Chcesz mieć świetnych sąsiadów? Zamieszkaj na Dojlidach

Ranking Dzielnic Otodom - Białystok / relacje sąsiedzkie

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Białegostoku. 

Szybkie tempo życia sprawia, że coraz mniej znamy ludzi żyjących wokół nas. Tymczasem satysfakcjonujące więzi sąsiedzkie są źródłem poczucia bezpieczeństwa i przynależności. Na potrzeby drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom postanowiliśmy więc zbadać, jak wyglądają relacje sąsiedzkie w Białymstoku. W której części miasta najłatwiej nawiązać bliską więź z osobami mieszkającymi obok? Gdzie ludzie są dla siebie najbardziej uprzejmi? Oto, czego się dowiedzieliśmy. 

W Białymstoku o miłych sąsiadów jest bardzo łatwo 

Słynna wschodnia uprzejmość i serdeczność zyskały potwierdzenie w wynikach naszego raportu. Mieszkańcy Białegostoku bowiem wysoko ocenili więzi sąsiedzkie panujące w swoim mieście. Respondenci nie mieli większych zastrzeżeń co do stylu życia osób mieszkających obok. Ponadto ankietowani wskazywali, że ich sąsiedzi są nie tylko uprzejmi i życzliwi, ale też kontaktowi, przez co łatwo z nimi nawiązać głębszą, satysfakcjonującą relację. Co ważne tak dobre opinie odnoszą się do wszystkich białostockich dzielnic. 

Kiedy zestawiliśmy wyniki 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, okazało się, że stolica Podlasia zajmuje pod tym względem (ex aequo z Lublinem) drugie miejsce. Średnia ocena w mieście to 3,56 w skali od 1 do 5. Tylko o jedną setną punktu wyższą ocenę własnym sąsiadom wystawili mieszkańcy pierwszego w takim zestawieniu Szczecina. Najmniej zadowoleni z sąsiedztwa są mieszkańcy Wrocławia, gdzie średnia ocena to tylko 3,32. 

Wróćmy do Białegostoku i przekonajmy się, które w których dzielnicach ankietowani są najbardziej zżyci z własnymi sąsiadami.

 

Dojlidy i Jaroszówka nie mają sobie równych 

Mimo wyrównanych wyników w tej kategorii dwóm dzielnicom udało się wypracować pewną przewagę nad pozostałymi. Tym sposobem w drugiej edycji Rankingu Dzielnic Białegostoku zwyciężyły Dojlidy z notą na poziomie 4,03 punktu, wyprzedzając Jaroszówkę ocenioną na 4,02 punktu na pięć możliwych. Co ciekawe w pierwszej odsłonie rankingu, opublikowanej w 2017 roku, dzielnice te również wygrały. Nie może być więc wątpliwości, że relacje sąsiedzkie w tych częściach miasta są niezmiennie wyjątkowo udane. – Przeważającą część nieruchomości na najlepiej ocenionych osiedlach stanowią domy jednorodzinne i w zabudowie szeregowej. Mieszkańcy w związku z tym są tam mniej anonimowi i mają lepsze relacje. W wielu przypadkach domy zamieszkiwane są przez tych samych właścicieli przez wiele lat, co także znajduje odbicie w ugruntowanych relacjach sąsiedzkich - informuje Przemysław Smalkowski z biura Express House Nieruchomości, które jest laureatem tytułu Lider Nieruchomości Otodom 2019

Sienkiewicza i Centrum – tu znamy się najmniej 

Ktoś musi przegrać, aby wygrać mógł ktoś. Mimo całkiem przyzwoitej oceny na poziomie 3,21 punktu ostatnie miejsce w naszym zestawieniu przypadło w udziale Osiedlu Sienkiewicza. W oczy rzuca się też pozycja Osiedla Młodych – jeszcze trzy lata temu zajmowało ono czwartą lokatę, tym razem było dopiero dziewiętnaste. 

Bliskie i satysfakcjonujące więzi sąsiedzkie to znak rozpoznawczy Białegostoku. Zdaniem ankietowanych w niemal każdej części miasta łatwo nawiązać dobre relacje z osobami mieszkającymi w najbliższej okolicy. Niezmiennie liderem w tej kategorii pozostają Dojlidy. Najtrudniej z kolei zaprzyjaźnić się w tętniącym życiem Centrum i na Sienkiewicza, gdzie jak dodaje nasz ekspert, większa jest rotacja mieszkańców.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

bialystok ranking dzielnic sąsiedzi.mp3

MP3 - 1014 Kb

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt