Teofilów-Wielkopolska przyjazne dzieciom w Łodzi

Ranking Dzielnic Otodom - dzielnica przyjazna dzieciom - Łódź

Z okazji ​ Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 2000 osób z Łodzi. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.

Według raportu GUS pt. “Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2019 r.”, Łódź jest najszybciej kurczącym się miastem w Polsce. Liczba ludności w 2018 roku wynosiła 690 422 osoby, rok później liczba ta zmniejszyła się o 5137 mieszkańców. Z drugiej strony od 2017 roku następuje wzrost liczby urodzeń w obrębie województwa łódzkiego. Na rodzicielstwo najczęściej decydują się osoby w przedziale wiekowym od 25 do 34 lat. Które dzielnice Łodzi są najbardziej przyjazne rodzicom z dziećmi? Sprawdź w Rankingu Dzielnic Otodom!

 

Teofilów-Wielkopolska na czele

Ranking powstał w oparciu o przeprowadzone przez pracownię Kantar badania. Opierały się one na przydzieleniu przez mieszkańców poszczególnych dzielnic Łodzi punktacji w skali 1-5, oceniając poziom infrastruktury dla dzieci, biorąc pod uwagę dwie kwestie: dostępność miejsc do spędzania wolnego czasu z dzieckiem oraz obecność placówek edukacyjnych. 

Za najlepszą dzielnicę uznano Teofilów-Wielkopolska, która w całościowej ocenie otrzymała 4 punkty. Szczególnie wysoki wynik otrzymało tutejsze zaplecze edukacyjne (4,1 punktów), nieco gorzej wypadła się kwestia miejsc do spędzenia czasu poza murami szkoły lub przedszkola (3,8 punktu). 

W obrębie osiedla znajdują w placówki edukacyjne, które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży na wszystkich szczeblach edukacji, oprócz tego funkcjonują publiczne i prywatne instytucje opiekuńczo-wychowawcze, skierowane do najmłodszych dzieci. Atrakcje dla dzieci osadzają się głównie na aktywnościach fizycznych, najmłodsi mogą spędzić czas na pływalni, która uzupełnia swoją ofertę o sezonowe atrakcje, bądź na przylegającym do niej skateparku. Na Teofilów-Wielkopolska działa również Centrum Twórczości Lutnia, które oferuje zajęcia ruchowe i artystyczne dla wszystkich grup wiekowych, w tym dla najmłodszych mieszkańców. 

Warto wspomnieć, że drugie miejsce, z niewielką stratą do lidera zajęła Retkinia.

Polesie mniej atrakcyjne dla rodziców

Najgorzej prezentuje się dzielnica Polesie, która otrzymała ogólną ocenę 3,5. Mieszkańcy Polesia sygnalizują, że w obrębie dzielnicy występuje najmniej ośrodków edukacyjnych w Łodzi i niezadowalająca ilość przestrzeni do spędzania wolnego czasu z dzieckiem, choć to Śródmieście, sytuujące się w rankingu na miejscu przedostatnim, zdobyło najniższą punktację odnośnie atrakcji dla dzieci. Teofilów i Retkinia to osiedla z wielkiej płyty. Przy ich projektowaniu wzięto pod uwagę place zabaw, szkoły i przedszkola. Powstały tu także baseny czy lodowisko. Z tym wszystkim jest dużo gorzej na Polesiu które to w dużej mierze zabudowane jest kamienicami. Szkoły czy przedszkola są "wciśnięte" między nie, a miejsc na place zabaw nie było. Osiedle to jednak w ostatnim czasie przechodzi dużą zmianę– z pomocą środków unijnych miasto m. in. zmienia dostępne place powstałe po wyburzeniu kamienic w atrakcyjne parki wraz z placami zabaw - mówi Adrian Truchta, Trust Nieruchomości.

Śródmieście z dużym spadkiem

Zmiany widać także w pozycjach poszczególnych dzielnic. W poprzednim Rankingu Dzielnic Otodom, opublikowanym w 2017, w kategorii dotyczącej infrastruktury dla dzieci najlepsze było Śródmieście. Tym razem, głosami ponad 5000 łodzian, znalazło się na przedostatnim miejscu. I choć oferta edukacyjna tej dzielnicy oceniana jest nieźle, ankietowani zwracają uwagę na brak miejsc do spędzania z dzieckiem.

Teofilów-Wielkopolska, tegoroczna triumfatorka Rankingu Dzielnic Otodom w poprzedniej edycji zajmowała miejsce trzecie.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt