Brynów-Osiedle Zgrzebnioka najbezpieczniejszą dzielnicą Katowic

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i ​ atrakcji kulturalnych. Dzisiaj ujawniamy, która dzielnica Katowic jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.

Poczucie bezpieczeństwa to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Jednocześnie ​ to aspekt niezmiernie ważny dla osób rozpoczynających poszukiwania nowego mieszkania. Która dzielnica Katowic zdobyła tytuł najbardziej bezpiecznej, a jakiej okolicy lepiej unikać po zapadnięciu zmroku? Sprawdź wyniki najnowszego Rankingu Dzielnic Otodom.

Bezpieczeństwo w Katowicach

"Czy ta nieruchomość znajduje się w bezpiecznej dzielnicy?" – to jedno z częstych pytań stawianych przez osoby poszukujące nowego mieszkania lub domu. W Rankingu Dzielnic Katowic zapytaliśmy ponad 1600 mieszkańców miasta o poziom bezpieczeństwa w zamieszkiwanej przez nich okolicy.

Ankietowani zostali poproszeni o ocenę prawidłowości dwóch stwierdzeń. Pierwsze z nich brzmiało: “W mojej dzielnicy czuję się bezpiecznie. Nie boję się po niej poruszać, ani wracać do domu po zmroku”. Drugie sformułowanie natomiast dotyczyło bezpieczeństwa dzieci podczas spędzania czasu poza domem. Która dzielnica Katowic może pochwalić się mianem najbardziej bezpiecznej, a gdzie poziom bezpieczeństwa w mieście wypada niepokojąco?

Brynów-Osiedle Zgrzebnioka na straży bezpieczeństwa

Numerem jeden w kategorii “bezpieczeństwo” okazała się dzielnica Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, która z oceną 4,33 w skali od 1 do 5 wyprzedziła między innymi Osiedle Tysiąclecia (4,07), Kostuchnę (4,14) i Murcki (4,15). Te dwa ostatnie obszary Katowic jeszcze przed trzema laty zajmowały kolejno pierwsze i drugie miejsce. W tej edycji zwycięski tytuł przypadł jednak dzielnicy znanej również jako “ptasie osiedle”, która wyszła na prowadzenie z oceną 4,33. 

 

Wyniki rankingu wskazują, że mieszkańcy Brynowa-Osiedla Zgrzebnioka nie mają powodów do obaw przed poruszaniem się po zmroku. Nie muszą również niepokoić się o swoje najmłodsze pociechy, gdy spędzają one czas poza domem. Z czego wynika tak wysoko oceniany poziom bezpieczeństwa w tej dzielnicy Katowic? – To część miasta z zabudową jednorodzinną. Nieruchomości w tych rejonach są bardzo drogie, co skutecznie ogranicza wiele problemów społecznych, które spotkać można w innych dzielnicach – informuje Michał Marciniak, z biura MMC Nieruchomości Sp. z o.o., które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie śląskim.

Bezpieczne i mniej bezpieczne dzielnice Katowic

Wśród dobrze postrzeganych dzielnic Katowic pod względem bezpieczeństwa znalazły się wspomniane wyżej Murcki (4,15), Kostuchna (4,14), Osiedle Tysiąclecia (4,07), a także dzielnica Dąb (4,03), która w ciągu ostatnich 3 lat awansowana z 14 na 5 miejsce. Kolejny wyraźny skok, ale znacznie mniej pozytywny można zaobserwować w przypadku Osiedla Witosa. Z miejsca na podium w poprzednim Rankingu Dzielnic Otodom spadło na 10 miejsce z oceną 3,78. 

Znacznie mniej bezpiecznie według mieszkańców Katowic jest w Śródmieściu (3,37), zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę podkategorię związaną z bezpieczeństwem dzieci. Ex aequo na 17 miejscu wraz ze Śródmieściem znalazła się Dąbrówka Mała, a tuż za nią utrzymująca swoją poprzednią pozycję dzielnica Załęże. Zamknięcie rankingu przypadło dzielnicy Szopienice-Burowiec z wynikiem 3,04. 

To dzielnica z ogromnymi problemami społecznymi, choć gołym okiem widoczne są zmiany na plus. W tym rejonie dominuje zabudowa wielorodzinna: bloki i kamienice, raczej w niskim standardzie - dodaje Michał Marciniak z MMC Nieruchomości.

W porównaniu z 11 innymi miastami, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Katowice nie wypadają najlepiej. Średnia ocena bezpieczeństwa w mieście to 3,72. Gorzej jest tylko w Krakowie (3,7), Wrocławiu (3,63) i Łodzi (3,43). Znacznie wyższe oceny zdobyły przewodzące w rankingu Lublin (3,92) oraz Białystok i Gdańsk (po 3,91).

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Wkrótce będziemy przekazywać informacje o ​ wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt