Jak się żyje w mieście Kraka? Oto Ranking Dzielnic Krakowa

Zapytaliśmy mieszkańców stolicy Małopolski, jak żyje im się w poszczególnych dzielnicach.

Która z dzielnic Krakowa jest najbardziej atrakcyjna? Zależy oczywiście pod jakim względem. Pewną wskazówką może być jednak skłonność mieszkańców poszczególnych części miasta do polecania ich swoim znajomym. W tym obszarze najlepiej wypadły Bronowice, a najgorzej - Nowa Huta.

 

Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom zapytaliśmy ponad 3000 mieszkańców Krakowa o to, na ile prawdopodobne byłoby, że poleciliby znajomym mieszkanie w swojej okolicy. Skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę), a na ich podstawie powstał wskaźnik NPS. Jest on obliczany jako różnica odsetka promotorów i krytyków i może przyjmować wartości od -100 do 100.

Najwyższy wynik otrzymały Bronowice (30), a tylko niewiele gorzej wypadły Zwierzyniec (27) i Łagiewniki-Borek Fałęcki (25). Wyniki w przedziale 10-20 otrzymały Prądnik Czerwony, Czyżyny, Krowodrza, Podgórze i Mistrzejowice. Ujemne rezultaty zanotowano w takich dzielnicach Krakowa jak Bieżanów-Prokocim, Prądnik Biały, Stare MIasto, Swaszowice oraz w Nowej Hucie, która osiągnęła najniższy wynik w całym mieście (-18).

 

Najchętniej polecane dzielnice Krakowa

1

Bronowice

30

2

Zwierzyniec

27

3

Łagiewniki-Borek Fałęcki

25

4

Prądnik Czerwony

19

4

Czyżyny

19

5

Krowodrza

17

6

Podgórze

14

7

Mistrzejowice

12

8

Bieńczyce

9

9

Podgórze Duchackie

8

10

Grzegórzki

6

10

Wzgórza Krzesławickie

6

11

Dębniki

3

12

Bieżanów-Prokocim

-5

12

Prądnik Biały

-5

13

Stare Miasto

-9

14

Swoszowice

-13

15

Nowa Huta

-18

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Nowa Huta osiągnęła najwyższy w całym Krakowie wynik w kategorii “bezpieczeństwo”. Jednocześnie zajęła ostatnie miejsce pod względem czystości, dostępności sklepów, infrastruktury dla dzieci i w kategorii “zadbana okolica”. Mieszkańcy Nowej Huty najniżej ocenili także własnych sąsiadów.

Najchętniej polecane Bronowice nie wygrały żadnej z pojedynczych kategorii Rankingu. W obszarze związanym z sąsiedztwem zajęły 3. miejsce, ustępując Zwierzyńcowi i Czyżynom, na najniższym stopniu podium znalazły się także pod względem bezpieczeństwa.

Jak wynika z Rankingu Dzielnic Otodom, osoby oczekujące łatwych dojazdów do pracy i szkoły oraz wielu atrakcji powinny zamieszkać natomiast na Starym Mieście. Warto jednak pamiętać, że dzielnica ta w Rankingu okazała się najmniej zieloną, a w ogonie znajduje się też pod względem poziomu cen towarów i usług. Współczynnik rekomendacji Starego Miasta wyniósł tylko -9, co sprawiło, że stało się ono 13. (i 3. od końca) dzielnicą pod tym względem.

Oferta handlowa i infrastruktura dla dzieci najlepiej oceniona została natomiast w Mistrzejowicach, które pod względem współczynnika rekomendacji zajęły 7. miejsce z wynikiem 12.

A czy mieszkańcy Krakowa polecają swoje miasto? Owszem, ale mało zdecydowanie. Wśród 10 największych (według GUS) miejscowości kraju, stolica Małopolski z wynikiem 10 zajęła dopiero 7. miejsce, wyprzedzając tylko Bydgoszcz (8,6), Wrocław (6,5) i Łódź (2,0). Najchętniej polecanymi dużymi miastami Polski okazały się być Warszawa (18,3), Gdańsk (16,6) i Lublin (12,5).

Więcej na stronie http://rankingdzielnic.otodom.pl/
Twórcą rankingu jest Otodom, najpopularniejszy serwis z ogłoszeniami nieruchomości. Tylko w marcu 2017 w województwie małopolskim Otodom odwiedziło ponad 280 000 realnych użytkowników, co potwierdziło niezależne badanie PBI Gemius. Jako lider rynku, Otodom postanowił podpowiedzieć poszukującym nieruchomości, które dzielnice w ich mieście mogą okazać się najbardziej atrakcyjne. W końcu miliony odwiedzających Otodom szukają nowego miejsca do życia, a mieszkanie to nie tylko cztery ściany, ale i otoczenie. W badaniu Otodom wspólnie z OLX i pod nadzorem agencji badawczej PBS, zapytał ponad 140 000 Polek i Polaków o ocenę różnych aspektów życia w miejscu ich zamieszkania. Wśród respondentów znalazło się 3064 mieszkańców Krakowa. Tak duża próba daje podstawy, by z wyników badania wyciągać ciekawe i rzeczowe wnioski.

 

OTODOM_Ranking_Kraków.pdf

PDF - 1.5 Mb

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt