Teofilów to dzielnica z najlepszą dostępnością sklepów

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Zakupy w Łodzi

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sama Łódź na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.0 Mb

Choć w Łodzi mieszczą się dwa z trzech największych polskich centrów handlowych, to nie one decydują o komforcie robienia zakupów wśród mieszkańców. Która z łódzkich dzielnic jest najbardziej doceniana, jeśli chodzi o dostępność sklepów? Sprawdź w Rankingu Dzielnic Otodom!

Łódź miastem wielkich galerii handlowych

Największe zagęszczenie centrów handlowych w Polsce występuje w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu. W Łodzi ilość przestrzeni handlowej na 1 tys. mieszkańców kształtuje się powyżej średniej. Z drugiej strony, to właśnie w Łodzi znajduje się największe centrum handlowe w Polsce - Manufaktura, obejmująca 110 000 m² powierzchni handlowej, miejsce docenione i obsypane nagrodami, spajające handel z różnymi formami rozrywki i kultury. Na trzecim miejscu, za warszawską Arkadią, sytuuje się kolejne łódzkie centrum handlowe, czyli Port Łódź. 

Oznacza to, że Łódź króluje wśród polskich miast, pod względem wielkości swoich przestrzeni handlowych. Kolejnymi miejscami, w których mieszkańcy mogą zaspokoić swoje zakupowe potrzeby, są liczne dyskonty, sklepy i targowiska, rozproszone w różnych częściach miasta. 

 

Teofilów najlepiej ocenianą dzielnicą 

Ranking Dzielnic Otodom w tej kategorii opierał się na przydzieleniu przez ponad 2300 mieszkańców Łodzi poszczególnych dzielnic punktacji w skali od 1 do 5, oceniającej poziom dostępności sklepów. Najwyżej ocenianą dzielnicą został Teofilów, otrzymując punktację w wysokości 4,3. W obrębie dzielnicy umiejscowione są dyskonty, sklepy, oraz centrum handlowe Teofil, łączące część handlową i usługową. 

Przy projektowaniu Teofilowa wzięto pod uwagę część handlowo - usługową zostawiając miejsce na liczne targowiska, bazary, pawilony handlowe oraz pojedyncze sklepy w głębi osiedla. Sklepy te świetnie prosperują mimo konkurujących z nimi dużymi marketami. Osiedle to zamieszkałe jest w dużej mierze przez starszą część społeczeństwa która "przyzwyczajona" jest do robienia zakupów na osiedlowym bazarku czy targowisku zapewniając im utrzymanie. Liczne tego typu sklepy uzupełnione o duże dyskonty i markety sprawiają że dostępność sklepów na tym osiedlu jest bardzo duża – komentuje Adrian Truchta, Trust Nieruchomości.

Chojny-Dąbrowa tuż za liderem

Na drugim miejscu sytuują się Chojny-Dąbrowa, które zostały uhonorowane 4,1 punktami. Na terenie tej dzielnicy znajduje się targowisko Czerwony Rynek, bogaty w sklepy i punkty usługowe, ponadto w pobliżu ​ umiejscowione jest Centrum Nowa Górna, gdzie znajdują się liczne miejsca handlowe, usługowe i gastronomiczne. 

Radgoszcz zamyka stawkę

Na końcu rankingu plasuje się Radogoszcz z wynikiem 3,6 punktów. W obrębie Radogoszczy znajdują się mniejsze sklepy i dyskonty, jak i centrum handlowe Street Mall Vis à Vis, czyli sieć kameralnych centrów handlowych z ofertą usługowo-handlową. 

Radogoszcz jest młodszym osiedlem, oczywiście również posiada pawilony handlowe i markety ale częściej są one skupione bliżej siebie, stwarzając wrażenie mniejszej dostępności – dodaje Adrian Truchta, Trust Nieruchomości.

Teofilów-Wielkopolska ze sporym awansem

Z najnowszego rankingu wyłania się wniosek, że sfera handlowa w Łodzi jest na wysokim poziomie i głównej mierze zaspokaja potrzeby mieszkańców. W porównaniu z poprzednią edycją zmieniła się za to kolejność najwyżej ocenianych dzielnic. Teofilów zaliczyła awans z piątego miejsca na sam szczyt, a Bałuty, które triumfowały w 2017 roku zajęły tym razem trzecie miejsce.

Łódź w środku stawki

Po porównaniu odpowiedzi mieszkańców 12 miast okazuje się, że Łódź znajduje się pod względem zadowolenia z dostępności sklepów w środku stawki, zajmując szóste miejsce ze średnią oceną 3,87. Pierwsze miejsce zajmują ex aequo Poznań i Katowice (po 4,03), a ostatnie – Bydgoszcz (3,70).

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt