Szczecin ma najlepszych sąsiadów w całej Polsce!!!

Ranking Dzielnic Otodom 2020. Szczecin, relacje sąsiedzkie.

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Szczecina. 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 777 Kb

 

Dojazd do centrum, dostęp do szkół, bliskość terenów zielonych – przed zakupem mieszkania czy domu wszystko to można łatwo sprawdzić. Inaczej jest z sąsiadami. Na kogo trafimy? Czy uda nam się z nimi zaprzyjaźnić? Czy nie będą uciążliwi? To zawsze wielka niewiadoma. 

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne są dobre relacje sąsiedzkie. Bywa, iż niepotrzebne waśnie w najbliższym nam otoczeniu mogą stać się przyczyną niepotrzebnego zdenerwowania a w skrajnych przypadkach nawet… przeprowadzki. 

Chcesz mieć dobrych sąsiadów – zamieszkaj w Szczecinie

Według oceny mieszkańców najwyżej w Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii relacji sąsiedzkich znalazł się właśnie Szczecin, w którym średnia ocena to 3,57 punktów. Aby zlokalizować gdzie szukać najlepszych sąsiadów poprosiliśmy ponad 2300 mieszkańców Szczecina, żeby w skali od 1 do 5 ocenili:

  • znam część sąsiadów osobiście, zdarza się nam też odwiedzać sąsiadów
  • ludzie, którzy mieszkają w mojej okolicy są przyjaźni i uprzejmi
  • nie przeszkadza mi sposób życia sąsiadów (imprezy/koszenie trawy etc.).

Wyniki wskazują, że Szczecin ma najlepszych sąsiadów w całej Polsce, choć po piętach depczą mu Białystok i Lublin z oceną 3,56 punktów oraz Gdańsk z oceną 3,55. Polacy raczej lubią swoich sąsiadów, bo między liderem rankingu, a zamykającym stawkę różnica punktów wynosiła zaledwie 0,25, więc można powiedzieć, że we wszystkich 12 miastach relacje sąsiedzkie oceniane są na podobnym poziomie. 

 

Dwa bieguny 

Panuje przekonanie, iż mieszkańcy miast mocno związanych portowych, z uwagi na swoją specyfikę są ciut bardziej tolerancyjni dla swoich sąsiadów. Badania dzielnic Szczecina ukazują bardzo specyficzną sytuację jeśli chodzi o stosunki sąsiedzkie w tym mieście. W odróżnieniu od innych miast Polski, Szczecin ma swojego zdecydowanego lidera, gdy chodzi o dobre relacje z sąsiadami. 

Za najbardziej pożądaną, jeśli chodzi relacje sąsiedzkie bezapelacyjnie uznać należy położoną nad jeziorem Dąbie dzielnicę Golęcino-Gocław. Z wynikiem 4,22 punktów jest zdecydowanym liderem i to zarówno w ocenie ogólnej jak i poszczególnych zagadnieniach o które pytaliśmy - bliskich stosunków sąsiedzkich, uprzejmości, oraz opinii, czy styl życia sąsiadów nie jest dla współmieszkańców problemem. Wartości tutaj uzyskane, znacznie ponad 4 punkty, dopełniają pozytywnego jej obrazu. Co ciekawe, w rankingu dzielnic Otodom z roku 2017 znajdowała się na… 16 miejscu z wynikiem 3,14 procent, co w obecnych realiach plasowałoby ją na szarym końcu naszej tabeli. Progres więc jeśli chodzi o pozytywne postrzeganie tych relacji jest olbrzymi. 

Natomiast w ogonie Rankingu Dzielnic Szczecina, gdy myślimy o stosunkach sąsiedzkich, znajdują się ​ leżące na południu miasta Pomorzany, sąsiadujące z Międzyodrzem i Wyspą Pucką. Z wynikiem 3,11 punktów odstają znacznie in minus od wyników innych dzielnic z końca rankingu. Poszczególne poruszane w ankietach kwestie wypadają tu najgorzej, zwłaszcza niskie jest odczucie uprzejmości ludzi, na poziomie 3,30 oraz bliskie stosunki sąsiedzkie z oceną 2,76 punktów. Przypomnijmy także, iż w 2017 roku dzielnica ta była w pierwszej dziesiątce najlepiej pod tym względem ocenianych, co może dawać wiele do myślenia poszukującym nowego lokum.

Dobre relacje

Możemy je zauważyć w dzielnicach Zdroje i Osów, które z wynikiem ok. 3,93 procent odbiegają jednak od Golęcina-Gocławia. Osobiste relacje z sąsiadami są tuż poniżej 4 punktów, natomiast w Zdrojach znacznie niżej ocenia się ich uprzejmość. Co ciekawe, oceny stylu życia sąsiadów są tutaj wysokie, plasują się ​ tuż za liderem, ​ wynikiem 4,11. Zdroje, podobnie jak Gocław, trzy lata temu w naszym rankingu plasowały się na bardzo dalekim miejscu. 

Kolejną grupą dzielnic dobrze postrzeganych przez swoich mieszkańców, gdy chodzi o relacje sąsiedzkie są Wielgowo-Słowocieszyce-Zdunowo, Majowe, Kijewo, Głębokie Pilchowo i Zawadzkiego-Klonowicza. Ich wyniki w rankingu są dość podobne, ok. 3,84 punktów. Osobiste więzi z sąsiadami nisko oceniono w Majowe i Kijewo, natomiast te dzielnice wyróżniają się wyższym wynikiem gdy chodzi o sąsiedzką uprzejmość. Wiodą wśród tej grupy dzielnic także prym z wynikiem powyżej 4 punktów, gdy chodzi o stosunek mieszkańców do stylu życia swoich sąsiadów. 

Łękno, Bukowo, Stołczyn, Warszewo, Płonia-Śmierdnica, Bukowe-Klęskowo, Krzekowo-Bezrzecze i Żelechowo, wszystkie te rejony Szczecina w rankingu dzielnic Otodom uznać można za przyjazne, choć oceny poczynione przez mieszkańców wahają się już mocno poniżej 4 punktów, wynosząc maksymalnie 3,70. W dziedzinie bliskich kontaktów sąsiedzkich pozytywnie wyróżnia się Łękno i Płonia-Śmierdnica. Uprzejmość swoich sąsiadów doceniają natomiast mieszkańcy Łękna, Warszewa i Bukowe Klęskowo, wynikiem wysokim jak na to miejsce w rankingu, bo sięgającym 4 punktów. Natomiast tolerancyjność dla stylu życia sąsiadów wykazują najbardziej mieszkańcy Bukowe-Klęskowo i Śmierdnicy. Tam wynik jest również zastanawiająco wysoki, sięga powyżej 4 punktów. Bukowe-Klęskowo znacznie straciło w rankingu dzielnic Szczecina z 2017 roku, spadło bowiem na miejsce 11 z miejsca… pierwszego, co na pewno stawia kondycję stosunków sąsiedzkich w tej dzielnicy pod znakiem zapytania. Także dzielnica Pogodno, będąca teraz na 14 miejscu utraciła w dużej części zaufanie do dobrych sąsiedzkich relacji, spadła bowiem z miejsca 4. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt