Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Zawodzia

Najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Zawodzia

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - komunikacja w Katowicach

Jak się jeździ po Katowicach? Których okolic unikać ze względu na korki? Gdzie nie ma trudności ze znalezieniem miejsca do parkowania? W której części miasta bez problemu wypożyczymy rower czy hulajnogę elektryczną? Zbadaliśmy, po której dzielnicy Katowic podróżuje się najwygodniej – i to bez względu na środek transportu. Sprawdź wyniki naszego raportu!

Story image

 

Jest nieźle, tylko te korki i brak miejsc parkingowych…

Aby dowiedzieć się, po której dzielnicy Katowic jeździ się najwygodniej, poprosiliśmy ponad 1600 mieszkańców miasta o odpowiedź na kilka pytań. Interesowało nas, jak w ich dzielnicy działają komunikacja publiczna i transport alternatywny oraz czy w okolicy jest wystarczająca liczba miejsc parkingowych. Przyjrzeliśmy się również kwestii korków – i to właśnie one okazały się jednym z większych problemów. 

Ankietowani sygnalizowali, że po większości katowickich dzielnic nie da się jeździć płynnie. Mieli też sporo zastrzeżeń co do dostępności miejsc do parkowania – w wielu częściach miasta w opinii respondentów jest ich wyraźnie za mało. Co ciekawe w przypadku innych dużych miast także te dwie kwestie budzą najwięcej emocji – na korki i przepełnione parkingi narzekali również ot choćby mieszkańcy Krakowa, Poznania czy Warszawy.

Zawodzie zwycięża drugi raz z rzędu

Mimo nienajlepszych not za korki i miejsca parkingowe mieszkańcy ocenili komunikację po Katowicach całkiem nieźle. Co prawda żadnej z dzielnic nie udało się przekroczyć czterech punktów w pięciopunktowej skali ocen, ale kilku lokalizacjom niewiele brakowało. 

I tak laur zwycięstwa w rankingu dzielnic Otodom przypadł w udziale – i to już drugi raz z rzędu – Zawodziu. Ankietowani ocenili tę lokalizację na 3,98 punktu. Warto zauważyć, że na wysoką pozycję Zawodzia duży wpływ miała wyjątkowo sprawna komunikacja miejska w tej części miasta. Mieszkańcy podkreślali też świetne położenie tej dzielnicy – stąd po prostu wszędzie jest łatwo dojechać.

Na kolejnych miejscach uplasowało się Załęzie z notą na poziomie 3,91 punktu oraz Brynów-Osiedle Zgrzebnioka oceniony na 3,89 punktu.

Kostuchna z najsłabszą oceną

Ostatnie miejsce w drugiej edycji rankingu dzielnic Katowic zajęła Kostuchna. Należy jednak podkreślić, że rywalizacja w tej kategorii była bardzo wyrównana – różnica między liderem a zamykającą stawkę dzielnicą wynosi niespełna jeden punkt. 

Niska ocena dzielnic, które wypadły najsłabiej w rankingu Otodom wynika z dużej liczby remontów, które obecnie skutecznie utrudniają przemieszczanie się po tych częściach miasta. Weźmy chociaż przebudowę ul. Kościuszki, trasy DK 86 czy ul. Pszczyńskiej. Warto przy tym pamiętać, że remonty nie będą trwać wiecznie, a po ich zakończeniu jest spora szansa na wyraźną poprawę sytuacji – komentuje Michał Marciniak, MMC Nieruchomości Sp. z o.o.. 

Choć Katowice to jedno z większych polskich miast, to zdaniem mieszkańców przemieszczanie się po nim jest całkiem wygodne. Największe problemy, odczuwane zwłaszcza przez zmotoryzowanych, to korki i niedostateczna liczba miejsc parkingowych. Dużym plusem Katowic z kolei jest komunikacja miejska i transport alternatywny. 

Kiedy zestawiliśmy katowickie odpowiedzi z ocenami z 11 innych miast, dla których przygotowaliśmy Ranking Dzielnic, okazało się, że Katowice znajdują się w czołówce najwyżej ocenianych. Najbardziej zadowoleni z komunikacji są mieszkańcy Białegostoku, gdzie średnia ocena to 3,75, Gdyni (3,69) i Lublina (3,66). Katowice wraz z Poznaniem uzyskały identyczny wynik (3,56) i znalazły się tuż za podium. Najmniej zadowoleni z komunikacji w swojej okolicy są mieszkańcy Łodzi i Krakowa (po 3,32).

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom Katowice ranking dzielnic KOMUNIKACJA.mp3 - 1 MB
Jarosław Krawczyk
Jarosław Krawczyk Otodom - kontakt dla mediów

 

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.