Deweloperzy uzupełniają zapasy

Mimo że sprzedaż na rynku pierwotnym wciąż utrzymuje się na tym samym poziomie, deweloperzy uzupełniają ofertę. Z danych Otodom Analytics wynika, że na 7 największych rynkach wprowadzili w listopadzie do sprzedaży 4,2 tys. nowych lokali. Co ważne, nowe inwestycje wprowadzane są w cenach zbliżonych do tych sprzed miesiąca.

Z najnowszych danych zaprezentowanych przez Otodom wynika, że sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w 7 największych miastach (w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Katowicach) pozostała w listopadzie 2022 r. na stabilnym poziomie 3,3 tys. lokali. Za to we wprowadzeniach nastąpił zauważalny wzrost. Prawdopodobnie przestał już działać czerwcowy „efekt ustawy”, bo do sprzedaży trafiło 4,2 tys. mieszkań. Rok do roku liczba sprzedanych mieszkań na 7 głównych rynkach spadła o 29%, a wprowadzonych do sprzedaży o 33%. Oferta dostępnych do zakupu lokali wróciła do poziomu z lipca i wynosiła na koniec listopada 55 tys.

Średnia cena mieszkań w ofercie pozostaje stabilna od ponad pół roku. Rośnie natomiast cena mieszkań sprzedanych. W listopadzie mieszkania, które znalazły swoich nabywców, miały średnią cenę ofertową o ponad 4% wyższą niż w październiku.

Można było się spodziewać takiego rozwoju sytuacji ze względu na zmiany na rynku kredytowym. Obecnie klientami deweloperów są głównie nabywcy posiadający własne środki na sfinansowanie zakupu czy to na własne potrzeby, czy realizowanego w celach inwestycyjnych. W obu przypadkach wybór mieszkania nie zależy od jego dostępności finansowej, w związku z czym częściej wybierane są mieszkania z wyższych segmentów jakościowych lub lepiej zlokalizowane, a tym samym droższe – komentuje Katarzyna Kuniewicz, kierująca badaniami rynku mieszkaniowego w Otodom Analytics.

Jeśli chodzi o cenniki, to w poszczególnych miastach obserwujemy lekkie zmiany w jedną lub drugą stronę. W Łodzi, Warszawie i Wrocławiu zanotowaliśmy historyczne rekordy średniej stawki za metr kwadratowy (odpowiednio 8 300 zł/mkw., 13 300 zł/mkw. i 11 600 zł/mkw.). Największy wzrost cen w porównaniu do października odnotowano w Łodzi (o 1,7%). W Trójmieście, Poznaniu i Warszawie ceny urosły o 1,3%. W Krakowie i Wrocławiu pozostały na niezmienionym poziomie, a w Katowicach nieznacznie spadły – o 0,75%.

Źródło: dane Otodom Analytics, grudzień 2021 - listopad 2022
Źródło: dane Otodom Analytics, grudzień 2021 - listopad 2022

W ujęciu rocznym na pozycję lidera wzrostów cen wśród 7 rynków (Trójmiasto liczone łącznie) wróciła Warszawa, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba było w listopadzie zapłacić średnio o 14% więcej niż przed rokiem. Stolica zdetronizowała w ten sposób Poznań, który utrzymywał tę pozycję od początku tego roku. Najmniej w porównaniu do listopada 2021 r. rosły ceny w Katowicach.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt