Koszty życia w Warszawie coraz bardziej dotkliwe

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Warszawie

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o cenę nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

[AUDIO] wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1021 Kb

 

Choć zarobki w Warszawie są najwyższe w Polsce, to koszty życia w stolicy również nie mają sobie równych. Jak żyje się warszawiakom? Czy wysokie pensje pozwalają im spokojnie patrzeć na rosnące ceny nieruchomości? W której dzielnicy Warszawy koszty życia są najniższe? Poznaj wyniki Rankingu Dzielnic Warszawy. 

Ile kosztuje życie w Warszawie?

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy prawie 6000 warszawiaków o opinię na temat kosztów życia w ich okolicy. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, gdzie można najkorzystniej kupić nieruchomość oraz w której dzielnicy utrzymanie się jest najtańsze. 

W większości kategorii Rankingu Dzielnic Warszawy mieszkańcy stolicy bardzo wysoko ocenili swoje miasto. Jest jednak coś, co mocno ich boli. Mowa o cenach nieruchomości i kosztach życia. W tej kategorii Warszawa uzyskała fatalną ocenę. Co właściwie nie dziwi – średnie ceny metra kwadratowego mocno przekroczyły już 10 000 zł, zatem kupno mieszkania w Warszawie jest dziś nie lada wyzwaniem, nawet dla dobrze zarabiających. Która dzielnica Warszawy została uznana za najdroższą? 

 

Wszędzie drogo, ale w Śródmieściu najdrożej

Warszawiacy zgodnie orzekli, że najwyższe koszty życia są na Śródmieściu. Niewiele lepiej wypadły Żoliborz i Wilanów. Wszystkie te lokalizacje uzyskały notę ledwie przekraczającą dwa w pięciopunktowej skali.

Pięć najdroższych dzielnic Warszawy to:

  1. Śródmieście (2,13)
  2. Żoliborz (2,16)
  3. Wilanów (2,17)
  4. Mokotów (2,19)
  5. Ursynów (2,22)
Mokotów, Żoliborz, Wilanów oraz Śródmieście to najdroższe lokalizacje, z najwyższymi cenami nieruchomości oraz wysokimi stawkami czynszowymi lokali usługowych, co przekłada się na ceny usług i produktów w tych części miasta – komentuje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.

Dzielnice w Warszawie najbardziej przyjazne kieszeni

Gdzie w Warszawie są najniższe koszty życia? Okazuje się, że od 2017 roku sporo się zmieniło. W pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom wygrały Bielany, wyprzedzając o włos Wesołą i Bemowo. Dziś dwie z tych lokalizacji są poza pierwszą piątką. W tegorocznym zestawieniu zaszczytny laur lidera otrzymał Ursus. Tuż za nim uplasował się Targówek. Trzecie miejsce zajmują ex aequo dzielnice, które zanotowały spektakularny awans – pozycja Białołęki poprawiła się aż o dziesięć, a Włoch o dziewięć pozycji.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zwycięzcy Rankingu Dzielnic Warszawy otrzymali noty umiarkowanie zadowalające. Żadnej z dzielnic nie udało się nawet osiągnąć wyniku na poziomie trzech punktów w pięciopunktowej skali.

Pięć dzielnic w Warszawie o najniższych kosztach życia to:

  1. Ursus (2,90)
  2. Targówek (2,74)
  3. Białołęka i Włochy (ex aequo 2,72)
  4. Rembertów i Wesoła (ex aequo 2,66)
  5. Wawer (2,59)
Ursus to jedna z tańszych dzielnic. Widać to wyraźnie w lokalnych sklepach, ale też w cenach nieruchomości – dodaje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.

Wszystkie warszawskie dzielnice uzyskały bardzo niską ocenę w kategorii kosztów życia. Mieszkańcy stolicy zadeklarowali, że w Warszawie żyje się drogo. Porównując tegoroczne wyniki z pierwszą edycją Rankingu Dzielnic Otodom, widać również wyraźnie, że koszty życia są dla warszawiaków coraz większym problemem.

 

Warszawa, a inne miasta Rankingu

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Warszawa zajmuje pod względem zadowolenia z kosztów życia ostatnie miejsce. Najlepiej jest w Białymstoku (2,94), drugie miejsce zajmuje Lublin (2,84), a trzecie przypadło Bydgoszczy (2,83). ​ Najmniej zadowoleni z kosztów życia oprócz warsawiaków są mieszkańcy Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt