Białystok liderem, choć mieszkańcom dokucza brak miejsc parkingowych

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Komunikacja w Białymstoku

Poranne korki, zwiedzanie osiedla w poszukiwaniu jakiegokolwiek miejsca parkingowego czy zastanawianie się na przystanku, czy autobus zamierza w ogóle podjechać – to dylematy każdego z nas. Dlatego przed zakupem domu czy mieszkania warto sprawdzić, jak jeździ się po najbliższej okolicy – zarówno autem, rowerem, autobusem, jak i transportem alternatywnym. Aby ułatwić Wam zadanie zbadaliśmy, po której dzielnicy Białegostoku jeździ się najwygodniej. 

AUDIO Ranking Dzielnic Białegostoku - komunikacja

MP3 1.2 MB

 

Największy problem – brak miejsc parkingowych 

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy ​ ponad 1500 mieszkańców Białegostoku o wskazanie najlepiej skomunikowanej dzielnicy w mieście. Interesowała nas zarówno dostępność transportu miejskiego, jak i korki w danej okolicy, liczba miejsc parkingowych i łatwość dojazdu w dowolne miejsce. 

W zgodnej opinii respondentów przemieszczanie się po Białymstoku jest wygodne i nie nastręcza problemów. Z jednym wyjątkiem. Sporym wyzwaniem w niemal każdej części miasta bywa znalezienie miejsca do parkowania. 

Trzy dzielnice bliskie ideału 

Mimo wspomnianych wyżej problemów z parkowaniem trzem dzielnicom udało się przekroczyć granicę czterech punktów w pięciopunktowej skali. Niekwestionowanym liderem drugiej edycji rankingu dzielnic Białegostoku zostały Dojlidy z notą na poziomie 4,32 punktu. 

Tuż za nimi uplasował się Słoneczny Stok oceniony na 4,17 punktu. Trzecie miejsce zajął Antoniuk, który zdobył 4,06 punktu. 

Warto przy tym zauważyć, że w pierwszej edycji rankingu w roku 2017 obecny zwycięzca zajął ostatnie miejsce! Tak spektakularnych awansów nie widuje się często.

– Antoniuk był zawsze nieźle skomunikowany, ale rozbudowa ulicy Wierzbowej i długo wyczekiwane oddanie do użytku ul. ks. Sopoćki sprawiły, że mieszkańcy tej dzielnicy do centrum jadą dosłownie kilka minut. To może tłumaczyć znaczną poprawę oceny dla tej dzielnicy. Również w przypadku Dojlid na wysokie oceny wpływ miały inwestycje drogowe z ostatnich lat. Choćby przebudowa ul. Ciołkowskiego, budowa ul. Dywizjonu 303, przedłużenie ulicy Wiewiórczej, a to tylko niektóre, z całej długiej listy. Do tego tylko w ostatnim roku miasto wybudowało lub przebudowało tu 10 km ścieżek rowerowych – komentuje Piotr Kurzawa, Express House Nieruchomości.

Uciążliwe korki na Sienkiewicza 

Kto w tym roku zamyka zestawienie? Tym razem respondenci mieli najwięcej zastrzeżeń co do osiedla Sienkiewicza, które zostało ocenione na 3,20 punktu. To właśnie w tej części miasta zdaniem mieszkańców Białegostoku najtrudniej znaleźć miejsce parkingowe, a do tego korki są tu wyjątkowo dotkliwe. 

Generalnie jednak przemieszczanie się po Białymstoku nie nastręcza większych problemów, niezależnie od środka transportu. Nieco gorzej jest z parkowaniem – w niemal każdej dzielnicy mieszkańcom doskwiera brak wolnych miejsc. 

Białystok liderem kategorii komunikacja

Na tle pozostałych spośród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Białystok wypada… najlepiej! Średnia ocena w mieście to 3,75 i jest wyższa niż w drugiej Gdyni (3,69) i trzecim Lublinie (3,66). Najmniej zadowoleni z komunikacji w swoich miastach są mieszkańcy Krakowa i Łodzi. W obu miastach ocena w tej kategorii to zaledwie 3,32.

 

Share

Najnowsze historie

Website preview
Najem w Polsce na zakręcie: rekordowy popyt, coraz mniej ofert i pytanie – wynajmować czy sprzedawać?
W czerwcu rynek najmu znalazł się w punkcie napięcia. Z jednej strony obserwujemy kontynuację spadku podaży – o ponad 3% względem maja. Z drugiej odbudowę popytu, z najwyższą czerwcową liczbą odpowiedzi na ogłoszenia od 2020 roku. W tle tych dynamik decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która w lipcu ponownie obniżyła stopy procentowe. Czy to moment, w którym właściciele mieszkań zaczną wycofywać się z rynku najmu i ruszą ze sprzedażą mieszkań, zanim sytuacja znów się odwróci?
media.otodom.pl
Website preview
Dlaczego nowe mieszkanie bez balkonu jest droższe?
Na polskim rynku mieszkaniowym balkon od lat postrzegany jest jako jedno z najbardziej pożądanych udogodnień. Wydawać by się mogło, że podwyższa ono cenę nieruchomości. Pod prąd idzie rynek deweloperski, gdzie za metr kwadratowy mieszkania bez balkonu czy ogrodu zapłacimy średnio 16% więcej niż za lokal z takim udogodnieniem. Z czego to wynika?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek mieszkaniowy na hamulcu. Po majowym odbiciu – chłodny czerwiec
Po majowym odbiciu rynek deweloperski znów zwolnił. W czerwcu na siedmiu największych rynkach sprzedano niespełna 3,1 tys. mieszkań, co pokazuje, że efekt obniżki stóp procentowych był jedynie chwilowy. Uwagę zwraca też wyraźna przewaga popytu nad nową podażą – takiej dysproporcji nie widziano od września 2023 roku, kiedy rynek napędzał program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Spadki nie ominęły również rynku wtórnego, gdzie maleje zarówno liczba ofert, jak i aktywność kupujących.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl