Deweloperzy nadal wstrzymują nowe budowy

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które przeanalizowali eksperci Otodom Analytics wynika, że deweloperzy nadal ostrożnie rozpoczynają kolejne inwestycje. To efekt niepewności na rynku i obniżonego popytu.

7367 lokali mieszkalnych zaczęli budować w listopadzie deweloperzy działający w Polsce. To wprawdzie o 3% więcej niż przed miesiącem, ale w dłuższej perspektywie wyraźnie widać, że deweloperzy nie budują obecnie zbyt dużo. Listopad był pod tym względem słabszy od ubiegłorocznego o 43%, a gdy spojrzeć na 11 miesięcy 2022 r., to spadek rok do roku wynosi prawie 30%.

Jest to oczywiście związane z ogólnie pojętą sytuacją na rynku nieruchomości w Polsce. Listopadowa sprzedaż kredytów hipotecznych to spadek r/r o 71%, a to powoduje oczywiście spadek liczby transakcji. Na 7 głównych rynkach badanych przez Otodom Analytics (miasta + aglomeracje) deweloperzy sprzedali w listopadzie 3967 mieszkań, o 34% mniej niż przed rokiem.

W ostatnich trzech miesiącach (wrzesień - listopad) deweloperzy rozpoczęli budowę 23,2 tys. lokali mieszkalnych (to o 37% mniej niż w analogicznym okresie rok temu i o 44% mniej niż dwa lata temu), wskaźnik ten utrzymuje się na tak niskim poziomie całą jesień 2022 roku i niewiele wskazuje, by zimą miało się to zmienić.

Źródło: Dane Otodom.pl, Liczba lokali mieszkalnych, których budowę deweloperzy rozpoczęli w ostatnich trzech miesiącach
Źródło: Dane Otodom.pl, Liczba lokali mieszkalnych, których budowę deweloperzy rozpoczęli w ostatnich trzech miesiącach

Końcówka roku stoi na rynku pod znakiem nowego rządowego programu mieszkaniowego, “Bezpieczny Kredyt 2%”. Na razie znane są tylko jego założenia, ale na tę chwilę wiele wskazuje, że będzie to dla kupujących ciekawe rozwiązanie. Uprawnieni do skorzystania z preferencyjnego kredytu będą czekać na wejście w życie programu, co spowoduje dodatkowe obniżenie popytu w pierwszej połowie 2023 r. Popytu, który nie zniknie, tylko będzie się kumulował. A gdy śluzy zostaną otwarte, gwałtowny wzrost liczby transakcji przy niedostatecznej ofercie doprowadzi do wzrostu cen. 

Marcin Krasoń, ekspert Otodom Analytics

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt