Jakie mieszkanie można kupić do 500 tys. zł?

W ciągu ostatniego roku ceny nieruchomości znacznie wzrosły. Jednak jak wskazują dane Otodom, planujący zakup mieszkania z budżetem do 500 tys. zł, czyli przeciętną kwotą kredytu hipotecznego, wciąż mają dość szeroki wybór. W niektórych regionach Polski mogą pozwolić sobie nawet na 3-pokojowy lokal o powierzchni do 60 mkw., chociaż bez dodatkowych udogodnień. Sprawdzamy, gdzie dostępność takich mieszkań jest największa i na jaki standard mogą liczyć ​ kupujący.

Według danych BIK w maju br. banki udzieliły prawie 15 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę 6,21 mld zł. W porównaniu do poprzedniego miesiąca to w obydwu przypadkach spadek o ok. 9,5%. Z kolei średnia kwota udzielonego kredytu wyniosła 414,4 tys. zł i była o 13,2% wyższa od tej sprzed roku. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne, dwucyfrowe wzrosty cen nieruchomości, nie dziwi konieczność zaciągnięcia dużo wyższych zobowiązań finansowych przez potencjalnych kupujących. A ci, jak wskazują dane Otodom, mniej chętnie niż rok temu, gdy zapowiadano uruchomienie programu preferencyjnych kredytów BK 2%, rozglądają się za własnym M.

W porównaniu do maja ubiegłego roku liczba wyszukiwań lokali na sprzedaż spadła o 7% A największy, bo 10-procentowy, spadek dotyczy wyszukiwania mieszkań ​ mieszczących się w limicie cenowym do 500 tys. zł.

Mniejsze zainteresowanie lokalami do pół miliona, czyli średnią kwotę, na jaką zaciągany jest kredyt hipoteczny w Polsce, może wynikać z oczekiwania na nowy program rządowych dopłat. Część klientów wstrzymuje się z zakupem mieszkania nawet, jeśli mają zdolność kredytową, która umożliwi im nabycie lokalu w określonej kwocie. Zapowiadany nowy program dla młodych ludzi, którzy poszukują pierwszego mieszkania, zakłada wprowadzenie limitu cenowego tj. maksymalnej kwoty za metr kwadratowy tak, aby dopłaty obejmowały nieruchomości o umiarkowanej cenie. Dodatkowo możliwe, że subsydia będą dotyczyły mieszkań w preferowanych lokalizacjach takich jak obszary miejskie z deficytem mieszkaniowym. Dlatego klienci przyjmują postawę wyczekującą, monitorując rynek deweloperski. – zaznacza Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego, Otodom Analytics.

Nie tylko kawalerki

Poszukujący mieszkań na sprzedaż w kwocie do 500 tys. mają do dyspozycji całkiem szeroką gamę ofert zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Jak można się spodziewać, nieco większy wybór będą mieli jednak wśród lokali z drugiej ręki – w maju stanowiły one ok. 56% ogłoszeń o cenie do pół miliona złotych na portalu Otodom.

W puli z takim limitem cenowym wśród propozycji od deweloperów i osób prywatnych przeważają lokale dwupokojowe. Na drugim miejscu pod względem dostępności znajdują się 3-pokojowe, a na trzecim – kawalerki. Wśród mieszkań z rynku wtórnego ​ zdecydowana większość jest gotowa ​ do wprowadzenia od razu po zakupie. Te wymagające gruntownego remontu przed zamieszkaniem stanowią zaledwie ok. 8% ofert o cenie do 500 tys. zł.

Czy taki budżet pozwoli jednak na nabycie wymarzonego M o wysokim standardzie? Niekoniecznie. Na rynku wtórnym aż 77% ogłoszeń mieszczących się w kwocie do pół miliona dotyczy mieszkań w starym budownictwie, czyli z lat 1946-1999. Nieoczywistym udogodnieniem w przypadku takich lokali okazuje się być winda – zawiera ją zaledwie ok. 13% ofert. Jeszcze rzadziej potencjalni nabywcy mogą liczyć na balkon czy klimatyzację.

Gdzie najłatwiej o mieszkanie za 500 tys. zł?

Na mapie województw, w których najłatwiej można znaleźć mieszkanie do pół miliona złotych, warto zwrócić uwagę na woj. śląskie. W maju br. spośród blisko 62 tys. ofert lokali na sprzedaż z rynku deweloperskiego i wtórnego mieszczących się w takim limicie cenowym na portalu Otodom prawie 14 tys. dotyczyło Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na czele z Katowicami i Sosnowcem.

Osoby dysponujące budżetem na poziomie 500 tys. zł z powodzeniem znajdą także własne M w Łodzi, gdzie średnio za 400 tys. zł można nabyć 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 40 mkw. Z kolei planujący zakup w Bydgoszczy znajdą nieco tańsze oferty – w tym mieście można bowiem kupić 2-pokojowe lokale z metrażem ok. 45 mkw. już za średnio 360 tys. zł. Wśród wysokiego odsetka ogłoszeń mogą wybierać także Poznaniacy. Muszą się oni jednak liczyć z wyższą ceną i mniejszym metrażem. W stolicy Wielkopolski za ok. 37 mkw. przyjdzie bowiem zapłacić nabywcom średnio ok. 433 tys. zł.

Natomiast zdecydowanie trudniej ze znalezieniem własnego M w tym limicie cenowym będą mieli planujący zakup w województwach opolskim i świętokrzyskim. W tych regionach liczba dostępnych ofert takich lokali na sprzedaż jest najniższa. Z kolei nabywcy na Mazowszu muszą liczyć się z najmniejszym w skali kraju metrażem dostępnym za tę kwotę – w Warszawie kupią oni zaledwie 28 mkw., a w podwarszawskim Pruszkowie 30 mkw. Podobny metraż ma do zaoferowania Kraków, gdzie za 500 tys. zł można kupić zaledwie ok. 30-metrową kawalerkę.

Warto zauważyć, że na najwięcej mkw. własnego mieszkania w budżecie do pół miliona mogą sobie pozwolić kupujący w Szczecinku (średnio 58 mkw.), Legnicy i Lęborku (średnio 56 mkw.). Jednak w tych miastach liczba takich ofert nie jest wysoka, a co za tym idzie – nie tak łatwo je znaleźć.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt