21% na rynku pierwotnym i 14% na wtórnym. Tak w ujęciu rocznym podrożały mieszkania w całej Polsce

W styczniu 2022 roku analitycy Otodom zaobserwowali 21-procentowy wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym i niemal o 14% wyższe ceny na rynku wtórnym w porównaniu do stycznia 2021. Jeśli brać pod uwagę ujęcie miesięczne – mieszkania „z drugiej ręki” w styczniu br. zdrożały o blisko 2% wobec grudnia 2021. Natomiast ceny nieruchomości od deweloperów miesiąc do miesiąca zwyżkowały nawet o 4%.

Branża nieruchomości spodziewała się, że początek 2022 roku przyniesie większą stabilizację tempa wzrostu cen. Ogólnopolskie dane cen serwisu Otodom wskazują na to, że na rynku wtórnym jest całkiem spokojnie – średnia stawka ofertowa w grudniu 2021 utrzymywała się na poziomie 9 005 zł/mkw. i 9 183 zł/mkw. w styczniu 2022 roku. W przypadku nowych nieruchomości widzimy nieco większe wzrosty – z 9 224 zł/mkw. pod koniec 2021 do 9 624 złotych za jeden metr kwadratowy w styczniu bieżącego roku.

Wzrosty hamują

W stosunku do końcówki ubiegłego roku, na początku bieżącego cena za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego wzrosła w Gdyni o ponad 4%. Jednak w pozostałych miastach nie odnotowano tak dużych skoków – jedynie 0,96% we Wrocławiu, 0,78% w Poznaniu, 0,22% w Warszawie i 0,1% w Gdańsku. Z kolei w Krakowie ceny zatrzymały się na tym samym poziomie – wynika z danych Otodom za okres grudzień 2021 – styczeń 2022.

To wyhamowanie wzrostów po tym, jak średnie ceny zwiększały się systematycznie przez cały ubiegły rok. W ujęciu rocznym ceny mieszkań od deweloperów wzrosły w każdym z 6 zaprezentowanych miast, z czego największą dynamikę zaliczyła Gdynia, gdzie stawka za jeden metr kwadratowy zwiększyła się o 35,3%. W styczniu ub.r. koszt wyniósł 9 256 zł/mkw., natomiast w tym samym czasie roku bieżącego było to już 12 524 zł/mkw.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w 6 największych polskich miastach na rynku pierwotnym w serwisie Otodom: styczeń 2021 – styczeń 2022:

Dane Otodom: aktualne ceny ofertowe mieszkań i domów, ceny najmu i zwrot z inwestycji w 40 największych miastach, https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane-otodom/dane-otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow

Scenariusz dla rynku wtórnego

W ostatnim miesiącu 2021 ceny lokali mieszkalnych na rynku wtórnym rosły nieco szybciej w przeciwieństwie do nowych nieruchomości. Największą zmianę w styczniu 2022 wobec grudnia 2021 analitycy zauważyli w Poznaniu – blisko 2,3%, oraz we Wrocławiu – 2%. W Gdańsku stawki miesiąc do miesiąca rosły w tempie 1,91%, w Krakowie 1,15%, 0,95% w Warszawie oraz 0,34% w Gdyni.

W perspektywie rocznej przyrosty na rynku nieruchomości z drugiej ręki są większe niż w przypadku rynku pierwotnego. Na pierwsze miejsce znowu wybiła się Gdynia, gdzie jeszcze w styczniu minionego roku zainteresowani musieli zapłacić 9 528 zł/mkw., a w styczniu 2022 nawet 11 352 zł za metr kwadratowy nieruchomości.

Średnie ceny ofertowe mieszkań w 6 największych polskich miastach na rynku wtórnym w serwisie Otodom: styczeń 2021 – styczeń 2022:

Dane Otodom: aktualne ceny ofertowe mieszkań i domów, ceny najmu i zwrot z inwestycji w 40 największych miastach, https://www.otodom.pl/wiadomosci/dane-otodom/dane-otodom-aktualne-ceny-ofertowe-mieszkan-i-domow

Czy trend związany z tempem wzrostu ma szansę się odwrócić?

Jednym ze sposobów ograniczania wzrostów jest aktywna polityka władz samorządowych. Na przykładzie Poznania czy Łodzi można zauważyć, że uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i sprawne wydawanie pozwoleń na budowę idzie w parze ze stosunkowo niewielkim wzrostem cen mieszkań i ich szeroką dostępnością dla kupujących.

– Wzrost cen w 2022 roku jest jednak nieunikniony. Głównie ze względu na ograniczoną dostępność atrakcyjnych gruntów, wyższe koszty związane z zakupem działek oraz budowy i przygotowania nieruchomości dla klienta. Bardzo duże znaczenie ma też wzrost kosztów materiałów budowlanych. Prawdopodobne jest jednak, że w tym roku nie doświadczymy tak dużej niestabilności, jak w minionym i wzrosty nie będą tak znaczne – uważa Jarosław Krawczyk, ekspert Otodom.

Share

Latest News

Website preview
Maj przewrócił rynek najmu do góry nogami. Popyt w górę, sezonowość w odwrocie
Najem wraca do gry – i to z przytupem. W maju liczba odpowiedzi na ogłoszenia wzrosła aż o 15% względem kwietnia, osiągając najwyższy poziom w 2025 roku. Mimo wzmożonego zainteresowania, liczba dostępnych ofert spadła – o 3% w ujęciu miesięcznym. Rotacja ogłoszeń w serwisie Otodom zwiększyła się o ponad 30% w stosunku do kwietnia, co oznacza, że mieszkania znikają z rynku znacznie szybciej niż wcześniej. Czy wchodzimy w fazę “kto pierwszy ten wynajmuje”?
media.otodom.pl
Website preview
Coraz więcej mieszkań „dla studenta” - zmiany na rynku najmu
W maju wyszukiwania mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyły już 1,1 mln, a liczba zapytań zawierających hasła „studenckie”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosła aż o 83% r/r. Najczęściej pytamy o dwa pokoje za maksymalnie trzy tysiące złotych za miesiąc. Rynek najmu dostosowuje swoje oferty do wakacyjnego studenckiego boomu.
media.otodom.pl
Website preview
Ceny mieszkań bez tajemnic. Rewolucja czy tylko kosmetyka?
Ceny mieszkań pod pełnym nadzorem – w ciągu 2 miesięcy każdy deweloper będzie musiał ujawniać je na własnej stronie internetowej. Dotyczy to wszystkich ofert, także tych w rezerwacji. Choć już dziś 77% cen jest publicznie dostępnych, nowe przepisy mają zakończyć informacyjny chaos i dać kupującym realne narzędzie do negocjacji. Czy zmieni to rynek? Sprawdzamy.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl