”. Drugie twierdzenie natomiast brzmiało “W mojej okolicy znajduje się wszystko, co jest niezbędne dla dzieci edukacja (przedszkola, szkoły)”. 

Maksymalna ocena 5 oznaczała – „zgadzam się w pełni”, natomiast 1 była równoznaczna z opinią „zupełnie się nie zgadzam”. Która dzielnica Katowic okazała się najlepsza pod tymi względami?

Osiedle Tysiąclecia, czyli raj dla maluchów

Osiedle Tysiąclecia to bezkonkurencyjny numer 1. Dzielnica ta została najwyżej oceniona przez mieszkańców (4,46) i obroniła tytuł zwycięzcy w kategorii Infrastruktura dla dzieci Rankingu Dzielnic Katowic. Wyprzedziła takie dzielnice, jak Brynów-Osiedle Zgrzebnioka (4,39), Giszowiec (4,27) oraz Dąb (4,26).

Rodzice z dziećmi w tej części miasta mają duży wybór, jeśli chodzi o różnorodność miejsc do spędzania wolnego czasu ze swoimi pociechami. Co więcej, nie powinni martwić się także o edukację najmłodszych, bo Osiedle Tysiąclecia wypadło najlepiej pod względem dostępu do szkół i przedszkoli.

Atrakcje dla dzieci i prawdziwi zwycięzcy rankingu 

Zdobycie pierwszego miejsca to niewątpliwie spore osiągnięcie, jednak wśród katowickich dzielnic warto wyróżnić również te, które poczyniły największy progres od ostatniej edycji rankingu. 

Największym awansem pod względem edukacji i rozrywki dla dzieci w Katowicach może pochwalić się Brynów-Osiedle Zgrzebnioka. Jeszcze 3 lata temu dzielnica widniała na 14 miejscu, a dziś triumfuje na mocnym 2 miejscu. Powodów do radości nie brakuje również w przypadku dzielnic Dąb i Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (4,16), które wskoczyły kolejno z 10 na 4 miejsce i 13 na 5. Na wysoką ocenę zwycięskiej dzielnicy bez wątpienia wpłynęło sąsiedztwo parków i liczne place zabaw. To nie przypadek, że Brynów-Osiedle Zgrzebionka wygrywa Ranking Dzielnic w tej kategorii już drugi raz z rzędu - komentuje Michał Marcinak, MMC Nieruchomości Sp. z o.o. 

Które dzielnice najmniej przyjazne dzielnice dzieciom?

Nie w każdej dzielnicy Katowic miejsca przyjazne dzieciom są na wyciągnięcie ręki. Place zabaw dla dzieci, parki rozrywki i obiekty edukacyjne w niektórych częściach miasta okazały się mniej dostępne. 

Najsłabsze wyniki w kategorii atrakcji dla dzieci i ich nauki odnotowały Szopienice-Burowiec (3,59) i Zarzecze (3,12). Jednocześnie dwie z dzielnic Katowic zajmujących w poprzednim rankingu miejsca na podium, obecnie zajęły ex aequo dopiero 11. pozycję. Mowa tu o dzielnicach Załęska Hałda-Brynów i Bogucice z wynikiem 3,89. Do grona dzielnic Katowic, którym nie udało się uzyskać ocenę powyżej “czwórki” dołączyły także dzielnice Bogucice (3,86) i Śródmieście (3,67).

Katowice wypadły najlepiej ze wszystkich 12 miast, dla których Otodom opracował Ranking Dzielnic 2020. Średnia ocena w mieście to 3,96, a stolica województwa śląskiego wyprzedziła Poznań (3,89) i Białystok (3,87). Najmniej zadowoleni z infrastruktury dla dzieci są mieszkańcy ocenionej na 3,65 Bydgoszczy.

 

Share

Najnowsze historie

Website preview
Najem w Polsce na zakręcie: rekordowy popyt, coraz mniej ofert i pytanie – wynajmować czy sprzedawać?
W czerwcu rynek najmu znalazł się w punkcie napięcia. Z jednej strony obserwujemy kontynuację spadku podaży – o ponad 3% względem maja. Z drugiej odbudowę popytu, z najwyższą czerwcową liczbą odpowiedzi na ogłoszenia od 2020 roku. W tle tych dynamik decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która w lipcu ponownie obniżyła stopy procentowe. Czy to moment, w którym właściciele mieszkań zaczną wycofywać się z rynku najmu i ruszą ze sprzedażą mieszkań, zanim sytuacja znów się odwróci?
media.otodom.pl
Website preview
Dlaczego nowe mieszkanie bez balkonu jest droższe?
Na polskim rynku mieszkaniowym balkon od lat postrzegany jest jako jedno z najbardziej pożądanych udogodnień. Wydawać by się mogło, że podwyższa ono cenę nieruchomości. Pod prąd idzie rynek deweloperski, gdzie za metr kwadratowy mieszkania bez balkonu czy ogrodu zapłacimy średnio 16% więcej niż za lokal z takim udogodnieniem. Z czego to wynika?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek mieszkaniowy na hamulcu. Po majowym odbiciu – chłodny czerwiec
Po majowym odbiciu rynek deweloperski znów zwolnił. W czerwcu na siedmiu największych rynkach sprzedano niespełna 3,1 tys. mieszkań, co pokazuje, że efekt obniżki stóp procentowych był jedynie chwilowy. Uwagę zwraca też wyraźna przewaga popytu nad nową podażą – takiej dysproporcji nie widziano od września 2023 roku, kiedy rynek napędzał program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Spadki nie ominęły również rynku wtórnego, gdzie maleje zarówno liczba ofert, jak i aktywność kupujących.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl