Ranking​ ​Dzielnic​ ​Otodom.​ ​TOP​ ​15​ ​dzielnic​ ​i​ ​osiedli w Polsce

W których dzielnicach żyje się najlepiej? Wyniki są zaskakujące!

Mieszkanie to nie tylko cztery ściany, ale i otoczenie. Wybierając miejsce do życia warto zwrócić uwagę na coś więcej niż cena i metraż. Z Rankingu Dzielnic Otodom wybraliśmy 15 najwyżej ocenianych, a zarazem najchętniej polecanych dzielnic i osiedli w Polsce. Jakie zalety doceniają ich mieszkańcy?

Ankietowanym zadano pytanie „Na ile prawdopodobne jest, że polecił(a)byś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy”. Skala odpowiedzi wynosiła od 0 (zdecydowanie nie polecę) do 10 (zdecydowanie polecę). Na ich podstawie powstał
Wskaźnik NPS (Net Promoter Score). Obliczany jest on jako różnica odsetka promotorów i krytyków. Może przyjmować wartości od -100 do 100. 

Najwyższą ocenę w Rankingu Dzielnic Otodom w Polsce uzyskały olsztyńskie Nagórki​. Wskaźnik polecenia wyniósł aż 73 punkty na 100 możliwych. Zdaniem ankietowanych to miejsce przyjazne dzieciom. Jego mieszkańcy doceniają też wygodę robienia tu zakupów, przystępne ceny, a także łatwe dojazdy.

Najbardziej chwaloną dzielnicą Rzeszowa okazało się osiedle​ ​Mieszka​ ​I​, którego współczynnik rekomendacji wyniósł 70, dając mu tym samym drugie miejsce. W czołówce Rankingu osiedle Mieszka I znalazło się pod względem infrastruktury
handlowej, poziomu cen towarów i usług oraz w kategorii oceniającej sąsiadów. Os. Mieszka I to nie jedyna dzielnica Rzeszowa, którą wysoko oceniają mieszkańcy. W TOP 15 najchętniej polecanych do życia w Polsce znalazły się także os. Gen. Grota-Roweckiego (miejsce 4.), Zalesie (6.), Drabianka (10.) i Baranówka (15.).

Równie często polecany były tylko dzielnice Gdyni. W rankingu wysoko oceniono gdyńskie Redłowo (60 punktów i 5. miejsce w rankingu) czy Witomino-Leśniczówkę, które porzoduje w takich kategoriach jak "bezpieczeństwo"
czy "zieleń".

Pierwszą trójkę dzielnic z najwyższym wynikiem NPS zamykają białostockie Dojlidy​. Mieszkańcy tej dzielnicy przyznali jej 67 punktów, dając jednocześnie najwyższe noty w takich kategoriach jak bezpieczeństwo i ocena sąsiadów. Oprócz wymienionego już os. Gen. Grota-Roweckiego czwarte miejsce zajmuje ex aequo szczecińskie Warszewo 62. punkty). Jego mieszkańcy szczególnie cenią sobie poczucie bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o stolicę, do TOP 15 najchętniej polecanych dzielnic dostał się tylko Wilanów. Warszawiacy zamieszkujący tę okolicę szczególnie cenią sobie bezpieczeństwo i czystość. A także stosunki sąsiedzkie i możliwość spędzania czasu
wolnego. Co zaskakujące poza rankingiem znalazły się dzielnice Krakowa i Wrocławia.

 

 

 

Lp.

 

MIASTO

 

OSIEDLE/DZIELNICA

 

NPS

1

Olsztyn

Nagórki

73

2

Rzeszów

Mieszka I

70

3

Białystok

Dojlidy

67

4

Rzeszów

Gen.Grota-Roweckiego

62

4

Szczecin

Warszewo

62

5

Gdynia

Redłowo

60

6

Rzeszów

Zalesie

58

7

Gdynia

Witomino-Leśniczówka

55

8

Poznań

Strzeszyn

53

9

Gdynia

Pustki Cisowskie-Demptowo

52

10

Lublin

Węglin Północ

50

10

Olsztyn

Nad Jeziorem Długim

50

10

Rzeszów

Drabianka

50

10

Białystok

Osiedle Młodych

50

11

Gdynia

Chwarzno-Wiczlino

48

12

Katowice

Osiedle Tysiąclecia

48

13

Warszawa

Wilanów

47

14

Gdynia

Orłowo

46

15

Rzeszów

Baranówka

46

 

Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego przez serwisy Otodom i OLX pod nadzorem Agencji Badawczej PBS. W ankiecie internetowej wzięło udział 141 193 respondentów z całej Polski. Ranking Dzielnic Otodom powstał dla: Wrocławia, Lublina, Łodzi, Krakowa, Warszawy, Rzeszowa, Gdyni, Gdańska, Białegostoku, Katowic, Olsztyna, Szczecina i Poznania. Pełne rankingi dla tych miast znajdują się na stronie http://rankingdzielnic.otodom.pl. Więcej o rankingu można też przeczytać na: https://www.otodom.pl/wiadomosci/ranking-dzielnic/

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt