Jak się żyje w Poznaniu? Przedstawiamy Ranking Dzielnic Otodom

Zapytaliśmy mieszkańców stolicy Wielkopolski o to, jak im się żyje w ich mieście

Nie ma prostej odpowiedzi pytanie o to, która z dzielnic Poznania jest najatrakcyjniejsza. Wady i zalety poszczególnych dzielnic stolicy Wielkopolski przybliża jednak badanie przeprowadzone przez serwis Otodom we współpracy z OLX i agencją badawczą PBS. Na jego podstawie powstał Ranking Dzielnic Otodom. Jak wypadły w nim poszczególne części Poznania?

Ponad 140 000 mieszkańców Polski, w tym 3327 poznaniaków odpowiedziało nam na pytania dotyczące różnych aspektów życia w ich otoczeniu. Najbardziej podstawowe brzmiało: “na ile prawdopodobne jest, że poleciłbyś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy?”. Na podstawie odpowiedzi określiliśmy wskaźnik NPS (ang. Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji.

Najchętniej polecaną dzielnicą Poznania okazał się Strzeszyn, który w skali od -100 do 100 otrzymał 53 punktów. Drugie miejsce zajęło Piątkowo z wynikiem 41, a trzecie Ławica, której rezultat to 39. Do najmniej atrakcyjnych dzielnic sami mieszkańcy zaliczyli Łazarz (-26), Komandorię (-19) i Śródkę (-16).

Zwycięski Strzeszyn został najwyżej oceniony w 2 szczegółowych kategoriach. Mieszkańcy dzielnicy wystawili najwyższe oceny spośród wszystkich poznaniaków w kategoriach: “sąsiedzi” i “zadbana okolica”. Strzeszyn zajął 2 miejsce w kategorii “czysta okolica”, a w kategorii “bezpieczna okolica” znalazł się na 3 miejscu ex aequo z Podolanami i Szczepankowem. Położona na północnym zachodzie Poznania dzielnica nie najlepiej wypadła w kategorii oceniającej łatwość dojazdów (24. miejsce w Poznaniu) i wygodę zakupów (20. miejsce).

W dwóch kategoriach najlepszymi wynikami mogą poszczycić się Winogrady. Najwyższe noty dzielnica otrzymała w kategoriach związanych z bezpieczeństwem i ofertą handlową. Ławica zwyciężyła w kategoriach oceniających czystość i dostęp do terenów zielonych. Infrastruktura dla dzieci najlepiej wypadła na Ratajach, komunikacja - na Winiarach, zadowolenie z cen towarów i usług najwyższe było na Dębcu. Oferta rozrywkowa i gastronomiczna najlepiej wypadła na Starym Mieście.

Łazarz, który w badaniu Otodom otrzymał najniższy współczynnik rekomendacji najgorzej wypadł pod względem czystości okolicy i sąsiedztwa. Komandoria okazała się najmniej zadbaną i najmniej bezpieczną okolicą. Mieszkańcy Starołęki najgorzej spośród poznaniaków ocenili możliwości spędzania wolnego czasu i infrastrukturę dla dzieci, a Szczepankowa - wygodę zakupów i poziom cen. Dostęp do terenów zielonych najsłabiej wypadł na Jeżycach, a łatwość dojazdów - na Naramowicach.

 

Współczynnik rekomendacji poszczególnych dzielnic Poznania (w skali od -100 do 100)

1

Strzeszyn

53

2

Piątkowo

41

3

Ławica

39

4

Winogrady

34

5

Winiary

30

6

Podolany

29

6

Sołacz

29

7

Łacina

25

8

Warszawskie

22

9

Rataje

20

9

Chartowo

20

10

Junikowo

19

11

Naramowice

15

12

Grunwald

12

13

Dębiec

10

14

Smochowice

2

15

Wilda

-4

16

Górczyn

-5

16

Ogrody

-5

17

Jeżyce

-6

18

Stare Miasto

-9

19

Starołęka

-10

20

Szczepankowo

-15

21

Śródka

-16

22

Komandoria

-19

23

Łazarz

-26

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

Więcej informacji o badaniu na stronie http://rankingdzielnic.otodom.pl

 

OTODOM_Ranking_Poznan.pdf

PDF - 2.0 Mb

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt