Osiedle Tysiąclecia i Załęże to dzielnice z najlepszą dostępnością sklepów

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Zakupy w Katowicach

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak same Katowice na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.2 Mb

 

Zielone przestrzenie, sprawna komunikacja, atrakcyjne zarobki i wiele innych cech można przypisać centrum aglomeracji śląskiej. Katowice stanowią ważny ośrodek przemysłowo-handlowy, zapewniający mieszkańcom nie tylko różnorodne stanowiska pracy, ale także wiele miejsc do robienia zakupów. W najnowszym Rankingu Dzielnic Otodom sprawdziliśmy, która dzielnica Katowic przyciąga mieszkańców kuszącą ofertą handlową i najlepszymi sklepami. 

Dostępność sklepów i wygodne zakupy

Stanie w niekończących się kolejkach do kasy czy brak ulubionych produktów na półkach sklepowych – nikt z nas tego nie lubi. Idealne byłoby przekroczenie progu domu i wyjście na wprost całodobowego sklepu z pełnym asortymentem i przystępnymi cenami. Dostępność sklepów to kolejna kategoria, którą wzięliśmy pod lupę w poszczególnych dzielnicach Katowic. 

Zapytaliśmy mieszkańców, jak wyglądają zakupy w ich miejscu zamieszkania. “W pobliżu mojego domu mogę zrobić wszystkie podstawowe zakupy – poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe”– tak właśnie brzmiało twierdzenie, którego prawdziwość w skali od 1 do 5 oceniali mieszkańcy. 

 

Jak na zakupy do Katowic to tylko tutaj

Liderem, a właściwie liderami pod względem wygody robienia zakupów okazały się Osiedle Tysiąclecia i Załęże zajmujące ex aequo pierwsze miejsce w Rankingu Dzielnic Katowic. Zostały one ocenione przez mieszkańców wysoko, bo aż na 4,44 w skali pięciostopniowej. Tuż za nimi uplasowały się Dąb z oceną 4,33 i Zawodzie, które otrzymało notę 4,30. 

Wynik nie jest zaskoczeniem. Wygrała część miasta, w której sąsiedztwie jest bardzo dużo sklepów, lokali usługowych i centrów handlowych. W dodatku Osiedle Tysiąclecia sąsiaduje z centrum i jest świetnie skomunikowane. Zatem nawet, jeśli mieszkańcy nie mogą czegoś kupić we własnej dzielnicy, łatwo im przedostać się do specjalistycznych sklepów w innych częściach Katowic - podsumowuje Michał Marciniak, MMC Nieruchomości + Sp. z o.o.. 

Oferta handlowa do udoskonalenia

W niektórych okolicach mieszkańcy nieco surowiej ocenili dostęp do sklepów i wygodę robienia zakupów. Nienajlepsze wyniki otrzymały Kostuchna (3,62), Janów-Nikiszowiec (3,54) oraz Zarzecze (3,27). Najgorzej pod względem zadowolenia z oferty handlowej wypadły Murcki (2,52), które jako jedyna dzielnica uzyskały ocenę niższą niż “trójka”. Warto dodać, że z całkiem podobnym zamknięciem rankingu w kategorii „dostępność sklepów” mieliśmy do czynienia w poprzedniej edycji Rankingu Dzielnic Otodom trzy lata temu.

Katowice na czele

Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom sprawdzaliśmy poziom zadowolenia z oferty handlowej w 12 miastach. Najmniej zadowoleni z bliskości sklepów okazali się mieszkańcy Bydgoszczy, gdzie średnia ocena to 3,7. Katowice natomiast, wraz z Poznaniem, okazały się miastami o najwyższym zadowoleniu, które w skali od 1 do 5 wyraziła ocena 4,03.

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt