Warszewo najatrakcyjniejszą dzielnicą Szczecina. Przedstawiamy Ranking Dzielnic

Serwis Otodom i OLX zapytał Polaków o to, jak żyje się im w poszczególnych dzielnicach ich miasto. Oto wyniki dla Szczecina!

Każda z dzielnic stolicy województwa zachodniopomorskiego ma swój charakter. Nie da się w prosty sposób powiedzieć, która z nich jest najbardziej atrakcyjna. Pewną wskazówką mogą być jednak wyniki Rankingu Dzielnic Otodom, w którym zapytaliśmy szczecinian m. in. o to, czy poleciliby swoją dzielnicę znajomym.

Na podstawie ich odpowiedzi ustaliliśmy współczynnik rekomendacji NPS (Net Promoter Score). Wyniki mogły przybierać wartość od -100 do 100. Spośród przebadanych dzielnic Szczecina, dodatni wynik uzyskały niemal wszystkie, a ujemny zanotowano tylko w 3 rejonach miasta. Do najgorzej ocenionych należą: Golęcino (-51), Dąbie (-16) i Zdroje (-5).

Na drugim biegunie, z najwyższym współczynnikiem rekomendacji jest Warszewo, które uzyskało 62 punkty. Drugie miejsce  zajęło Pogodno (43 punkty), a trzecie - Krzekowo (39 punktów).

Najchętniej polecane dzielnice Szczecina

Dzielnica

NPS

Warszewo

62

Pogodno

43

Krzekowo

39

Bukowe

27

Słoneczne

25

Majowe

20

Świerczewo

20

Pomorzany

20

Gumieńce

18

Kijewo

16

Bukowo

10

Centrum

7

Niebuszewo

2

Zdroje

-5

Dąbie

-16

Golęcino

-51

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

A jak czołowa dzielnica  Szczecina wypadła w pozostałych kategoriach Rankingu Dzielnic? Najchętniej polecane Warszewo wygrało także pod względem bezpieczeństwa, czystości i w kategorii “zadbana okolica”. Drugie miejsce zajęło w kategorii, w której mieszkańcy oceniali własnych sąsiadów, a trzecie - pod względem dostępu do terenów zielonych.

Również w 3 kategoriach Rankingu najlepiej wypadło Osiedle Bukowe. Jego mieszkańcy najlepiej spośród wszystkich szczecinian ocenili infrastrukturę dla dzieci, sąsiadów oraz ceny towarów i usług. Drugie miejsce osiedle to zajęło w kategorii “zadbana okolica”, a trzecie - pod względem rozrywki, wygody zakupów, czystości i bezpieczeństwa.

Natomiast Golęcino, które osiągnęło najniższy współczynnik rekomendacji,  najniższą pozycję miało także w czterech innych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom, a w czterech kolejnych zajęło przedostatnie miejsce. Mieszkańcy Golęcina najniżej spośród szczecinian ocenili swoją dzielnicę w kategorii “zadbana okolica”, a także pod względem zaufania do własnych sąsiadów, infrastruktury dla dzieci i możliwości spędzania wolnego czasu. Przedostatnie miejsce Golęcino zajęło pod względem bezpieczeństwa, czystości, infrastruktury handlowej oraz cen towarów i usług. Po trzy niechlubne, ostatnie miejsca należą także do Centrum (bezpieczeństwo, czystość, tereny zielone) i Bukowa (dojazdy, infrastruktura handlowa i poziom cen).

Zbierając wyniki ze wszystkich dzielnic, mogliśmy zestawić wyniki całego Szczecina w porównaniu z innymi dużymi miastami. Wśród 10 największych miejscowości kraju, stolica województwa zachodniopomorskiego z wynikiem 12,4 znalazłaby się na 4. miejscu, za Warszawą (18,3), Gdańskiej (16,6) i Lublinem (125).

Wszystkie dane oparte zostały na wynikach badania przeprowadzonego przez Otodom przy współpracy z OLX i pod merytorycznym nadzorem agencji badawczej PBS. Wzięło w nim udział ponad 140 000 Polaków, w tym 1951 mieszkańców Szczecina.

Więcej o badaniu na stronie http://rankingdzielnic.otodom.pl.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.