Ceny mieszkań w Poznaniu: nawet o 10% w górę, ale wynajem nieco tańszy

Podsumowanie roku 2018

Nowe mieszkania o 10%, a używane – o 7%. Tak wzrosły ceny ofertowe mieszkań w stolicy Wielkopolski od stycznia 2018 r. Dane te opublikował najpopularniejszy serwis nieruchomości – Otodom.

Już ponad siedmiu tysięcy złotych żądają deweloperzy za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu. Według najnowszych danych Otodom średnia cena to 7083 zł, a jeszcze w styczniu przeciętna stawka nie sięgała nawet 6500 zł, zatem zakończony właśnie rok przyniósł 10-procentowy wzrost cen.

 

Rynek pierwotny w Poznaniu, po ubiegłorocznych podwyżkach, należy do najdroższych w kraju. Więcej niż w stolicy Wielkopolski za metr kwadratowy nowego mieszkania zapłacić trzeba w Warszawie (8393 zł), Krakowie (7626 zł) i Gdańsku (7425 zł). Poniżej 6000 zł za metr oferowane są mieszkania w Łodzi, Lublinie, Katowicach i Szczecinie.

Nieco mniejsze wzrosty serwis Otodom odnotował na poznańskim rynku wtórnym. W styczniu 2018 przeciętny koszt metra kwadratowego wynosił 6358 zł. Pod koniec ubiegłego roku było to już 6815 zł, czyli o 7% więcej.

 

Co ciekawe, Poznań okazał się jedynym z największych miast Polski, gdzie ceny również spadły. Potaniały kawalerki, za które żądano w styczniu średnio prawie 252 000 zł, a dziś przeciętna cena ofertowa jest o 3% niższa i wynosi 245 000 zł.

Nieznaczne spadki nastąpiły także w przypadku mieszkań na wynajem. W styczniu mieszkanie do wynajęcia kosztowało średnio 2040 zł, już w lutym cena ta spadła poniżej 2000 zł, a pod koniec roku cena ta wynosiła 1952 zł. Jest zatem o 4% taniej.

 

Podczas, gdy Poznań należy do najdroższych miast pod względem ceny zakupu, wynajęcie mieszkania w stolicy Wielkopolski jest wciąż tańsze niż większości dużych miejscowości. Zdecydowanie najdroższa jest Warszawa (4409 zł), a kwoty wyższe niż 2000 zł padają także w Gdańsku (2489), Katowicach (2777), Krakowie (2497), Łodzi (2273), Szczecinie (2134) i Wrocławiu (2368).

Czy w 2019 roku utrzyma się w Poznaniu wzrost cen mieszkań i jednoczesny spadek stawek za wynajem? Przekonamy się już niebawem.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt