Najdroższa dzielnica Bydgoszczy? Mieszkańcy wskazują Łęgnowo-Łęgnowo Wieś

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na zakup nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.2 Mb

Ile kosztuje utrzymanie się w Bydgoszczy? W której części miasta ceny nieruchomości są najbardziej przyjazne kieszeni? Gdzie koszy życia nie są wygórowane? Na potrzeby rankingu dzielnic Otodom poprosiliśmy mieszkańców stolicy Kujaw i Pomorza o wskazanie najtańszej oraz najdroższej dzielnicy Bydgoszczy. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Wyrównane koszty życia w mieście 

Choć mieszkańcy dostrzegają rozbieżności między poszczególnymi dzielnicami Bydgoszczy w kosztach życia, to nie są one duże. Różnica między zwycięzcą a ostatnią w zestawieniu lokalizacją wyniosła nieco ponad jeden punkt w pięciopunktowej skali. 

Warto przy tym zauważyć, że to jedna z niżej punktowanych kategorii w naszym zestawieniu. Wpłynęły na to przede wszystkim nienajlepsze noty za ceny nieruchomości. W zgodnej opinii ankietowanych domy i mieszkania w Bydgoszczy są bardzo drogie.

 

Brdyujście najbardziej przyjazne kieszeni 

Mimo wyrównanych wyników mieszkańcy ocenili jedną dzielnicę wyraźnie lepiej. Mowa o Brdyujściu, które uzyskało 3,68 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Ankietowani uznali, że ceny nieruchomości w tej części miasta są do zaakceptowania, a poza tym codzienne utrzymanie nie kosztuje tu zbyt wiele. Na podium uplasowało się również Osiedle Terenów Nadwiślańskich z notą na poziomie 3,29 punktu oraz Flisy ocenione na 3,09 punktu.

Najdrożej na Łęgnowie-Łęgnowie Wsi 

Koszty życia w Bydgoszczy najbardziej dotkliwie odczuwają mieszkańcy Łęgnowa-Łęgnowa Wsi. To właśnie ta lokalizacja zamyka ranking dzielnic Otodom. Respondenci ocenili ją na 2,49 punktu. W końcówce znalazły się również Glinki-Rupienica oraz Bydgoszcz Wschodnia-Siernieczek, które otrzymały odpowiednio 2,58 oraz 2,59 punktu. Jak widać o pozycji w rankingu decydowały w wielu przypadkach setne części punktu. 

Mieszkańcy Bydgoszczy dość surowo ocenili koszty życia w swoim mieście. Respondentom najbardziej we znaki dają się wysokie ceny nieruchomości. Najdrożej w zgodnej opinii ankietowanych jest na Łęgnowie-Łegnowie Wsi. Najbardziej przyjazna kieszeni część miasta i jednocześnie zwycięzca rankingu dzielnic Bydgoszczy to z kolei Brdyujście.

 

Bydgoszcz na podium

Jak się jednak okazuje mieszkańcy Bydgoszczy ocenili swoje miasto lepiej, niż większość osób z innych regionów Polski, co odzwierciedla wynik w ogólnopolskim zestawieniu - Bydgoszcz sytuuje się na trzecim miejscu (2,83), wyprzedza ją jedynie Białystok (2,94) i Lublin (2,84). Najdroższym miastem w Polsce jest Warszawa (2,43), nieco lepiej oceniono Kraków (2,51) oraz Wrocław (2,52). 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

Havas PR Warsaw

Biuro Prasowe Otodom

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt