Jesteśmy szczęśliwsi w swojej dzielnicy niż mieście

Raport Otodom i ThinkCo „Szczęśliwy dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb”

Czy jesteśmy szczęśliwi w naszych miastach? Raczej tak – aż 58% mieszkańców Polski odnalazło szczęście w swojej miejscowości, ale wyniki badania Otodom są jednoznaczne: lepiej czujemy się bliżej domu. Aż 61% z nas deklaruje, że jesteśmy szczęśliwi w dzielnicy, w której żyjemy. Z czego wynika ta rozbieżność? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w najnowszym raporcie Otodom i ThinkCo: „Szczęśliwy dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb”.

Po zbadaniu poziomu szczęśliwości polskich miast[1], Otodom zapytał Polaków, jak czują się w dzielnicy, w której mieszkają. Badanie wzięło na tapet dzielnice 12 największych polskich miast, dzięki czemu poznaliśmy odpowiedź na to, gdzie w danym ośrodku poziom szczęścia jest najwyższy, ale także z czego to wynika. Wnioski płynące z raportu „Szczęśliwy dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb” unaoczniają także, z jakimi wyzwaniami muszą się zmierzyć miasta, by zapewnić mieszkańcom komfortowe życie.

Szczęśliwi z „bycia u siebie”

W skali całego kraju, Polacy lepiej oceniają swoje dzielnice, niż miasto. Dlaczego tak jest? Respondenci zwrócili uwagę na czasochłonne przemieszczanie się między różnymi częściami miasta, szerokie arterie i inne elementy urbanistyczne oddzielające dzielnice od siebie. Ponadto wielu z nas ma potrzeby, których nie spełnia miasto, ale są zapewnione w najbliższej okolicy. Co ciekawe, badanie pokazało również, że dość negatywnie postrzegamy inne dzielnice (których często nie znamy), oraz że o miastach myślimy często stereotypowo (np. „betonowa Warszawa”). Z kolei tak ważne poczucie „bycia u siebie”, wpływa na bardziej przychylne patrzenie na swoją dzielnicę.

– Z naszych badań wynika, że decyzja, gdzie dokładnie chcemy żyć w danym mieście, może być podyktowana wieloma czynnikami zarówno praktycznymi, jak i emocjonalnymi, np. bliskość do pracy, ceny nieruchomości, dostęp do terenów zielonych, odległość od rodziny czy szeroko pojęty „klimat” danego miejsca. Kryteria, którymi się kierujemy podczas poszukiwania okolicy, w której chcemy mieszkać, zależą głównie od naszych aktualnych okoliczności życiowych – twierdzi Matylda Szmukier, Product Research Manager, Grupa OLX.

Oto najszczęśliwsze dzielnice w Polsce

Bezkonkurencyjne pod kątem szczęśliwości w Polsce są wrocławskie osiedla położone na Wielkiej Wyspie (BiskupinSępolnoDąbieZaciszeZalesie). Tu aż 89% osób jest zadowolonych z życia w danej dzielnicy i aż 91% z nich dobrze ocenia miasto. Na dwóch kolejnych miejscach podium pod kątem szczęśliwości znalazły się Siedlce-Suchanino (89%) – dzielnice Gdańska, którzy równie pozytywnie oceniają swoje miasto (88%). W Gdyni, najszczęśliwszym mieście Polski, w którym trzech na czterech badanych czuje się zadowolonych, najbardziej szczęśliwe są osoby żyjące na Grabówku i Działach Leśnych (86%) oraz Orłowie i Małym Kacku (85%). W ścisłej krajowej czołówce plasują się również krakowskie Bronowice (86%). Mieszkańcy tej dzielnicy znacznie gorzej oceniają jednak miasto – jedynie 63% z nich wyraziło pozytywną opinię o nim.

Za co cenimy swoje dzielnice? Kluczowa rola środowiska naturalnego

Najbliższa okolica stanowi przedłużenie domu. Dobrze czujemy się w miejscach, które świetnie znamy i które nie tylko spełniają nasze oczekiwania, lecz także dają nam poczucie bezpieczeństwa. Z badań wynika, że szczególnie ważne w kontekście dzielnicy, w której żyjemy są sprawna komunikacja, obecność sklepów oraz stan środowiska. Widać więc wyraźnie, że w nowoczesnym myśleniu o miastach niezwykle ważne jest stawianie na mobilność mieszkańców, a także wdrażanie idei miast 15-minutowych czy restorative city – mówi Marta Buzalska, ekspertka Otodom.

Okazuje się, że wśród tego, co wpływa na nasze zadowolenie, często wskazywany jest stan środowiska oraz bliskość zieleni. Te aspekty są najważniejsze w najszczęśliwszych dzielnicach – na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu, Siedlcach i Suchaninie w Gdańsku i krakowskich Bronowicach.

Dostęp do terenów zielonych to kluczowy czynnik (36%) w najszczęśliwszych dzielnicach Katowic – Kostuchnie, Podlesiu i Zarzeczu (74% zadowolonych z życia we własnej okolicy). Podobnie rzecz się ma w Lublinie, gdzie zdecydowanie najszczęśliwsi w dzielnicy czują się mieszkańcy rejonu obejmującego Dziesiątą i Głusk (85%) – stan środowiska naturalnego docenia tutaj najwięcej, bo aż 63% respondentów. Badani często podkreślali również rolę dobrej komunikacji miejskiej oraz bliskość sklepów. Bliskość sklepów jest kluczowa w najszczęśliwszej okolicy Białegostoku, która obejmuje Dziesięciny, Wysoki Stoczek, Antoniuk i Białostoczek (82%), a wygodne skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta jest najważniejsze w zwycięskiej w Łodzi Retkini (73%).

Można jednak żyć w szczęściu i doceniać zieleń w samym sercu miasta. W Szczecinie najszczęśliwiej żyją mieszkańcy Śródmieścia (79%) i chwalą sobie tu przede wszystkim dostępność sklepów (54%) i środowisko naturalne (33%). Z kolei w Poznańskich Ratajach (80%), badani doceniają częściej niż w innych miastach takie aspekty, jak dobra infrastruktura dla dzieci (31%) oraz dostęp do miejsc rekreacji (28%). Jednym z ważnych czynników dla mieszkańców Polski są też dobre relacje sąsiedzkie – prowadzą one do wysokiego poziomu zadowolenia w najszczęśliwszej dzielnicy Szczecina – Śródmieściu. Znaczenie ma również dostęp do opieki zdrowotnej, co obok dostępności sklepów jest ważne na Bartodziejach i Bielawach, czyli najszczęśliwszych dzielnicach Bydgoszczy (79%).

Trochę odmienne potrzeby mają mieszkańcy Wilanowa, gdzie odnotowano największy poziom szczęścia (70%) w Warszawie. Mieszkańcy doceniają tu przede wszystkim czystość oraz wysokie poczucie bezpieczeństwa.

– Jak widać, mieszkańcy miast mają różnorodne potrzeby i każda dzielnica inaczej odpowiada na indywidualne oczekiwania jej mieszkańców. Co ciekawe znaczenie dostępu do kultury nie wybija się w najszczęśliwszych dzielnicach tak mocno, jak całościowej w ocenie miast – dodaje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

Więcej w najnowszym raporcie „Szczęśliwy dom. Dzielnica różnorodnych potrzeb”.

[1] Raport Otodom i ThinkCo „Szczęśliwy dom. Miasto dobre do życia

Share

Latest News

Website preview
Portret polskiego kredytobiorcy. Jak kredyt hipoteczny wpływa na styl życia? 
Dla Polaków mieszkanie na własność to wciąż symbol sukcesu – ale w praktyce najczęściej oznacza wieloletni kredyt hipoteczny. Według raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” dla 87% osób w wieku 26-35 lat to jedyny sposób, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Co się zmienia, gdy rata kredytu staje się najważniejszą pozycją w domowym budżecie?
media.otodom.pl
Website preview
Mieszkaniówka na rozdrożu. Kupować czy nie – oto jest pytanie
W kwietniu sprzedano najmniej mieszkań deweloperskich od początku roku – zaledwie 3,15 tys., podczas gdy oferta na siedmiu głównych rynkach wzrosła aż o 40% w porównaniu do ubiegłego roku. Stabilizacja cen i spadek aktywności na rynku wtórnym oraz najmie wskazują na niepewność, którą potęgują zapowiedziane programy wsparcia i oczekiwania na decyzje dotyczące stóp procentowych. Czy będzie przełom w kolejnych miesiącach?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek nieruchomości oczami klientów: mniejsze obawy i duże nadzieje
Nastroje klientów na rynku nieruchomości wyraźnie się zmieniają. Obawy przed dalszymi wzrostami cen słabną – w marcu odsetek osób spodziewających się podwyżek spadł do 52%. Jednak mimo stabilizacji i rekordowej liczby dostępnych mieszkań, ponad 1/3 kupujących wciąż odczuwa presję czasu. Połowa badanych dostrzega potrzebę wprowadzenia nowego programu wsparcia kredytobiorców, szczególnie sprzedający i najemcy. Z kolei największym zainteresowaniem nadal cieszy się rynek wtórny - wynika z „Monitora Nastrojów Klientów Nieruchomości” Otodom.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl