Jak się żyje w Rzeszowie? Sprawdź wyniki Rankingu Dzielnic

Rzeszów to miasto, którego mieszkańcy najchętniej poleciliby znajomym życie w swojej okolicy. Tak wynika z przeprowadzonych na imponującej próbie ponad 140 000 Polaków badań Otodom. Współczynnik rekomendacji NPS wyniósł 29,3 w skali od -100 do 100. A która z dzielnic stolicy Podkarpacia wypadła najlepiej w Rankingu Dzielnic Rzeszowa?

 

Niemal 700 mieszkańców różnych dzielnic miasta odpowiedziało na pytanie “na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy”, a skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). Na podstawie odpowiedzi obliczyliśmy wskaźnik NPS, który może przyjmować wartości od -100 do 100 i jest różnicą odsetka promotorów i krytyków.

Najchętniej chwaloną dzielnicą Rzeszowa okazało się osiedle Mieszka I, którego współczynnik rekomendacji wyniósł 70. To najlepszy wynik wśród wszystkich przebadanych dzielnic w kraju, a identyczny rezultat osiągnęło gliwickie osiedle Obrońców Pokoju.

Na rzeszowskim podium znalazły się także osiedle Generała Grota-Roweckiego (62 punkty) i Zalesie (58 punktów). Ujemne wyniki zanotowano tylko na 3 osiedlach: Wilkowyja (-33 punkty), Tysiąclecia (-14 punktów) i Krakowska-Południe (-6 punktów). Śródmieście-Północ osiągnęło wynik 0.

Najchętniej polecane dzielnice Rzeszowa

Dzielnica

NPS

Mieszka I

70

Gen. Grota-Roweckiego

62

Zalesie

58

Drabinianka

50

Baranówka

46

Pułaskiego

43

Pobitno

42

Śródmieście – Południe

40

Piastów

35

Kotuli

32

Paderewskiego

27

Nowe Miasto

27

Kmity

20

Staroniwa

19

Gen. Andersa

15

Śródmieście – Północ

0

Krakowska – Południe

-6

Tysiąclecia

-14

Wilkowyja

-33

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Jak twierdzi Andrzej Bałajewicz, ekspert z rzeszowskiego biura Freedom Nieruchomości, wyniki nie są zaskoczeniem. - Najlepsze oceny otrzymały rejony, w których jednocześnie jest cisza, spokój i dużo zieleni, ale zlokalizowane blisko ścisłego centrum. Gorsze wyniki zanotowały natomiast starsze osiedla, z zabudową z lat, w których stawiano bloki z wielkiej płyty. Wyniki te mają też przełożenie na ceny nieruchomości. Mieszkania i domy w czołowych dzielnicach Rankingu faktycznie są droższe, niż w tych ocenionych niżej - analizuje.

Co ciekawe, w pozostałych kategoriach Rankingu Dzielnic, najchętniej polecane osiedle Mieszka I wcale nie bryluje. Pod względem bezpieczeństwa, infrastruktury dla dzieci, czystości i komunikacji znajduje się w środku stawki, a w kategorii “czas wolny” zajmuje ostatnie miejsce. W czołówce Rankingu osiedle Mieszka I znalazło się pod względem infrastruktury handlowej, poziomu cen towarów i usług (1. miejsce) oraz w kategorii oceniającej sąsiadów.

Czystość, wygodne zakupy i zadbana okolica - to szczegółowe kategorie Rankingu, w którym wygrywało osiedle Paderewskiego. Najwięcej zieleni, zdaniem ankietowanych, znaleźć można na Osiedlu Piastów, które wygrało także w kategoriach oceniających komunikację i infrastrukturę dla dzieci. Osiedle Pułaskiego bezkonkurencyjne okazało się pod względem bezpieczeństwa i rozrywki.

Wilkowyja, czyli osiedle o zdecydowanie najniższym współczynniku rekomendacji w Rzeszowie, zostało najgorzej w całym mieście ocenione pod względem bezpieczeństwa, komunikacji, bliskości sklepów, cen towarów i usług oraz w kategorii “zadbana okolica”. Przedostatnie miejsce zajmuje pod względem oceny własnych sąsiadów, bliskości miejsc rozrywki, terenów zielonych i czystości.

Wszystkie powyższe zestawienia oparte są na wynikach badania przeprowadzonego przez Otodom przy współpracy z OLX i pod nadzorem agencji badawczej PBS. Poziom życia w swojej okolicy oceniało ponad 140 000 Polaków, w tym prawie 700 mieszkańców Rzeszowa. Miasto to osiągnęło doskonałe wyniki w wielu kategoriach. Jego mieszkańcy nie tylko najchętniej spośród wszystkich Polaków poleciliby swoje miast. W porównaniu z mieszkańcami pozostałych miejscowości z setki największych miast są też najbardziej zadowoleni z poziomu bezpieczeństwa, czystości i poziomu cen.

Więcej informacji na stronie http://rankingdzielnic.otodom.pl/

OTODOM_Ranking_Rzeszów.pdf

PDF - 1.4 Mb

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt