Grabówek z najlepszą ofertą handlową
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Zakupy w Gdyni
16 lipca 2020
Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sama Gdynia na tle pozostałych 11 miast?
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 1.5 Mb
W obrębie Gdyni funkcjonuje szereg centrów handlowych, w tym dwa najbardziej rozpoznawalne: Rivera, będąca największym obiektem handlowym na Pomorzu, oraz Klif. Ważnym punktem na mapie handlowej Gdyni jest Miejska Hala Targowa, która scala walory architektoniczne z użytkową funkcją. Która z gdyńskich dzielnic zaspokaja swoich mieszkańców obecnością wszystkich potrzebnych sklepów?
Grabówek dzielnicą, w której niczego nie brakuje
Ranking dzielnic Otodom opierał się na przydzieleniu przez mieszkańców poszczególnych dzielnic punktacji w skali od 1 do 5, oceniającej poziom dostępności sklepów w Gdyni. Okazuje się, że najlepiej ocenianą dzielnicą został Grabówek, otrzymując 4,27 punktu. Dzielnica Grabówek jest w pobliżu takich centrów handlowych, jak: CH Kwiatkowskiego, CH Batory i Riviera, chociaż nie wpisują się one w terytorium dzielnicy. W obrębie Grabówka znajdują się za to liczne dyskonty oraz lokalne sklepy, zaspokajające swoim asortymentem różne potrzeby mieszkańców.
Na drugim miejscu sytuuje się oceniona na 4,23 dzielnica Witomino, w której znajdziemy centrum handlowe Witawa. Obiekt ten ma charakter handlowo-usługowy, o kameralnym wymiarze, łączy w sobie obecność znanych marek i lokalnych przedsiębiorców. Witomino zawiera ponadto dyskonty i mniejsze, lokalne sklepy. Trzecie miejsce natomiast zajęło Śródmieście, które wygrało Ranking Dzielnic Otodom z roku 2017. Zauważamy duży wzrost Grabówka, który w 2017 zajmował dopiero 9 miejsce. Z czego to może wynikać, co się zmieniło od 2017 roku w tej dzielnicy lub jej pobliżu?
Rzeczywiście, dostępność sklepów na Grabówku, Witominie i w Śródmieściu jest na wysokim poziomie. Klienci kupujący mieszkania w tych dzielnicach mogą skorzystać z bardzo dużej ilości usług w promieniu 1 km, co jest dużym atutem tych lokalizacji. Choć w infrastrukturze handlowej Grabówka nie wiele zmieniło się w ciągu ostatnich trzech lat to jednak mieszkańcy zaczęli bardziej przychylnie patrzeć na okolicę pod względem dostępności sklepów - komentuje Julia Jarmuła, Starnawska&Boleńska Nieruchomości.
Mieszkańcy Pogórza odczuwają niedosyt przestrzeni handlowej
Obszarem, które uznane zostało za najmniej satysfakcjonujące pod względem handlowym, jest dzielnica Pogórze, z wynikiem 3,3. Na Pogórzu umiejscowiona jest Galeria Szperk, jednak obszar ten nie jest tak bogaty w lokalne sklepy i dyskonty jak pozostałe dzielnice. Przedostatnie miejsce w klasyfikacji obejmuje Mały Kack.
Mały Kack jest dzielnicą typowo mieszkalną, dlatego osoby tam zamieszkujące, rzeczywiście muszą przejść się kawałek do najbliższego sklepu, natomiast nie uważam, aby dzielnica ta szczególnie wyróżniała się w negatywnym stopniu w stosunku do innych gdyńskich dzielnic. Jeśli chodzi o Pogórze wygląda to podobnie, jednak od paru lat istnieje w tym rejonie Galeria Szperk, która ułatwia dostęp do usług osobom mieszkającym w tej dzielnicy. Najwyraźniej jednak sama galeria nie załatwia wszystkich zakupowych potrzeb – dodaje Julia Jarmuła, Starnawska&Boleńska Nieruchomości.
Gdynia na tle pozostałych miast
Gdynia sytuuje się w środku rankingu w klasyfikacji ogólnopolskiej, obejmując piąte miejsce (3,88). Pierwsze miejsce należy ex aequo do Katowic (4,03) oraz Poznania (4,03), ostatnie zaś do Bydgoszczy (3,07).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.
Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.