Koszty życia we Wrocławiu coraz bardziej dotkliwe

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia we Wrocławiu

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

[AUDIO] Wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 962 Kb

Życie w dużym mieście ma wiele plusów. Łatwiej tu znaleźć ciekawą pracę, a restauracje, kina czy teatry są na wyciągnięcie ręki. Wadą mieszkania w metropolii są jednak koszty życia. W dużym mieście wszystko jest droższe – zaczynając od nieruchomości, a na żywności kończąc. Postanowiliśmy sprawdzić, jak wrocławianie oceniają koszty życia w swoim mieście. Czy między poszczególnymi dzielnicami da się zaobserwować pewne różnice? Sprawdź wyniki!

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy mieszkańców Wrocławia o wskazanie dzielnicy najbardziej przyjaznej kieszeni. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, w której części miasta ceny nieruchomości są najniższe oraz gdzie koszty życia nie są wygórowane. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Mieszkańcy Wrocławia narzekają na ceny nieruchomości

W pierwszej edycji rankingu dzielnic Wrocławia ankietowani ocenili koszty życia w swoim mieście na więcej niż 3. Po trzech latach noty są zgoła inne. W 2020 roku zwycięzca naszego zestawienia otrzymał zaledwie 2,6 punktu w 5-punktowej skali. 

Na tak niskie notowania wpłynęła przede wszystkim opinia respondentów o cenach nieruchomości. Jeszcze w 2017 koszty zakupu domu czy mieszkania były dla wrocławian do zaakceptowania. Obecnie są coraz trudniejsze do przełknięcia. 

 

Fabryczna dzielnicą dla oszczędnych

Na czele listy bez niespodzianek. Po raz drugi z rzędu najtańszą dzielnicą Wrocławia w opinii respondentów jest Fabryczna. To właśnie tu koszty życia są najmniej dotkliwe, a ceny nieruchomości najbardziej przystępne. Biorąc pod uwagę ocenę – zaledwie 2,6 punktu w 5-punktowej skali – można stwierdzić, że zwycięstwo w zestawieniu nie oznacza, że wrocławianie uważają Fabryczną za tanią lokalizację. Właściwszym określeniem byłoby raczej „najmniej droga”.

Kolejne miejsca są pewnym zaskoczeniem. Drugą i trzecią lokatę zajmują dzielnice, które w pierwszej edycji rankingu dzielnic Otodom zamykały stawkę. Na miejsce drugie z czwartego awansowało Psie Pole, zaś trzecią lokatę po awansie z piątej pozycji zajmuje Stare Miasto. 

Moje obserwacje również potwierdzają, że na Fabrycznej i Psim Polu żyje się taniej. Ceny wynajmu nieruchomości są tu nieco niższe niż w centrum czy na Krzykach. Ponadto zakupy w lokalnych sklepach, które wbrew powszechnym opiniom mają często niższe ceny niż wielkie dyskonty, również nie pozostają bez wpływu na zawartość portfela. Z drugiej strony Krzyki i Stare Miasto to prestiż. Tu wynajem nieruchomości, choćby z racji bliskości centrum, jest dużo droższy niż na obrzeżach. Wyższe są też koszty parkowania i wynajmu miejsc postojowych, ponieważ jest ich zwyczajnie mało. Jadąc na zakupy do centrum zapłacę co najmniej 50 zł więcej za to samo, co znajdę w centrum handlowym na Fabrycznej. Dlaczego? Ponieważ muszę tam dojechać – najpierw wystać się w korkach, spalić litry paliwa, zaparkować, a następnie wrócić przebijając się przez te same korki - ocenia Piotr Jaskółka, współwłaściciel ​ idea-INVEST nieruchomości.

Ceny nieruchomości i koszty utrzymania się we Wrocławiu są zdaniem ankietowanych bardzo wysokie. W pierwszej edycji rankingu dzielnic Wrocławia średnie oceny w tej kategorii oscylowały wokół 3,5 punku, dziś zwycięska Fabryczna otrzymała zaledwie 2,6 punktu. To jasny znak, że koszt życia w stolicy Dolnego Śląska zdaniem respondentów jest coraz bardziej dotkliwy.

 

Wrocław, a inne miasta Rankingu

Średnia ocena w mieście to 2,52. Mniej zadowoleni z poziomu cen są tylko mieszkańcy Krakowa (2,51) i zawsze najdroższej Warszawy (2,43). I choć nie ma w Polsce miasta, w którym ankietowani wysoko oceniliby poziom kosztów życia, widać różnicę w porównaniu z czołowymi miastami: Białymstokiem (2,94), Lublinem (2,84) i Bydgoszczą (2,83).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt