Jak się żyje w Olsztynie? Przedstawiamy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom

Jak wynika z przeprowadzonych przez Otodom ogólnopolskich badań, Olsztyn należy do najbezpieczniejszych miast naszego kraju. W skali od 1 do 7 ponad 1000 ankietowanych mieszkańców miasta oceniło poziom bezpieczeństwa na 5,49, podczas gdy ogólnopolska średnia to 5,39. Wśród 100 największych miejscowości kraju, Olsztyn znalazłby się na 11. miejscu pod tym względem.

Wysokie miejsce w rankingu cieszy st. sierż. Annę Balińską z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Jak podkreśla, subiektywna ocena zależy od wielu czynników, takich jak gęstość zaludnienia w danej lokalizacji, dominująca zabudowa, wiek budynków czy odległość zabudowań od ulic. Jej zdaniem spore znaczenie ma też poziom wzajemnego, sąsiedzkiego zaufania. - W naszej ocenie na poziom bezpieczeństwa odczuwanego przez mieszkańców Olsztyna wpływa także to, że miasto posiada szeroko rozwinięty system monitoringu miejskiego, zarówno na osiedlach jak i głównych skrzyżowaniach. Policjanci wraz ze strażnikami miejskimi pełnią całodobowe służby w Centrum Monitoringu, podczas których nadzorują to, co dzieje się na ulicach miasta i reagują na popełnione przestępstwa i wykroczenia - zaznacza.

Jak podkreśla Anna Balińska, oprócz czujnego oka kamer nad bezpieczeństwem olsztynian prawie 600 funkcjonariuszy policji. Nie tylko patrolują ulicę i ścigają przestępców, ale prowadzą także kampanie profilaktyczne oraz spotkania z dziećmi, młodzieżą i seniorami. - Dzięki temu olsztynianie poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa i uczą jak unikać i zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom. Akcje prowadzone są m. in. na terenie placówek oświatowych - dodaje.

Co ciekawe, aż dwie olsztyńskie dzielnice znajdują się w pierwszej trójce najbezpieczniejszych spośród wszystkich przebadanych dzielnic w kraju! Są to Nad Jeziorem Długim, które zajęło 2 miejsce i tylko minimalnie gorzej ocenione Likusy.

Pełne wyniki Rankingu Dzielnic Olsztyna w kategorii “bezpieczeństwo”:

Dzielnica

Bezpieczeństwo

Nad Jeziorem Długim

6.4

Likusy

6.3

Podleśna

6.07

Pieczewo

5.89

Jaroty

5.86

Nagórki

5.69

Pojezierze

5.67

Gutkowo

5.5

Sródmieście

5.36

Kościuszki

5.25

Podgrodzie

5.23

Kętrzyńskiego

5.2

Zatorze

5

Grunwaldzkie

4.58

Mazurskie

4.43

źródło. Ranking Dzielnic Otodom

Ranking Dzielnic Otodom: Więcej informacji http://rankingdzielnic.otodom.pl/

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.