Nowy rok, nowy dom? Kiedy Polacy najczęściej szukają mieszkań?

Koniec roku to czas podsumowań i wyznaczania sobie noworocznych postanowień. Czy wśród nich znajdują się także życzenia dotyczące przeprowadzki czy zakupu nowego domu albo mieszkania? Analitycy Otodom przyjrzeli się tym tendencjom i potwierdzają, że przełom roku – a przede wszystkim Nowy Rok – szczególnie mobilizuje Polaków do poszukiwania wymarzonego M. Nieruchomości szukamy bowiem 3,5-krotnie częściej w pierwszym tygodniu Nowego Roku w porównaniu do wigilii (+250%) – wynika z analiz serwisu Otodom.

Jak wynika z danych Otodom, początek Nowego Roku jest tym czasem w ciągu całego roku, kiedy najbardziej aktywnie poszukujemy informacji o nieruchomościach. Nie jest zaskoczeniem, że druga połowa grudnia, jako czas świątecznych przygotowań i „domykania” domowych budżetów, znajduje odbicie w zdecydowanie mniejszej liczbie wyszukiwań. Jednak już w okresie między świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem można zaobserwować większe zainteresowanie poszukiwaniem nieruchomości, a zwyżka następuje po Nowym Roku. Dla przykładu tuż po Nowym Roku, w styczniu 2021 r. wyszukiwań było aż 4,5 krotnie więcej niż w poprzedzającą“zmianę daty” Wigilię 2020 r.

Nowego M najczęściej szukamy w pierwszym tygodniu stycznia

W 2019 i 2020 r. szczyt wyszukiwań przypadł na Święto Trzech Króli (6.01), a w 2021 r. już wcześniej, bo 3.01. – Patrząc cztery lata wstecz obserwujemy, że nieruchomości najchętniej poszukujemy w ostatni wolny dzień tuż przed powrotem do standardowych obowiązków po przerwie świątecznej.Może to świadczyć o tym, że jest to czas klaryfikacji postanowień noworocznych i wyznaczania sobie celów, na które możemy zacząć pracować – komentuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

Źródło: dane Otodom, Indeks dziennej liczby wyświetleń ogłoszeń
Źródło: dane Otodom, Indeks dziennej liczby wyświetleń ogłoszeń

Niedziela „handlowa” dla rynku nieruchomości

Jak wynika z analiz Otodom, niedziela jest zdecydowanie tym dniem, w którym najczęściej poszukujemy nieruchomości. Tego dnia tygodnia poszukujemy zarówno domów na sprzedaż, działek, a także mieszkań na wynajem oraz na sprzedaż. Niedzielny zapał widoczny jest jeszcze w zachowaniach użytkowników serwisu w poniedziałki i maleje wraz z upływem tygodnia. ​

- Wiele wskazuje na to, że odpoczynek od codziennego natłoku obowiązków sprzyja podejmowaniu istotnych decyzji - a przynajmniej motywuje do działania w tym kierunku. W wolnym czasie łatwiej o spokojną analizę dostępnych informacji, ocenę ryzyk i zderzenia ich z własnymi oczekiwaniami i możliwościami - komentuje Karolina Klimaszewska, analityczka portalu Otodom.
Źródło: dane Otodom, Liczba wyszukiwań według dnia tygodnia i kategorii w 2022 roku
Źródło: dane Otodom, Liczba wyszukiwań według dnia tygodnia i kategorii w 2022 roku

Czy rok 2023 może sprzyjać ​ osobom szukającym nieruchomości?

Decyzja o zakupie mieszkania czy domu dla wielu osób wiąże się z dużymi emocjami i stresem - niezależnie od koniunktury. Dotyczy wieloletnich zobowiązań i gromadzonych z trudem oszczędności. Nadchodzący rok będzie pełen wyzwań dla poszukujących nieruchomości z uwagi na aktualną sytuację gospodarczą, inflację, wysokie stopy procentowe oraz ograniczenia w zakresie udzielania kredytów hipotecznych. Przed nimi również meandry nowych uwarunkowań prawnych, które będą wchodzić w życie w 2023 r.

- Otoczenie rynkowe nie sprzyja decyzjom o zaciąganiu długoterminowych zobowiązań. Wymaga wiedzy, uwzględnienia wielu bardzo różnych czynników. A przecież nie każdy nabywca musi być specjalistą od rynku nieruchomości. Kiedy mamy problem z samochodem, odstawiamy go do mechanika. W nieruchomościach nie jest to takie oczywiste, choć cieszy, że z roku na rok coraz więcej osób widzi korzyść ze współpracy z agencjami nieruchomości - komentuje Marcin Kawecki, General Manager for Real Estate Poland w Grupie OLX - Również my chcemy być dla użytkowników naszych serwisów partnerem w procesie poszukiwania własnego M. Chcemy sprawić, że podróż przez wyboje na drodze do zakupu czy wynajmu mieszkania będzie przyjemna i bezawaryjna. Stąd nasza współpraca z Notus Finanse ułatwiająca pozyskanie finansowania. Dlatego wdrażamy nowe narzędzia ułatwiające poszukiwania, stawiamy na pełną transparentność danych i dzielimy się wiedzą o rynku. Wiemy też, że przełom roku to kluczowy moment, jeśli chodzi o podejmowanie ważnych decyzji związanych z własnym M, dlatego poprzez kampanię reklamową “Szczęśliwy dom”, która jak co roku wystartuje wraz z “Kevinem” chcemy przypomnieć, że Otodom jak nikt inny adresuje marzenia - dodaje.

 

 

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt