Koszty życia w Warszawie coraz bardziej dotkliwe
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Warszawie
28 lipca 2020
Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o cenę nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.
[AUDIO] wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 1021 Kb
Choć zarobki w Warszawie są najwyższe w Polsce, to koszty życia w stolicy również nie mają sobie równych. Jak żyje się warszawiakom? Czy wysokie pensje pozwalają im spokojnie patrzeć na rosnące ceny nieruchomości? W której dzielnicy Warszawy koszty życia są najniższe? Poznaj wyniki Rankingu Dzielnic Warszawy.
Ile kosztuje życie w Warszawie?
Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy prawie 6000 warszawiaków o opinię na temat kosztów życia w ich okolicy. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, gdzie można najkorzystniej kupić nieruchomość oraz w której dzielnicy utrzymanie się jest najtańsze.
W większości kategorii Rankingu Dzielnic Warszawy mieszkańcy stolicy bardzo wysoko ocenili swoje miasto. Jest jednak coś, co mocno ich boli. Mowa o cenach nieruchomości i kosztach życia. W tej kategorii Warszawa uzyskała fatalną ocenę. Co właściwie nie dziwi – średnie ceny metra kwadratowego mocno przekroczyły już 10 000 zł, zatem kupno mieszkania w Warszawie jest dziś nie lada wyzwaniem, nawet dla dobrze zarabiających. Która dzielnica Warszawy została uznana za najdroższą?
Wszędzie drogo, ale w Śródmieściu najdrożej
Warszawiacy zgodnie orzekli, że najwyższe koszty życia są na Śródmieściu. Niewiele lepiej wypadły Żoliborz i Wilanów. Wszystkie te lokalizacje uzyskały notę ledwie przekraczającą dwa w pięciopunktowej skali.
Pięć najdroższych dzielnic Warszawy to:
- Śródmieście (2,13)
- Żoliborz (2,16)
- Wilanów (2,17)
- Mokotów (2,19)
- Ursynów (2,22)
Mokotów, Żoliborz, Wilanów oraz Śródmieście to najdroższe lokalizacje, z najwyższymi cenami nieruchomości oraz wysokimi stawkami czynszowymi lokali usługowych, co przekłada się na ceny usług i produktów w tych części miasta – komentuje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.
Dzielnice w Warszawie najbardziej przyjazne kieszeni
Gdzie w Warszawie są najniższe koszty życia? Okazuje się, że od 2017 roku sporo się zmieniło. W pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Otodom wygrały Bielany, wyprzedzając o włos Wesołą i Bemowo. Dziś dwie z tych lokalizacji są poza pierwszą piątką. W tegorocznym zestawieniu zaszczytny laur lidera otrzymał Ursus. Tuż za nim uplasował się Targówek. Trzecie miejsce zajmują ex aequo dzielnice, które zanotowały spektakularny awans – pozycja Białołęki poprawiła się aż o dziesięć, a Włoch o dziewięć pozycji.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że zwycięzcy Rankingu Dzielnic Warszawy otrzymali noty umiarkowanie zadowalające. Żadnej z dzielnic nie udało się nawet osiągnąć wyniku na poziomie trzech punktów w pięciopunktowej skali.
Pięć dzielnic w Warszawie o najniższych kosztach życia to:
- Ursus (2,90)
- Targówek (2,74)
- Białołęka i Włochy (ex aequo 2,72)
- Rembertów i Wesoła (ex aequo 2,66)
- Wawer (2,59)
Ursus to jedna z tańszych dzielnic. Widać to wyraźnie w lokalnych sklepach, ale też w cenach nieruchomości – dodaje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.
Wszystkie warszawskie dzielnice uzyskały bardzo niską ocenę w kategorii kosztów życia. Mieszkańcy stolicy zadeklarowali, że w Warszawie żyje się drogo. Porównując tegoroczne wyniki z pierwszą edycją Rankingu Dzielnic Otodom, widać również wyraźnie, że koszty życia są dla warszawiaków coraz większym problemem.
Warszawa, a inne miasta Rankingu
Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Warszawa zajmuje pod względem zadowolenia z kosztów życia ostatnie miejsce. Najlepiej jest w Białymstoku (2,94), drugie miejsce zajmuje Lublin (2,84), a trzecie przypadło Bydgoszczy (2,83). Najmniej zadowoleni z kosztów życia oprócz warsawiaków są mieszkańcy Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.
Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.