Czy koronawirus zmieni plany mieszkaniowe Polaków?

Wyniki badania przeprowadzonego przez Otodom

Czy Polacy chcą zmienić plany związane z zakupem, sprzedażą lub wynajmem nieruchomości? Mamy wyniki badania przeprowadzonego pomiędzy 28 marca i 5 kwietnia przez najpopularniejszy serwis nieruchomości Otodom. Jak bardzo pandemia koronawirusa wpłynęła na decyzje zakupowe na rynku nieruchomości?

Otodom zapytał 2402 osoby zainteresowane kupnem, sprzedażą lub wynajmem mieszkania bądź domu. Zdecydowana większość ​ respondentów uważa, że koronawirus modyfikuje ich plany, co nie znaczy, że całkowicie je zmieni. Rezygnację z transakcji rozważa 21% ankietowanych, natomiast 79% z nich wciąż zamierza ją przeprowadzić. Większość z nich liczy się jednak z tym, że transakcja może się opóźnić.

 

Kupujący zakładają opóźnienia i liczą na obniżki

35% spośród planujących kupić nieruchomość uważa, że koronawirus w ogóle nie zmieni ich planów co do kupna, 26% rozważa zakup tańszej nieruchomości, 12% dopuszcza zmianę wymagań dotyczących standardu, metrażu lub liczby pokoi, a 10% bierze pod uwagę wynajem zamiast zakupu. Jednocześnie prawie 60% badanych liczy na to, że obecna sytuacja na rynku wpłynie na obniżenie cen nieruchomości. Wśród osób, które planowały zakup mieszkania lub domu prawie 70% wciąż aktywnie przegląda ogłoszenia. 

Kupujący liczą na ułatwienia związane z przeprowadzaniem transakcji on-line. Aż 50% z nich uważa, że wirtualny spacer może ułatwić decyzję o zakupie nieruchomości. Film byłby ułatwieniem dla 36%, a uzyskanie kredytu hipotecznego on-line pomogłoby 23% ankietowanych. ​ 

Sprzedający nie spodziewają się spadków cen

Jeśli natomiast chodzi o sprzedających, to tylko 34% jest zdania, że sytuacja związana z pandemią może wpłynąć na obniżenie ceny nieruchomości. Połowa zainteresowanych sprzedażą planuje w najbliższym czasie umieścić ogłoszenie w serwisie nieruchomości, prawie ¼ chce nadal umawiać wizyty, a 16% liczy na podpisanie umowy końcowej. Zdaniem 37% ankietowanych możliwość zawarcia transakcji on-line pomogłaby w sfinalizowaniu transakcji.

27% planujących wynająć planuje na dniach podpisać umowę

A co z wynajmem? 72% zainteresowanych wynajmem nieruchomości od kogoś jest jużw trakcie przeglądania ogłoszeń, 34% jest zdania, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie zmieni ich wyborów, a 33% rozważa wybór tańszej nieruchomości. Podobnie jak przy transakcjach kupna i sprzedaży, tak i w przypadku wynajmu wszyscy są zgodni, że proces może się wydłużyć. Jednocześnie połowa ankietowanych liczy na obniżenie cen wynajmu nieruchomości. 27% ankietowanych, którzy rozważają wynajem, chciałaby na dniach podpisać umowę rezerwacyjną.

Wielu wynajmujących postawiło na remont

Osoby planujące wynająć komuś nieruchomość uważają natomiast, że koronawirus nie będzie miał wpływu na ich decyzje. 27% ankietowanych remontuje mieszkanie, by móc podwyższyć jego standard. 37% wystawiło już ogłoszenie on-line, ale jednocześnie większość zakłada, że transakcja może się opóźnić. 

Jak wynika z obserwacji ruchu w serwisie Otodom, w okresie świątecznym wiele osób aktywnie przeglądało ogłoszenia. W świąteczny poniedziałek serwis odwiedziło niemal tyle samo użytkowników, co na początku miesiąca, jeszcze przed ogłoszeniem informacji o pandemii. 

Jak wynika z przeprowadzonego przez Otodom badania, pandemia skomplikowała zapytanym Polakom nieruchomościowe plany, ale w przeważającej większości nie nakłoniła do odstąpienia od nich. Najważniejszym wpływ na rynek nieruchomości może być więc opóźnienie części transakcji.

Czy koronawirus zmieni plany mieszkaniowe Polaków.docx

DOCX 93 KB

fot. Getty Images

JPEG 1.3 MB

fot. Otodom

PNG 47 KB

 

Share

Najnowsze historie

Website preview
Dlaczego nowe mieszkanie bez balkonu jest droższe?
Na polskim rynku mieszkaniowym balkon od lat postrzegany jest jako jedno z najbardziej pożądanych udogodnień. Wydawać by się mogło, że podwyższa ono cenę nieruchomości. Pod prąd idzie rynek deweloperski, gdzie za metr kwadratowy mieszkania bez balkonu czy ogrodu zapłacimy średnio 16% więcej niż za lokal z takim udogodnieniem. Z czego to wynika?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek mieszkaniowy na hamulcu. Po majowym odbiciu – chłodny czerwiec
Po majowym odbiciu rynek deweloperski znów zwolnił. W czerwcu na siedmiu największych rynkach sprzedano niespełna 3,1 tys. mieszkań, co pokazuje, że efekt obniżki stóp procentowych był jedynie chwilowy. Uwagę zwraca też wyraźna przewaga popytu nad nową podażą – takiej dysproporcji nie widziano od września 2023 roku, kiedy rynek napędzał program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Spadki nie ominęły również rynku wtórnego, gdzie maleje zarówno liczba ofert, jak i aktywność kupujących.
media.otodom.pl
Website preview
Co kształtuje dziś rynek mieszkaniowy w Polsce?
Ceny, podaż i zmiany prawa. Komentarz rynkowy Katarzyny Kuniewicz, dyrektorki działu badań w Otodom
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl