Kalinowszczyzna tym razem na drugim miejscu w Lublinie
Ranking Dzielnic Otodom - dzielnice przyjazne dzieciom - Lublin
1 czerwca 2020
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 2000 osób z Lublina. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 586 Kb
Rodziny z dziećmi mają swoje mieszkaniowe potrzeby. I nie sprowadzają się one wyłącznie do wnętrz, ale i okolicy. Która z lubelskich dzielnic jest najbardziej przyjazna dla rodzin z dziećmi? W Rankingu Dzielnic przeprowadzony przez portal Otodom, znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Demografia Lublina
Lublin jest kolejnym miastem w Polsce, które dotknięte jest stopniowym zmniejszaniem się liczby ludności. Można to zobrazować zestawieniem danych z lat 2019-2020, na przestrzeni roku liczba mieszkańców Lublina skurczyła się o 1016 mieszkańców. Lublin sytuuje się na dziewiątym miejscu, co do wielkości populacji w Polsce, jest największym miastem w obrębie województwa lubelskiego.
Dla rodzin posiadających minimum troje dzieci, miasto przygotowało program Rodzina Trzy Plus, który wiąże się z finansowymi przywilejami – przyznania ulg i zwolnień na zakup biletów wstępu na płatne imprezy kulturalne i sportowe, organizowane przez instytucje miejskie, jak i na różne usługi i towary. W mieście został wdrożony też projekt Radosna Szkoła, polegający się na budowie placów zabaw przy szkołach podstawowych.
Atrakcyjne zaplecze edukacyjne w Czubach Południowych
Badania, na podstawie których powstał Ranking Dzielnic Otodom opierały się na przydzieleniu przez mieszkańców poszczególnych dzielnic Lublina punktacji w skali od 1 do 5, oceniającej dostępność miejsc do spędzania wolnego czasu z dzieckiem oraz placówek edukacyjnych.
W rankingu króluje dzielnica Czuby Południowe, oceniona na 4,11, która została doceniona przede wszystkim ze względu na edukację. W obrębie dzielnicy znajdują się przedszkola, szkoły podstawowe, liceum ogólnokształcące, Zespół Szkół Elektronicznych, czyli placówki przeznaczone dla dzieci i młodzieży na różnych szczeblach edukacji.
Czuby Południowe są naszpikowane placami zabaw, oraz innymi miejscami, gdzie można spędzić czas wolny z dzieckiem, na przykład funkcjonuje tam Dom Kultury oferujący zajęcia artystyczne dla dzieci i młodzieży, zaś dla miłośników sportu znajdują się boiska do koszykówki i piłki nożnej.
Drugie miejsce w rankingu zajęła dzielnica Kalinowszczyzna, która triumfowała w rankingu Otodom w 2017 roku i której sukces tłumaczono zagęszczeniem mieszkańców, co przekłada się na zapotrzebowanie na placówki oświaty. Wyjaśnienie dobrych ocen w dzielnicach Czuby Południowe i Kalinowszczyzna jest bardzo proste. Stare osiedla były tak projektowane, aby znalazło się między blokami miejsce dla przedszkoli, żłobków i placów zabaw. Projektanci nowych osiedli niestety często nie biorą pod uwagę takich czynników – komentuje Łukasz Łukawski, 4te Piętro.
.
Lublin na tle pozostałych miast
W Lublinie, w którym średnia ocena to w tej kategorii 3,75, w porównaniu do pozostałych miast wypada średnio. Znajduje się na 8. miejscu na 12 możliwych, wyprzedzając Kraków (3,74), Łódź (3,73), Wrocław (3,71) oraz Bydgoszcz (3,65). Najbardziej atrakcyjnym miastem dla rodzin z dziećmi okazały się Katowice (3,96).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.